TVN24 | Polska

Dodatkowe przejścia graniczne, pakiet antykryzysowy, zawieszenie wydawania wiz. Co zmieniło się przez ostatnią dobę?

TVN24 | Polska

Autor:
akr//bb
Źródło:
PAP, TVN24
Pytania o testy na koronawirusa
Pytania o testy na koronawirusaTVN24
wideo 2/35
TVN24Pytania o testy na koronawirusa

W Polsce - zapowiedź pakietu antykryzysowego i zamknięcie laboratorium PZH, w Stanach Zjednoczonych - zawieszenie wydawania wiz, a we Włoszech - nerwowa reakcja burmistrza Bergamo na zachowanie mieszkańców regionu. Co jeszcze zmieniło się od środy w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa?

CZYTAJ RAPORT TVN24.PL: KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

W czwartek rano w Polsce potwierdzono 325 przypadków zakażenia koronawirusem (od środy wieczorem liczba zakażonych wzrosła o 38). Pięciu pacjentów zmarło.

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 sytuacja zmienia się dynamicznie. Co zdarzyło się w ciągu ostatniej dobry w Polsce i na świecie?

 

1. Pierwszy pacjent w Polsce miał wyjść do domu

W środę pierwszy pacjent, u którego w Polsce potwierdzono koronawirusa, po ponad dwóch tygodniach miał wyjść ze szpitala do domu. Według lekarzy jest zdrowy - kolejny test dał wynik negatywny. Ostatecznie 66-latek nie opuścił jednak jeszcze placówki.

Rozmowa z mieszkańcem Cybinki, u którego potwierdzono przypadek koronawirusa
Rozmowa z mieszkańcem Cybinki, u którego potwierdzono przypadek koronawirusaSuper Express

2. Rząd zapowiedział "tarczę antykryzysową"

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę "tarczę antykryzysową". Jak mówił, pakiet antykryzysowy zostanie podzielony na pięć głównych części, a jego szacunkowa wartość to około 212 miliardów złotych. Zakłada on wsparcie dla pracowników, przedsiębiorców, służby zdrowia, sektora finansowego i inwestycje publiczne.

3. Laboratorium PZH zawiesza działalność

Laboratorium Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny zawiesza działalność. U jednej z pracowniczek wykryto koronawirusa SARS-CoV-2. Dyrektor instytutu zapewniał, że kobieta nie brała udziału w procesie diagnostyki, a zamknięcie jednego laboratorium nie wpłynie znacząco na badania w skali całego kraju.

4. Otwarto cztery dodatkowe przejścia graniczne

W Głuchołazach (woj. opolskie) dla ruchu osobowego i towarowego otwarto w środę drugie w regionie przejście graniczne z Czechami. Granicę z Czechami będzie można przekroczyć w łącznie na trzech nowych przejściach, a granicę z Litwą na dodatkowym przejściu w Ogrodnikach.

Jędrzychowice: nawet 30 godzin trzeba czekać na wjazd do Polski
Jędrzychowice: nawet 30 godzin trzeba czekać na wjazd do PolskiTVN24

5. Stany Zjednoczone zawieszają wydawanie wiz

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Morgan Ortagus przekazała w środę, że "wszelkie czynności, związane z wizami imigranckimi i nieimigranckimi w większości państw świata, zostają zawieszone". Oznacza to także wstrzymanie wydawania wiz.

6. Władze zakazują, mieszkańcy ignorują

W Europie, w związku z epidemią, najtrudniejsza sytuacja jest we Włoszech. Najbardziej dotkniętym przez koronawirusa regionem kraju jest Lombardia. Wielu jej mieszkańców ignoruje zalecenia rządu premiera Giuseppe Contego, aby w tym wrażliwym okresie zostać w domu i wychodzić z niego tylko w wyjątkowych przypadkach. Burmistrz Bergamo w mediach społecznościowych nerwowo spytał: "Jak, u diabła, mamy wytłumaczyć, że należy zostać w domu?".

Polski Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:akr//bb

Źródło: PAP, TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości