TVN24 | Polska

Premier o prywatnej opiece, która "nie angażuje się w ratowanie życia". Niedzielski w październiku chwalił współpracę

TVN24 | Polska

Autor:
akw
Źródło:
tvn24.pl
Premier: Czy prywatna służba zdrowia ratuje zdrowie i życie pacjentów z COVID-19? Otóż nie.
Premier: Czy prywatna służba zdrowia ratuje zdrowie i życie pacjentów z COVID-19? Otóż nie.TVN24
wideo 2/21
TVN24Premier: Czy prywatna służba zdrowia ratuje zdrowie i życie pacjentów z COVID-19? Otóż nie.

Minister zdrowia Adam Niedzielski w październiku ubiegłego roku informował o porozumieniu rządu z prywatnymi szpitalami w celu walki z epidemią. - Cieszę się, że hasło "wszystkie ręce na pokład" jest prawdziwie realizowane - mówił wtedy. W czwartek premier Mateusz Morawiecki, na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia, twierdził, że "prywatna opieka nie angażuje się w ratowanie zdrowia i życia pacjentów z COVID-19". Szef resortu był o te słowa pytany następnego dnia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek, na wspólnej konferencji z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim, ocenił, że "prywatny sektor ochrony zdrowia nie angażuje się teraz w ratowanie życia". W tym kontekście mówił o parlamentarzystach z opozycji. - Przypomnijmy sobie tylko, co opozycja w sytuacji służby zdrowia proponowała. Komercjalizację - mówił.

- Czy służba prywatna dzisiaj, wobec której mam jak najwyższy szacunek, ratuje zdrowie i życie pacjentów z COVID-19? Czy słyszymy o tym, że wielkie szpitale prywatne są otwarte i zamieniane właśnie na szpitale dla pacjentów z COVID-19? - pytał szef rządu. - Otóż nie. Tylko państwo w takich najtrudniejszych chwilach rzuciło swoje wszystkie siły i środki - odpowiedział.

Adam Niedzielski na tej konferencji dodał, że "fundamentalny ciężar spełniają te jednostki, które nie tylko są publiczne, ale które mają dobrą linię współpracy przede wszystkim z wojewodami".

Do słów premiera na Twitterze odniosła się Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med. "Grupa LUX MED i szerzej pracodawcy medycyny prywatnej od początku pandemii wspiera system ochrony zdrowia w walce ze skutkami Covid-19. Zarówno w drugiej fali, jak i obecnie aktywnie walczymy o życie i zdrowie pacjentów" - napisała.

Niedzielski w październiku

Minister zdrowia Adam Niedzielski w ubiegłym roku, na konferencji 22 października mówił między innymi o porozumieniu rządu z prywatnymi szpitalami. - W wyniku naszych rozmów baza łóżek dostępnych na cele covidowe, która jest po raz pierwszy w historii takim efektem współpracy i wysiłku sektora prywatnego, powiększy się o tysiąc łóżek - informował wtedy.

Zwracał przy tym uwagę, że łóżka te są "bardzo istotne", a szpitale, w których się znajdują, "są zlokalizowane w dużych miastach, aglomeracjach, gdzie te łóżka są najbardziej potrzebne". - Cieszę się, że hasło "wszystkie ręce na pokład" jest prawdziwie realizowane - komentował minister zdrowia.

Minister zdrowia: prywatne szpitale zapewnią tysiąc łóżek covidowych
Minister zdrowia: prywatne szpitale zapewnią tysiąc łóżek covidowych (wideo z 22 października 2020 roku)TVN24

Dzień później, 23 października 2020 roku prezes Grupy LUX MED Anna Rulkiewicz na antenie TVN24 poinformowała, że firma oddaje dla pacjentów covidowych cały szpital św. Elżbiety na Starym Mokotowie. Drugi gość rozmowy, prezes zarządu Scanmed Huber Bojdo, zwrócił uwagę, że pracownicy Scanmedu od marca 2020 roku są "zaangażowani w walkę z covidem".

CZYTAJ WIĘCEJ: Prywatne szpitale włączają się do walki z koronawirusem. "Z łóżkami będzie personel"

Prezes grupy LUX MED: oddajemy dla pacjentów covidowych cały szpital św. Elżbiety na Starym Mokotowie
Prezes grupy LUX MED: oddajemy dla pacjentów covidowych cały szpital św. Elżbiety na Starym MokotowieTVN24

Komentarz lekarza: "Jestem poruszony tym, jak wiele wątków politycznych znalazło się na tej konferencji"

Niedzielski: chcę podziękować prywatnej służbie zdrowia

Niedzielski w piątek po godzinie 11 pytany był o słowa Mateusza Morawieckiego w sprawie wkładu prywatnej opieki zdrowia w walce z epidemią. Odpowiedział, że według niego doszło tu do "nadinterpretacji" tej wypowiedzi. - Intencją wypowiedzi pana premiera było pokazanie, że model prywatyzacji całego systemu opieki zdrowotnej i braku takiego centralnego mechanizmu koordynacyjnego bardzo utrudniłby postępowanie w sytuacji kryzysowej - przekonywał.

- Chcę w tym miejscu podziękować prywatnej służbie zdrowia, bo ona jest zaangażowana w walkę z covidem. My we współpracy z przedstawicielami prywatnych szpitali, prywatnych firm, które działają w tej branży medycznej, podejmujemy razem decyzje - opisywał.

Zapowiedział, że tego dnia spotka się z prezes Lux Med Anną Rulkiewicz. - Będziemy te nasze rozmowy o wspólnej walce z covidem kontynuowali - zapowiedział.

Autor:akw

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości