TVN24 | Polska

Ministerstwo Zdrowia: 355 zakażeń koronawirusem. Dwie osoby wyłączone z potwierdzonych wyników

TVN24 | Polska

Autor:
akw,
kb//ec
Źródło:
TVN24
Krueger o testowaniu: to powinna być standardowa rzecz dla cywilizowanego kraju
Krueger o testowaniu: to powinna być standardowa rzecz dla cywilizowanego krajuTVN24
wideo 2/20
Koronawirus w Polsce

Mamy 32 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformował w czwartek wieczorem resort zdrowia. Od rana liczba przypadków wzrosła łącznie o 70. W sumie w Polsce potwierdzono 355 zakażeń. Pięć osób zmarło.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Nowe potwierdzone wieczorem przypadki dotyczą: 16 osób z województwa mazowieckiego, 6 osób z województwa śląskiego, 5 osób z województwa lubuskiego i po 1 osobie z województw: wielkopolskiego, podkarpackiego, małopolskiego, zachodniopomorskiego i dolnośląskiego.

Resort zaznaczył, że z uwagi na powtórzone badania w Białymstoku i Wałbrzychu, które okazały się ujemne, jedna osoba z Białegostoku i jedna z Wałbrzycha zostają wyłączone z dotychczasowych potwierdzonych wyników.

38 przypadków do czwartkowego popołudnia

Minister zdrowia po południu informował na konferencji prasowej o 20 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczą one 13 osób z województwa dolnośląskiego, trzech z woj. kujawsko-pomorskiego, dwóch z woj. podkarpackiego i po jednej osobie z woj. lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

MZ rano informowało z kolei o nowych 18 przypadkach zakażenia. Potwierdzone przypadki dotyczyły: sześciu osób z województwa śląskiego, sześciu z woj. łódzkiego, trzech z woj. lubelskiego i po jednej osobie z woj. opolskiego, wielkopolskiego oraz świętokrzyskiego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

 

Przedstawiamy informacje o zakażeniach w poszczególnych województwach:

dolnośląskim - 53 przypadki (głównie Wrocław, a także Bolesławiec, Oleśnica, Wałbrzych), dwie z tych osób nie żyją; kujawsko-pomorskim - 11 przypadków lubelskim - 25 przypadków (głównie Lublin, a także Bełżyce, Biłgoraj), jedna z tych osób zmarła; lubuskim - 9 przypadków (Zielona Góra); łódzkim - 48 przypadków (głównie Łódź); małopolskim – 7 przypadków (Kraków); mazowieckim - 82 przypadki (Warszawa, Radom); opolskim - 10 przypadków (Opole, Krapkowice); podkarpackim - 17 przypadków (głównie Leżajsk, a także Łańcut, Nisko, Rzeszów), jedna z tych osób zmarła; podlaskim - 1 przypadek; pomorskim - 9 przypadków (Gdańsk); śląskim - 42 przypadki (Racibórz, Cieszyn, Zawiercie, Sosnowiec, Chorzów, Bytom, Tychy); świętokrzyskim - 5 przypadków (Starachowice, Kielce); warmińsko-mazurskim - 12 przypadków (Ostróda); wielkopolskim - 15 przypadków (Poznań, Kalisz), jedna z tych osób zmarła; zachodniopomorskim - 9 przypadków (Szczecin).

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE Z OSTATNIEJ DOBY >>>

Zbadane próbki

Ministerstwo Zdrowia przekazało w czwartek przed południem informacje o testach na obecność koronawirusa. Do tego czasu zostało zbadanych 11 196 próbek, z czego 10 891 było negatywnych, a 305 pozytywnych. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 1,6 tys. testów.

Rzeczniczka wojewody lubelskiego Agnieszka Strzępka poinformowała w komunikacie, że "potwierdzone wyniki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 dotyczą: 1 osoby w sile wieku z powiatu chełmskiego, 1 osoby w średnim wieku z powiatu lubelskiego i 1 osoby w sile wieku z powiatu kozienickiego".

Z kolei rzeczniczka wojewody łódzkiego Dagmara Zalewska poinformowała, że w Łodzi kolejne trzy zakażone osoby, o których poinformowano w czwartek, są między 21 a 46 rokiem życia. Wszyscy mieli bezpośrednie kontakty z osobami zakażonymi.

WHO: aktualnie ponad 125 tysięcy zakażeń

WHO w czwartek przekazała, że aktualnie na świecie jest 125 tysięcy zakażeń wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2, głównie w Europie i Bliskim Wschodzie. Chodzi o osoby, które wciąż są zainfekowane tym patogenem i jeszcze go nie zwalczyły.

W sumie od wybuchu epidemii w Chinach od grudnia 2019 roku do czwartku rano zarejestrowano na świecie ponad 220 tys. przypadków tego zakażenia oraz około 9 tys. zgonów. Jednocześnie prawie 86 tys. pacjentów wyzdrowiało. Zdecydowana większość z nich jest w Chinach.

Spośród tych pacjentów 118,4 tys., czyli 95 proc., wykazuje jedynie łagodne lub umiarkowane objawy zakażenia. Jedynie u 6,8 tys. chorych dolegliwości są poważne lub wręcz krytyczne - poinformowała WHO.

Dwa największe ogniska pandemii rozwijają się w Europie i na Bliskim Wschodzie. Trzecie duże ognisko rozwija się w USA.

Posiedzenie z udziałem prezydenta i premiera

W czwartek odbyło się posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Posiedzenie odbywało się w formule telekonferencji. Tematem były działania związane z walką z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2.

12 zakażonych członków personelu medycznego. Szpital czeka na pomoc

W szpitalu w Nowym Mieście nad Pilicą 12 członków personelu medycznego zostało zakażonych koronawirusem. Szpital nie ma kim ich zastąpić, czeka na pomoc wojewody.

Do sprawy odniósł się już wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, który zapewnił, że wojewoda będzie reagował na sytuację. 

Laboratorium zawiesza działanie

Laboratorium Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w środę zawiesiło działalność. U jednej z pracownic wykryto koronawirusa SARS-CoV-2. Dyrektor instytutu zapewniał, że kobieta nie brała udziału w procesie diagnostyki, a zamknięcie jednego laboratorium nie wpłynie znacząco na badania w skali całego kraju.

"Wspólnie z Inspekcją Sanitarną prowadzimy dochodzenie epidemiologiczne. We współpracy z WSSE osoby, które w ostatnich dniach miały bliski kontakt z pracownikiem są kierowane na kwarantannę" - przekazano. Stan zdrowia pracownika, jak podano, jest dobry.

Pierwszy zdrowy pacjent

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano 4 marca u mężczyzny w wieku 66 lat. Pacjent, mieszkaniec Cybinki w województwie lubuskim, przyjechał autokarem z Niemiec. Trafił do szpitala w Zielonej Górze. Według lekarzy mężczyzna jest już zdrowy. Zgodnie z zapowiedziami jeszcze w środę, po ponad dwóch tygodniach, miał wyjść do domu. Tak się jednak nie stało. Pacjent czeka na wynik kolejnego testu.

Kontrole na granicach, zamknięte restauracje i zakaz zgromadzeń

13 marca premier Mateusz Morawiecki przekazał decyzję o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. W związku z tym przywrócono pełne kontrole na granicach kraju oraz zamknięto wjazd do kraju dla cudzoziemców (z pewnymi wyjątkami - Powroty do Polski. O czym pamiętać?). Dla obywateli wprowadzono obowiązek dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do kraju. Ruch wewnątrz kraju odbywa się normalnie.

Którędy dostać się do Polski? Cztery dodatkowe przejścia graniczne >>>

Na dwa tygodnie zamknięte zostały między innymi restauracje, kluby, puby, kina, kasyna, baseny, siłownie i większość sklepów w galeriach handlowych. Zakazano zgromadzeń powyżej 50 osób, w tym tych państwowych i religijnych.

Wcześniej, 11 marca, zdecydowano o zamknięciu szkół. Odwołano wszelkie wydarzenia masowe.

Sklepy spożywcze, banki i punkty usługowe pozostają otwarte.

Autor:akw, kb//ec

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości