Kolejne obostrzenia wprowadzone w związku z epidemią są stopniowo łagodzone przez rząd. Od 30 maja wchodzimy w czwarty etap "odmrażania". Wiele zasad i zakazów nadal obowiązuje. Oto najważniejsze z nich.
W środę premier Mateusz Morawiecki ogłosił założenia czwartego etapu "odmrażania", czyli luzowania obostrzeń związanych z epidemią, który ma się rozpocząć 30 maja. Wiele zasad będzie jednak nadal obowiązywało.
Dystans społeczny
Po wejściu w życie czwartego etapu "odmrażania" nadal będzie obowiązywała zasada utrzymania dwumetrowego dystansu między osobami w miejscach publicznych. Z tego obowiązku są zwolnione osoby opiekujące się dziećmi do 13. roku życia, osoby wspólnie mieszkające oraz osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie.
Ograniczona jest też liczba osób, które mogą jednocześnie podróżować w środku transportu publicznego. Autobusem, tramwajem czy metrem może jechać tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących lub tyle, ile wynosi 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).
Zasłanianie ust i nosa
Obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych zostanie zniesiony, ale nadal będzie obowiązywał w:
- autobusach i tramwajach, - sklepach, - kinach i teatrach, - salonach masażu i tatuażu, - kościołach, - urzędach.
Nos i usta trzeba będzie też zakrywać w przypadku, gdy w miejscu publicznym nie będzie możliwości utrzymania dystansu społecznego, np. na zatłoczonym chodniku.
Zgromadzenia, wesela
Zasady dotyczące zgromadzeń zostaną poluzowane, ale nadal będzie obowiązywał limit osób, które mogą wziąć w nich udział. Zgromadzenia i koncerty będą się mogły odbywać tylko na otwartej przestrzeni, nie będzie mogło w nich uczestniczyć więcej niż 150 osób. Ich uczestnicy będą musieli albo utrzymywać dwumetrowy dystans między sobą, albo zakrywać usta i nos.
Od 6 czerwca możliwe będzie organizowanie wesel i innych uroczystości rodzinnych z udziałem nie więcej niż 150 osób. Weselnicy nie będą musieli używać maseczek.
Również 6 czerwca zostaną ponownie otwarte kina, teatry i opery. Ograniczona będzie jednak liczba osób na spektaklach i pokazach filmów - widownia będzie mogła być zapełniona tylko w 50 procentach. Wszyscy widzowie będą musieli zakryć twarz i usta.
Zamknięte pozostaną natomiast kluby i dyskoteki.
Gastronomia i sklepy
Restauracje i inne punkty gastronomiczne od soboty nie będą już związane limitem osób, jakie mogą przebywać na określonej powierzchni. Wciąż jednak właściciele będą musieli ustawiać stoliki w odpowiedniej odległości od siebie, a klienci - zanim usiądą - muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wytyczne sanitarne - między innymi obowiązkowa dezynfekcja rąk i stolików.
Zniesione zostaną też limity osób, jakie jednocześnie mogą przebywać w sklepie, punkcie usługowym, na poczcie czy na targu.
Granice i kwarantanna
Granice Polski pozostają zamknięte, do naszego kraju nie mogą wjeżdżać obcokrajowcy. Powrót Polaków do kraju nadal wiąże się z obowiązkową 14-dniową kwarantanną.
Od tej reguły są jednak wyjątki. Czytaj więcej: Kto może wjechać do Polski bez obowiązku kwarantanny?
Zakaz lotów
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów zakaz lotów międzynarodowych potrwa do 6 czerwca, a krajowych do 31 maja. Termin ten może jednak zostać przedłużony.
Szkoły
Szkoły są otwarte tylko częściowo - dzieci z klas 1-3 mogą korzystać z opieki nauczycieli, a maturzyści i uczniowie klasy 8. ze specjalnych konsultacji.
Zajęcia dla najmłodszych odbywają się z zachowaniem zasad sanitarnych i limitu osób w jednej klasie. Normalna działalność dydaktyczna szkół jest na razie zawieszona do 7 czerwca.
Sport
Ścisłe obostrzenia sanitarne i dotyczące liczby uczestników obowiązują na obiektach sportowych. Na większości z nich, między innymi orlikach, boiskach szkolnych czy skateparkach, może przebywać jednocześnie maksymalnie 14 osób i dwóch trenerów.
Nie ma możliwości korzystania z szatni i pryszniców. Wspólny sprzęt sportowy musi być dezynfekowany po każdym treningu. Zarządca prowadzi obowiązkową ewidencję osób wchodzących na obiekt sportowy. Każdy uczestnik treningu musi być zgłoszony.
Źródło: tvn24.pl, Ministerstwo Zdrowia
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock