TVN24 | Polska

Niedzielski o zniesieniu stanu epidemii w Polsce. Podał przybliżony termin

TVN24 | Polska

Autor:
ft//now
Źródło:
PAP
Niedzielski: bezterminowy paszport COVID-owy po dawce przypominającej
TVN24Niedzielski: bezterminowy paszport COVID-owy po dawce przypominającej

W połowie maja zniesiony zostanie w Polsce stan epidemii, pozostanie stan zagrożenia epidemicznego - przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski. Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 roku. 

- Decyzja jest już przekonsultowana na różnych poziomach administracji, dokonaliśmy analizy prawnej - w połowie maja zniesiemy stan epidemii, przekształcimy go w stan zagrożenia epidemicznego - poinformował w piątek szef Ministerstwa Zdrowia w rozmowie z PAP.

Centrum WarszawyShutterstock

Stan epidemii w Polsce

Stan epidemii obowiązuje w Polsce od 20 marca 2020 roku. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Od 28 marca zniesiony został obowiązek zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Nie ma już obowiązku kierowania na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19. Zlikwidowano oddziały covidowe i szpitale tymczasowych dla chorych na COVID-19.

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniły się między innymi zasady zlecania i wykonywania testów na koronawirusa. O zleceniu testu decyduje obecnie lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a wykonywany jest test antygenowy. Test PCR może zlecić lekarz na przykład przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. Nie ma już możliwości samodzielnego zapisania się na test przez formularz wypełniany online lub przez konsultanta infolinii.

Od początku kwietnia nie można też zrobić bezpłatnego testu w kierunku COVID-19 między innymi w aptekach i w mobilnych punktach wymazowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości