Czy będą dalsze obostrzenia? Rzecznik resortu zdrowia nie wyklucza, rzecznik rządu mówi o skrajnych modelach

TVN24 | Polska

Aktualizacja:
Autor:
mart,ads//rzw
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Rzecznik rządu: W sprawie obostrzeń idziemy rozważną drogą. Odrzucamy dwa skrajne modeleTVN24
wideo 2/35
TVN24Rzecznik rządu: W sprawie obostrzeń idziemy rozważną drogą. Odrzucamy dwa skrajne modele

Jeżeli społeczeństwo zastosuje się do obostrzeń, to efekty tego będziemy mogli obserwować w ciągu tygodnia do dwóch. Jeśli jednak wzrosty zakażeń będą wyższe, to konieczne będą następne restrykcje - mówi rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Rzecznik rządu Piotr Mueller zapewnił natomiast, że "idziemy drogą rozważnego decydowania" i "odrzucamy dwa skrajne modele, które niektórzy proponują".

Ministerstwo Zdrowia poinformowało we wtorek o 5068 nowych zakażeniach koronawirusem. Dzień wcześniej zanotowano 4394 nowe przypadki. Najnowsze dane mówią też o śmierci 63 chorych. W poniedziałek resort przekazał informację o 35 zgonach.

"Jeżeli nie będziemy przestrzegać zasad, to nie zobaczymy żadnej zmiany"

Rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz we wtorkowej rozmowie z Polską Agencją Prasową podkreślił, że dalszy wzrost liczby infekcji koronawirusem zależy od naszych zachowań. - Jeżeli my sami nie będziemy starać się zatrzymywać epidemii, ona się nie zatrzyma. Jeżeli nie będziemy nosić masek i stosować dystansu społecznego, to musimy liczyć się z tym, że doprowadzimy do wyższych wzrostów zakażeń – przestrzegł Andrusiewicz.

Jak ocenił, jeżeli społeczeństwo zastosuje się do obostrzeń, to efekty tego będziemy mogli obserwować w ciągu tygodnia do dwóch. - Jeżeli jednak nie będziemy przestrzegać tych zasad, to nie zobaczymy żadnej zmiany w tym czasie – powiedział rzecznik.

"Jeżeli nie będziemy nosić masek, doprowadzimy do tego, że te wzrosty zakażeń będą wyższe"

Andrusiewicz przypomniał, że premier Mateusz Morawiecki wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim zapowiedzieli, że raz w tygodniu będą podejmowane decyzje o ewentualnych nowych obostrzeniach.

- Jeżeli obecnie obowiązujące obostrzenia nie przyniosą efektu, będą podejmowane kolejne decyzje – zastrzegł.

Zwrócił uwagę, że w dalszym ciągu nie ma większych ognisk zakażeń. - Ludzie zakażają się poprzez liczne kontakty. Widzimy to po dużych miastach. Dzisiaj mamy w Warszawie zanotowanych 350 przypadków, w Krakowie blisko 400. Ludzie mogą zakażać się na ulicy. Jeżeli nie będziemy nosić masek, doprowadzimy do tego, że te wzrosty zakażeń będą wyższe, a my będziemy musieli podejmować decyzje o bardziej restrykcyjnych ograniczeniach – uprzedził Andrusiewcz.

Premier: udaję się na kwarantannęFACEBOOK/MATEUSZ MORAWIECKI

Rzecznik rządu: odrzucamy skrajności, idziemy rozważną drogą

Rzecznik rządu Piotr Mueller mówił we wtorek po południu na konferencji prasowej, że rządzący "muszą ważyć dwie szale". - Jedna to normalne funkcjonowanie społeczne, też pod względem edukacji, pracy, gospodarki. A z drugiej strony - bardzo ważną szalę zdrowia i życia obywateli. Cały czas dostosowujemy rozwiązania w taki sposób, by zadbać o te dwa obszary - zapewniał Mueller.

Zaznaczył przy tym, że "rząd odrzuca dwa skrajne modele, które niektórzy proponują". - Z jednej strony model, który mówi, że nie powinno być żadnych obostrzeń, że koronawirus nie istnieje. Odrzucamy takie stwierdzenie. Odrzucamy też drugie twierdzenie, mówiące o tym, że należy wszystkich zamknąć w domach - powiedział rzecznik.

- Idziemy drogą rozważnego decydowania w sposób uzależniony od aktualnej sytuacji epidemicznej - zapewniał na konferencji.

Ponad dziewięć tysięcy pulsoksymetrów dla urzędów wojewódzkich

Rzecznik ministerstwa zdrowia poinformował o przekazaniu do urzędów wojewódzkich w całym kraju 9,6 tys. pulsoksymetrów do mierzenia saturacji krwi.

- Jak wskazują eksperci, jest to jedno z podstawowych narzędzi weryfikowania stanu zdrowia pacjenta między innymi pod kątem COVID-19 – wyjaśnił.

Od początku epidemii w Polsce potwierdzono obecność koronawirusa u 135 278 osób. Zmarło w sumie 3101 chorych.

Autor:mart,ads//rzw

Źródło: PAP, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: