Bodnar: kary nakładane przez sanepid są "nieżyciowe, nieludzkie"

Źródło:
TVN24
Adam Bodnar o karach nakładanych na uczestników zgromadzeń
Adam Bodnar o karach nakładanych na uczestników zgromadzeńTVN24
wideo 2/3
Adam Bodnar o karach nakładanych na uczestników zgromadzeńTVN24

Przystąpiliśmy do 12 spraw związanych z nałożeniem przez sanepid kar za uczestnictwo w protestach w czasie epidemii. Przygotowanych jest kolejnych 13 pism, chcemy zablokować egzekucję tych kar - przekazał w programie "Czas decyzji" TVN24 Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich.

W sobotę 23 maja policja zabrała do radiowozu kobietę, która stała przed siedzibą radiowej Trójki z rowerem i transparentami "PiSiory mordują utwory" oraz "Wolna Trójka bez dyrektora PiSiora". Na nagraniu słychać, jak kobieta krzyczy "proszę mnie zostawić"

- Ta sprawa budzi wiele wątpliwości - ocenił w programie "Czas decyzji" TVN24 dr Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. - Scena, kiedy rowerzystka jest wsadzana do radiowozu wraz z rowerem, nie przypomina scen, które powinniśmy oglądać w państwie demokratycznym, przestrzegającym praw człowieka. Podjąłem tę sprawę do wyjaśnienia. Policja argumentuje, że rzekomo wcześniej była demonstracja, która dawała podstawy do tego, aby policja interesowała się tym, co tam się działo. A później, gdy się tam pojawili, ta demonstracja się rozeszła i została tylko ta pani - rowerzystka. Ona nie chciała się wylegitymować, w związku z tym musieli ją zatrzymać - tłumaczył RPO.

Zdaniem Bodnara cała sytuacja mogła mieć zupełnie inne rozwiązanie. - Być może trzeba było trochę dużej z nią postać, porozmawiać, ale nie wywozić ją na komisariat po to, żeby ją wylegitymować. To sprawiało wrażenie, że władza chce się pozbyć krytyki - ocenił.

Adam Bodnar o zatrzymaniu rowerzystki pod siedzibą radiowej Trójki
Adam Bodnar o zatrzymaniu rowerzystki pod siedzibą radiowej TrójkiTVN24

Bodnar: całkowity zakaz zgromadzeń niesprawiedliwy i niesłuszny

Według Rzecznika Praw Obywatelskich całkowity zakaz zgromadzeń publicznych, wprowadzony przez rząd, był "niesprawiedliwy" i "niesłuszny, dawał nadmierną podstawę do interweniowania". Bodnar skomentował również, że nakładanie kar przez sanepid na osoby protestujące w czasie pandemii, to efekt przepisów, które są "nieżyciowe, nieludzkie, źle skonstruowane i niedostosowane do sytuacji". - Ostatnio w Senacie mój zastępca przedstawiał nasze interwencje, dotyczące nakładania tych kar administracyjnych, nakładanych przez sanepid. Nawet senator Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Czerwiński nas pochwalił, że to robimy, bronimy obywateli. Sytuacja dość niespotykana: on mówił, że zazwyczaj mnie krytykuje, a tym razem urząd rzecznika pochwalił. Procedura tego typu jest od tego, kiedy mielibyśmy jakiegoś truciciela, który wylewa ścieki do rzeki - wyjaśniał.

Bodnar poinformował, że biuro RPO przystąpiło do 12 spraw związanych z nałożeniem przez sanepid kar administracyjnych na wniosek policji. - Przygotowanych jest kolejnych 13 pism dotyczących spraw, do których chcemy się przyłączyć i zablokować egzekucje tych kar. Nasza interwencja to jest w zasadzie jedyny środek ratunku dla tych osób. Inna droga jest taka, że ta osoba pójdzie do sądu, ale w tak zwanym międzyczasie urząd skarbowy będzie mógł te pięć, 10, 15 tysięcy wyegzekwować - mówił RPO.

- Pamiętajmy, że cały czas obowiązuje rozporządzenie, które określa, że możemy gromadzić się w miejscach publicznych, ale jest ograniczenie ilościowe oraz ograniczenie związane z odległością. Jeżeli tego nie przestrzegamy, to niestety, możemy być spisani. To nie jest sytuacja komfortowa, ale jesteśmy cały czas w stanie epidemii i jestem w stanie to zrozumieć, że tego typu ograniczenia są nakładane, że nie mamy pełnej wolności zgromadzeń - przypomniał.

Bodnar skomentował różnego rodzaju sytuacje, na przykład zdjęcia z wieców wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy, na których widać, że prezydent nie zachowuje odległości dwóch metrów od innych osób. - Problem polega na tym, że władze nie dają dobrego przykładu. Władze ściskają się z wyborcami, robią sobie zdjęcia. To nie jest dobre. To pokazuje, że nie obchodzą nas reguły prawne, nie boimy się epidemii, nie przestrzegamy wymogów sanitarnych. To po pierwsze. Po drugie, władza egzekwuje te obowiązki prawne w sposób nierównomierny - ocenił.

Bodnar: prezydent bardzo rozpaczliwie szuka argumentów uzasadniających zmian dotyczących sądownictwa
Bodnar: prezydent bardzo rozpaczliwie szuka argumentów uzasadniających zmian dotyczących sądownictwaTVN24

"Pan prezydent bardzo rozpaczliwie szuka argumentów"

Rzecznik Praw Obywatelskich odniósł się również do wydarzenia z wtorku. Prezydent w Bytowie wdał się w dyskusję z mieszkańcem tego miasta, który krzyczał w jego kierunku "marionetka". - Kiedy najbardziej spodziewaliśmy się weta, żeby Sąd Najwyższy nie był upolityczniony, wtedy pan się nie zachował - zwrócił uwagę obywatel. Prezydent Duda reagując na to spytał: - O czym pan mówi? O komuchach, którzy tam zasiadali? Niech pan nie żartuje.

Całość wymiany zdań pomiędzy prezydentem Dudą a mieszkańcem w Bytowie
Całość wymiany zdań pomiędzy prezydentem Dudą a mieszkańcem w BytowieTVN24

- Pan prezydent bardzo rozpaczliwie szuka argumentów uzasadniających te wszystkie zmiany dotyczące sądownictwa. Te zmiany, które są bardzo bolesne dla wielu Polaków, które są bolesne dla naszego systemu konstytucyjnego, które narażają na szwank naszą reputację na arenie międzynarodowej i ciągłe problemy z naszym funkcjonowaniem w Unii Europejskiej. Nawet jeżeli ktoś chciałby rozliczać za jakieś działania w przeszłości - i wiemy dzięki reportażom w TVN24, że w Sądzie Najwyższym były trzy osoby, które orzekały w czasie stanu wojennego - to podstawowa zasada prawna jest taka, że należy rozliczać każdą osobę indywidualnie. Oceniać, co ta osoba zrobiła, w jakich warunkach orzekała, czy mogła nie być przymuszona do orzekania w określany sposób, a być może nawet jeżeli orzekała, doprowadzała do uniewinnienia - stwierdził Bodnar.

- To, co najbardziej mnie boli, to to, że prezydent, używając dużych kwalifikatorów, niezwykle krzywdzi osoby, które bardzo szanuję. Dla mnie to był jednym z najwyższych zaszczytów, kiedy mogłem w lipcu 2017 roku - a także później - zasiadać jako gość w ławach Senatu razem z prezesem Izby Karnej (Sądu Najwyższego - red.) Stanisławem Zabłockim. Obrońca w procesach politycznych w czasie stanu wojennego, osoba niezwykle zasłużona dla ruchu solidarnościowego, a zaraz po przemianach pełnomocnik rodziny rotmistrza Witolda Pileckiego. I ta osoba, która była też jedną z tych usuwanych z Sądu Najwyższego, jest teraz wrzucana do jednego kotła przez pana prezydenta. Strasznie to jest przykre i smutne, tym bardziej że wiemy, że do Trybunału Konstytucyjnego pan prezydent bez żadnego kłopotu powołał byłego prokuratora komunistycznego Stanisława Piotrowicza - podsumował.

Autorka/Autor:tmw,ads/kab,pm

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

"Fundamentalne jest to, żeby wyglądało, że rzeczywiście było zrealizowane w sposób niebędący promocją kogokolwiek z Solidarnej Polski... W jakiej formie to zrobicie, to już..." - między innymi takie słowa padają z ust Marcina Romanowskiego na kolejnych ujawnionych w TVN24 taśmach. W specjalnym wydaniu "Czarno na białym" nagrania komentowali dziennikarze TVN24 i tvn24.pl, którzy od dawna zajmują się sprawą Funduszu Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Źródło:
TVN24

Tragiczny wypadek na lotnisku Amsterdam-Schiphol. Do pracującego silnika samolotu linii KLM wpadł człowiek, zginął na miejscu. Tożsamość i płeć ofiary nie są na razie znane.

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Źródło:
NH Nieuws

"Powiedziałbym po śląsku, panie prezydencie, co myślę o pańskim wecie, ale publicznie nie wypada" - napisał premier Donald Tusk po niepodpisaniu ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za regionalny. "Różnorodność to siła Polski, nie zagrożenie dla niej" - komentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Borys Budka nazwał tę decyzję "haniebnym ruchem". Profesor Jolanta Tambor uważa z kolei, że uzasadnienie weta jest ubliżające. W oświadczeniu prezydenta zaznaczono, że "działania hybrydowe" za wschodnią granicą "nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej".

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Źródło:
TVN24, PAP

- Z taśm Tomasza Mraza wynika głęboka patologia, jeżeli chodzi o funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar w "Kropce nad i". Pytany o unikanie komisji śledczej przez Daniela Obajtka, odpowiedział, że "ten się śmieje, kto się śmieje ostatni". Mówił również o kolejnych wnioskach o uchylenie immunitetów posłom Suwerennej Polski.

"Głęboka patologia". Minister Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości

"Głęboka patologia". Minister Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

W najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska zdobyły odpowiednio 29,8 i 29,7 procent głosów. Dalej uplasowały się, również z niemal identycznym wynikiem, Konfederacja (11,6 proc.) i Trzecia Droga (11,2 proc.). Badanie pracowni Opinia24 zostało przeprowadzone po pierwszych publikacjach w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.

Najnowszy sondaż partyjny, już po publikacjach taśm w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Najnowszy sondaż partyjny, już po publikacjach taśm w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Krzysztof Szczucki w "Tak jest" tłumaczył, że wszystkie delegacje, które prowadził w województwie kujawsko-pomorskim, "miały charakter służbowy" i odbywały się, zanim wiedział, że będzie kandydatem na posła z tamtego okręgu. - Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to jest kompletny przypadek - mówił z kolei Maciej Berek, minister - członek Rady Ministrów.

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

Źródło:
TVN24

Ława przysięgłych sądu stanowego na nowojorskim Manhattanie rozpoczęła w środę obrady, podczas których zdecyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa. Chodzi o zarzuty dotyczące zapłacenia aktorce porno Stormy Daniels 130 tysięcy dolarów, by ta nie ujawniła w mediach informacji o ich rzekomym romansie.

Trwają zamknięte obrady ławy przysięgłych. Decyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa

Trwają zamknięte obrady ławy przysięgłych. Decyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Poseł Sebastian Kaleta, który kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, miał problem z plastikową nakrętką. Z tym, że jest połączona z butelką, i z tym, że to pomysł Unii Europejskiej. Umknęło mu tylko to, że sam ten pomysł poparł w polskim parlamencie.

Poseł Sebastian Kaleta sam głosował za "kaletką", żeby potem się z nią siłować. Być może o tym zapomniał

Poseł Sebastian Kaleta sam głosował za "kaletką", żeby potem się z nią siłować. Być może o tym zapomniał

Źródło:
Fakty TVN

Erupcja wulkaniczna na półwyspie Reykjanes może zniszczyć wszystkie drogi do Grindaviku. Jak przekazali geolodzy, to największa i najgroźniejsza erupcja w tym cyklu wulkanicznym. Wcześniej konieczna była ewakuacja mieszkańców Grindaviku oraz turystów odwiedzających pobliskie kąpielisko termalne Błękitna Laguna.

Tej nocy lawa może odciąć miasto od świata

Tej nocy lawa może odciąć miasto od świata

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, RUV, PAP

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie przed długim weekendem będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Źródło:
PAP

Jacek Kurski, startujący w eurowyborach z list PiS były prezes TVP, pochwalił się w mediach społecznościowych poparciem od byłej premier Beaty Szydło. "Obrzydliwe" - skomentował sytuację szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. W mediach społecznościowych wywiązała się dyskusja.

Wymiana zdań w sieci między Beatą Szydło a Marcinem Mastalerkiem. W tle Jacek Kurski

Wymiana zdań w sieci między Beatą Szydło a Marcinem Mastalerkiem. W tle Jacek Kurski

Źródło:
tvn24.pl

Po 800 dniach zarząd województwa małopolskiego zakończył procedurę odwołania Krzysztofa Głuchowskiego, dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pozostaje on na stanowisku. Jego kadencja kończy się 31 sierpnia. Nie został jeszcze rozpisany konkurs na nowego szefa placówki.

800 dni trwała procedura odwołania dyrektora teatru

800 dni trwała procedura odwołania dyrektora teatru

Źródło:
PAP

Nieprzytomna kobieta leżała na chodniku w centrum Warszawy. Ratownicy medyczni, których wezwali piesi, szybko zorientowali się, że nie dolega jej nic poza zatruciem alkoholowym. Strażnicy znaleźli jednak w kieszeni kobiety dokumenty należące do mężczyzny.

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już ponad 40 milionów użytkowników mediów społecznościowych przekazało zdjęcie, na którym - wśród namiotów dla uchodźców - widać układający się napis: "All Eyes on Rafah" ("Wszystkie oczy na Rafah").

Dziesiątki milionów użytkowników pokazują od wczoraj ten obraz w sieci. "Wszystkie oczy na Rafah"

Dziesiątki milionów użytkowników pokazują od wczoraj ten obraz w sieci. "Wszystkie oczy na Rafah"

Źródło:
NYT.com, NBC News, tvn24.pl

Zapowiadając swoje pojawienie się w przyszłym tygodniu na posiedzeniu komisji badającej aferę wizową, prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że w tej sprawie nie było żadnej wielkiej afery, a jedynie "niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Dziś przed komisją zeznawał były premier Mateusz Morawiecki.

"Niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Kaczyński o aferze

"Niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Kaczyński o aferze

Źródło:
PAP

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzech mężczyzn - obywatela Polski oraz dwóch obywateli Białorusi - podejrzanych o dokonywanie podpaleń obiektów w różnych częściach kraju i działanie na zlecenie obcego wywiadu - przekazano w komunikacie. Zostali oni tymczasowo aresztowani, grozi im dożywocie.

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Maszerujących po krakowskim rynku żołnierzy spotkał nietypowy widok: 33-letnia kobieta rozebrała się i zaczęła robić sobie zdjęcia topless na tle mundurowych. Kilka dni później policjanci odnaleźli ją na terenie Nowej Huty.

Obnażyła się przed maszerującymi żołnierzami. Stanie przed sądem

Obnażyła się przed maszerującymi żołnierzami. Stanie przed sądem

Źródło:
tvn24.pl / kr24.pl

W czerwcu na wielu polskich uczelniach rozpoczyna się rekrutacja na studia wyższe. Część kandydatów zapewne nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji. Przedstawiamy te kierunki, na które jest najwięcej chętnych osób na jedno miejsce.

Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Źródło:
tvn24.pl, rekrutacja.uw.edu.pl, rekrutacja.uj.edu.pl, studia.gov.pl

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl
"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Do śmierci. Nikt nie odpowie za dramat małego Jasia

Do śmierci. Nikt nie odpowie za dramat małego Jasia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli wyborcy z okręgu numer trzy (obejmuje woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie) zagłosują podobnie, jak pięć lat temu, startujący z pierwszych pozycji na listach KO i PiS – odpowiednio Jacek Protas i Maciej Wąsik – mają mandaty w kieszeni. Na plecach czują jednak oddech obecnych europosłów Tomasza Frankowskiego (KO) i Karola Karskiego (PiS), którzy walczą o reelekcję. Możliwe, że w tym okręgu do wzięcia będzie też trzeci mandat. Największe szanse ma na niego kandydat PiS, chociaż może dojść do niespodzianki. 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Źródło:
tvn24.pl

Wybieramy polską delegację do Brukseli. Za niespełna dwa tygodnie wybory do europarlamentu. To bardzo ważne wybory, biorąc pod uwagę sytuację w Europie, inwazję Rosji i prowokacje Białorusi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
TVN24

Jedni żołnierze wbiegają na zbocze, a inni stojący u góry rzucają w nich kamieniami. Potem wszyscy walczą wręcz, okładając się metalowymi pałkami. Opublikowane w sieci nagranie z takiej bitwy wzbudza zainteresowanie i pytania internautów. Nie wszyscy wierzą, że to starcie wojsk dwóch atomowych mocarstw - czyli "czwarta wojna światowa". Wyjaśniamy.

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Chaber z organizacji ILGA-Europe zwrócił uwagę, że środowiska LGBT boją się o sytuację w Europie w obliczu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył też, że widać rosnącą przemoc i mowę nienawiści wobec społeczności LGBT.

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Źródło:
PAP

Pierwszy Samodzielny Batalion Szturmowy "Da Vinci" rozpoczął werbowanie więźniów do walk na froncie. Władze w Kijowie szacują, że liczba osadzonych w ukraińskich zakładach karnych, którzy mogliby zostać zmobilizowani na wojnę z Rosją, sięga 20 tysięcy.

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Źródło:
Novynarnia, Ukraińska Prawda, tvn24.pl, PAP