Konwencja stambulska - co zawiera? RPO odpowiada na pytania w sprawie konwencji antyprzemocowej

Źródło:
tvn24.pl
Zapisy konwencji stambulskiej
Zapisy konwencji stambulskiejTVN24
wideo 2/8
Zapisy konwencji stambulskiejTVN24

Konwencja stambulska ma zapobiegać między innymi przemocy domowej. Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar przedstawił odpowiedzi na wybrane pytania dotyczące ratyfikowanej pięć lat temu przez Polskę konwencji stambulskiej. W ostatnim czasie na forum publicznym rozgorzała dyskusja o możliwym wycofaniu się Polski z konwencji.

Konwencja stambulska była pierwszym wiążącym instrumentem międzynarodowym w Europie, który odnosi się do przemocy wobec kobiet i który pozwala Unii Europejskiej i jej państwom członkowskim na rozwijanie mechanizmów zapobiegania, ścigania i eliminowania przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej.

Przemoc wobec kobiet, w tym przemoc psychiczna, fizyczna i seksualna, gwałt, stalking, okaleczanie żeńskich organów płciowych, zmuszanie do małżeństwa, aborcji i sterylizacji, jest w niej uznana za przestępstwo. Konwencja zwiększa kompetencje policji i daje jej prawo do usunięcia sprawcy przemocy domowej z domu lub mieszkania.

>> Konwencja stambulska - treść

Konwencja w Polsce od początku wywoływała kontrowersje. Jej przeciwnicy przytaczają argumenty o domniemanej niezgodności z konstytucją i twierdzą, że stanowi ona zagrożenie dla polskiej tradycji rodziny.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił uwagę, że postulaty konwencji zostały zrealizowane częściowo. Bodnar na swojej stronie opublikował raport alternatywny sporządzony dla organizacji GREVIO, która monitoruje wdrażanie konwencji w Polsce i pozostałych krajach. Odniósł się tam do stanu przestrzegania postanowień konwencji stambulskiej w Polsce.

Bodnar przedstawił także odpowiedzi na niektóre najczęściej zadawane pytania wokół konwencji. "Wokół tego aktu prawnego narosło wiele mitów i fałszywych informacji, które należy sprostować" - napisał RPO.

Te odpowiedzi przedstawiamy poniżej, przytaczając komunikat RPO bez skrótów.

Dlaczego RPO zajmuje się konwencją stambulską i przemocą wobec kobiet? 

Rzecznik Praw Obywatelskich pełni funkcję niezależnego organu do spraw równego traktowania. Jednym z priorytetowych zagadnień Rzecznika jest przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, która stanowi formę dyskryminacji ze względu na płeć. Według statystyk policji tylko w 2019 r. przemocy doznało przeszło 88 tysięcy osób, z czego ponad 65 tysięcy stanowiły kobiety! 

Polska ratyfikowała konwencję w 2015 roku. Wcześniej, na jej przyjęcie zgodę wyraziły Sejm i Senat. Od tego czasu konwencja jest częścią polskiego porządku prawnego.

Konwencja jest obszernym dokumentem, który formułuje konkretne zalecenia, jak skutecznie chronić osoby pokrzywdzone, a także zapewniać im pomoc i wsparcie systemowe. Jej przepisy stosuje się nie tylko do kobiet, ale do wszystkich osób pokrzywdzonych przemocą. Jako organ ds. równego traktowania Rzecznik domaga się, aby instytucje państwowe stosowały konwencję i oferowały osobom pokrzywdzonym kompleksową pomoc.  Właśnie dlatego RPO z uwagą śledzi informacje na temat stosowania i wdrażania w polskim prawie konwencji, zwłaszcza, że w tym obszarze nadal potrzebne są kolejne zmiany. Wszystkie uwagi RPO są zawarte w raporcie alternatywnym dla GREVIO, który znajdą Państwo pod tekstem.

CZYTAJ WIĘCEJ: Konwencja stambulska - fakty i mity

Dlaczego RPO zajmuje się Konwencją Stambulską i przemocą wobec kobiet? rpo.gov.pl

Czym jest raport alternatywny dla GREVIO?

To sprawozdanie, jak Polska wywiązuje się z zobowiązań wynikających z konwencji. Monitoruje to grupa ekspertów Rady Europy pod nazwą GREVIO (ang. Group of Experts on Action against Violence against Women and Domestic Violence). Tworzą ją ekspertki i eksperci, którzy zajmują się prawami kobiet, ochroną ofiar przemocy, równym traktowaniem czy przeciwdziałaniem dyskryminacji.  

Rząd w marcu tego roku przedłożył GREVIO swoje sprawozdanie. Rzecznik również przedstawił swój raport, w którym wskazał na główne problemy i wyzwania dla osób doznających przemocy. Podstawą raportu Rzecznika są sumiennie sprawdzane i opracowane informacje pozyskiwane w oparciu o skargi indywidualne, wystąpienia generalne, doniesienia medialne, dane udostępniane przez organizacje pozarządowe i inne podmioty.

Po zapoznaniu się z oboma dokumentami, przedstawiciele GREVIO przyjadą do Polski na wizytę ewaluacyjną. Po wizycie, GREVIO przedstawi rekomendacje dla Polski, wskazując m.in. jakie obszary wymagają poprawy oraz jakie dalsze działania powinny podjąć polskie władze.

>> Całość raportu alternatywnego RPO dla GREVIO

Jakie są cele konwencji stambulskiej?

Konwencja stambulska zobowiązuje państwa, które ją ratyfikowały, do zwalczania wszelkich form przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Każdy z przepisów konwencji ma na celu zapobieganie przemocy, pomoc ofiarom i zapewnienie, by sprawcy stanęli przed obliczem wymiaru sprawiedliwości. Konwencja zawiera zestaw prawnie wiążących standardów dla lepszej ochrony i wsparcia, stanowi ważny krok w kierunku kompleksowej i zharmonizowanej reakcji, w celu zapewnienia wszystkim kobietom życia wolnego od przemocy.

Konwencja podchodzi do zjawiska przemocy kompleksowo. Wskazuje, jakie kroki i działania należy podjąć, żeby ograniczyć skalę tego zjawiska, a także jakie kroki podjąć, gdy do przemocy już doszło. Do zadań prewencyjnych należy m.in. prowadzenie działań edukacyjnych, działania interwencyjne obejmują m.in. szkolenie urzędników, funkcjonariuszy, sędziów i prokuratorów, a także tworzenie przepisów prawnych i szerokiej oferty wsparcia dla osób pokrzywdzonych. Co ważne konwencja wymaga karania różnych form przemocy wobec kobiet m.in. przemocy domowej, przemocy ekonomicznej, nękania, molestowania seksualnego i przemocy psychologicznej.

Czy Konwencja wprowadza nowe rozwiązania, których w polskim systemie prawnym brakuje? rpo.gov.pl

Jakie zobowiązania wynikają z konwencji stambulskiej?

Konwencja podkreśla, że przemoc wobec kobiet i przemoc domowa nie mogą być dłużej uważane za sprawy prywatne, ale że państwa mają obowiązek, poprzez kompleksowe i zintegrowane polityki, zapobiegać przemocy, chronić ofiary i karać sprawców. Przyjmując konwencję, Polska zobowiązała się do zmiany swojego prawa, wprowadzenia praktycznych rozwiązań i przeznaczenia zasobów finansowych na rzecz całkowitego braku tolerancji dla przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Zapobieganie i zwalczanie takiej przemocy nie jest już kwestią dobrej woli, ale prawnie wiążącym zobowiązaniem.

Czy konwencja stambulska ma zastosowanie jedynie do kobiet?

Konwencja poświęca dużo uwagi kobietom, ponieważ obejmuje formy przemocy, których doświadczają jedynie kobiety z tego powodu, że są kobietami (przymusowa aborcja, okaleczenie narządów płciowych) lub też takie, których kobiety doświadczają znacznie częściej niż mężczyźni (przemoc seksualna i gwałt, nękanie, molestowanie seksualne, przemoc domowa, przymusowe małżeństwo, przymusowa sterylizacja). Potwierdzają to także statystyki gromadzone przez policję.

Konwencja dostrzega, że mężczyźni także mogą doświadczać przemocy, dlatego zachęca do stosowania jej przepisów w stosunku do wszystkich ofiar przemocy domowej, w tym mężczyzn, dzieci i osób starszych.

Artykuł 2 konwencji stanowi, że:

1. Niniejsza konwencja ma zastosowanie do wszystkich form przemocy wobec kobiet, w tym przemocy domowej, która dotyka kobiety w nieproporcjonalnie większym stopniu. 2. Strony zachęca się do stosowania niniejszej konwencji do wszystkich ofiar przemocy domowej. Przy stosowaniu niniejszej konwencji Strony poświęcają szczególną uwagę kobietom będącym ofiarami przemocy ze względu na płeć.

Czy Konwencja Stambulska ma zastosowanie jedynie do kobiet?rpo.gov.pl

Dlaczego konwencja stambulska mówi o "związanym z płcią" charakterze przemocy wobec kobiet i przemocy domowej?

Konwencja mówi o "związanym z płcią" charakterze przemocy wobec kobiet, czy też o "przemocy ze względu na płeć'; ponieważ zajmuje się formami przemocy skierowanej przeciwko kobietom z tego powodu, że są kobietami i/lub dotykającej kobiety w nieproporcjonalnie ­większym stopniu. Konwencja nie dąży do "usunięcia różnic" między kobietami i mężczyznami, czy też nakazania, że kobiety i mężczyźni są lub powinni być "tacy sami". Konwencja wymaga, aby państwo przeciwstawiało się przekonaniom, które zakładają niższość kobiet wobec mężczyzn i w ten sposób stwarzają przyzwolenie na przemoc.

Dlaczego Konwencja Stambulska mówi o "związanym z płcią" charakterze przemocy wobec kobiet i przemocy domowej?rpo.gov.pl

Dlaczego Konwencja zawiera definicję "płci społeczno-kulturowej"?

Konwencja nakłada obowiązek zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet w szerszych ramach osiągnięcia równości pomiędzy kobietami i mężczyznami. Definicja "płci społeczno-kulturowej" nie zastępuje biologicznej definicji płci. Definicja wskazuje, że przemoc ma swoje źródła nie w różnicach biologicznych, ale wynika z przekazywanych kulturowo stereotypów związanych z płcią, postaw i wyobrażeń dotyczących tego, jak kobiety i mężczyźni funkcjonują i powinni funkcjonować w społeczeństwie.

Jak Konwencja odnosi się do kwestii religii?

Konwencja nie wskazuje, że religia jest źródłem przemocy. Wymaga zaś, żeby strony zagwarantowały, że kultura, zwyczaje, religia, tradycja czy tzw. "honor" nie będą uznawane za usprawiedliwienie dla wszelkich aktów przemocy objętych zakresem konwencji. Podobnie regulują już to polskie przepisy, które bezwzględnie zakazują stosowania przemocy wobec najbliższych - sprawcy przemocy nie mogą usprawiedliwiać się, że stosowali przemoc, bo tak nakazywały im ich przekonania religijne.

Konwencja zobowiązuje do zwalczania tylko takich uprzedzeń, zwyczajów, tradycji i innych praktyk, które opierają się na idei niższości kobiet lub na stereotypowych rolach kobiet i mężczyzn. Przykładem takich zwyczajów są np. spotykane w niektórych częściach świata zabójstwa kobiet, które "splamiły” honor rodziny.

Art. 12 ust. 5 mówi, że państwa muszą zapewnić, by kultura, zwyczaj, religia, tradycja lub tzw. "honor" nie były uznawane za usprawiedliwiające wszelkie akty przemocy objęte zakresem konwencji.

Jak Konwencja odnosi się do kwestii religii? rpo.gov.pl

Czy stosowanie Konwencji stanowi zagrożenie dla rodzin?

Celem konwencji nie jest regulowanie życia rodzinnego i/lub modeli rodziny. Konwencja nie zawiera ani definicji rodziny, ani nie promuje określonego typu rodziny. Konwencja wymaga od rządów zapewnienia bezpieczeństwa ofiarom, które są zagrożone w domu lub przez członków rodziny, małżonków czy partnerów.

Każdej osobie żyjącej w związku, w którym dochodzi do przemocy, konwencja oferuje bezpieczeństwo, ochronę i wsparcie oraz perspektywę odbudowania życia wolnego od przemocy, np. poprzez zapewnienie skutecznych środków prawnych, schronisk i usług pomocowych. Jest to szczególnie ważne, gdy w sprawę uwikłane są dzieci, ponieważ bycie świadkiem przemocy w domu jest również bardzo szkodliwe.

Prawdziwym zagrożeniem dla rodzin jest właśnie przemoc i jej bagatelizowanie, a nie środki, które mają na celu ochronę i wspieranie ofiar.

Czy stosowanie Konwencji stanowi zagrożenie dla rodzin?rpo.gov.pl

Co Konwencja mówi o stereotypach związanych z płcią i o edukacji?

Powielanie stereotypów związanych z płcią w edukacji oznacza ograniczanie rozwoju naturalnych talentów i zdolności dziewcząt i chłopców, ich wyborów edukacyjnych i zawodowych, jak również ich życiowych szans. Edukacja, którą otrzymują dzieci, znacząco wpływa na to, jak myślą o sobie samych, swoich rówieśnikach i czy relacje, jakie nawiązują, są pozbawione przemocy. 

Z tego powodu konwencja dąży do promowania, poprzez sektor edukacyjny, wartości równości płci, wzajemnego szacunku i relacji międzyludzkich bez przemocy, niestereotypowych ról społeczno-kulturowych przypisywanych płciom, prawa do nienaruszalności osobistej oraz świadomości w zakresie przemocy ze względu na płeć i potrzeby przeciwdziała­nia jej (Artykuł 14). Konwencja jest zgodna z przepisami Konstytucji RP, która mówi, że "kobiety i mężczyźni mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym".

Uczenie dzieci o takich wartościach pomaga im stać się pełnymi szacunku i demokratycznymi obywatelami. Nie wpływa na ich orientację seksualną ani tożsamość płciową.

Konstytucja w art. 33 ust. 1 mówi wprost, że kobieta i mężczyzna w Rzeczypospolitej Polskiej mają równe prawa w życiu rodzinnym, politycznym, społecznym i gospodarczym.

Co Konwencja mówi o stereotypach związanych z płcią i o edukacji?rpo.gov.pl

Jak konwencja stambulska odnosi się do kwestii orientacji seksualnej i tożsamości płciowej?

Konwencja nie ustanawia nowych standardów w odniesieniu do tożsamości płciowej i orientacji seksualnej, w tym do prawnego uznawania par tej samej płci.

Konwencja, podobnie jak Konstytucja RP, zakazuje dyskryminacji z wielu powodów, w tym z powodu tożsamości płciowej i orientacji seksualnej (Artykuł 4, ustęp 3). Oznacza to, że państwo ma obowiązek chronić i wspierać wszystkie ofiary przemocy, niezależnie od ich cech. Stosowanie przepisów konwencji bez dyskryminacji z powodu tożsamości płciowej oznacza np. zapewnienie, żeby tożsamość płciowa osób transpłciowych nie stanowiła przeszkody w udzielaniu im pomocy, gdy doznały przemocy domowej, gwałtu. Oznacza to również, że nie można im odmówić możliwości skorzystania ze schronisk dla ofiar przemocy domowej.

Jak Konwencja Stambulska odnosi się do kwestii orientacji seksualnej i tożsamości płciowej?rpo.gov.pl

Jak konwencja pomaga walczyć z przemocą? Dlaczego potrzebujemy konwencji?

Konwencja stworzyła impuls dla lepszych polityk, usług i świadczeń oraz debaty w sprawie przemocy, jakiej doświadczają kobiety i dziewczęta, a także sposobów udzielania im pomocy.

Konwencja pozytywnie wpłynęła już na życie kobiet w całej Europie - zapoczątkowała i doprowadziła do istotnych zmian w prawie, stworzenia nowych i lepszych usług i świadczeń dla ofiar, stworzenia całodobowych krajowych telefonów zaufania, pomagających kobietom w uzyskaniu porad w najbliższej okolicy; tworzenia schronisk finansowanych ze środków publicznych tam, gdzie wcześniej nie były one dostępne. To właśnie dzięki konwencji w Polsce uruchomiony został całodobowy telefon pomocy dla osób doznających przemocy. A Sejm przyjął ustawę, która przewiduje możliwość wydania przez funkcjonariusza Policji i Żandarmerii Wojskowej sprawcy przemocy domowej natychmiastowego zakazu zbliżania się lub opuszczenia mieszkania zajmowanego wspólnie z ofiarą, gdy życie osób pokrzywdzonych jest w bezpośrednim zagrożeniu.

Jak konwencja pomaga walczyć z przemocą? Dlaczego potrzebujemy konwencji?rpo.gov.pl

Autorka/Autor:akw/pm

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Heathrow - największe lotnisko w Europie - zostało sparaliżowane w wyniku pożaru. Brytyjski minister energii Ed Miliband określił go mianem "katastrofalnego". Dodał, że ucierpiał także zapasowy generator lotniska. Port został zamknięty na cały dzień. W piątek na Heathrow miało lądować lub startować z niego łącznie 1351 samolotów.

"Katastrofalny pożar" i paraliż na Heathrow. Minister: ucierpiał też zapasowy generator prądu

"Katastrofalny pożar" i paraliż na Heathrow. Minister: ucierpiał też zapasowy generator prądu

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl

Loty z Warszawy do Londynu na lotnisko Heathrow zostały odwołane. Rzeczniczka Lotniska Chopina Anna Dermont podała, że nie odbędzie się 6 z 14 planowanych na piątek rejsów do stolicy Wielkiej Brytanii. Powodem jest awaria zasilania. Według służb prasowych Heathrow, lotnisko ma być zamknięte do północy z piątku na sobotę w związku z pożarem podstacji elektrycznej.

Odwołane loty z Warszawy na Heathrow

Odwołane loty z Warszawy na Heathrow

Źródło:
PAP

W nocy z czwartku na piątek doszło do eksplozji w składzie ropy w Kraju Krasnodarskim na południu Rosji. Skład płonie już trzecią dobę, pożar jest coraz większy - powiadomił w piątek portal Moscow Times, powołując się na informacje lokalnych władz. Dwóch strażaków odniosło obrażenia.

Rosjanie stracili kontrolę. Eksplozja i trzecia doba pożaru

Rosjanie stracili kontrolę. Eksplozja i trzecia doba pożaru

Źródło:
PAP, censor.net

"Poradnik kryzysowy" powinien zachęcać obywateli do posiadania zapasów gotówki na wypadek kryzysu - rekomenduje Koalicja dla Gotówki w piśmie skierowanym do ministra spraw wewnętrznych. - Gotówka w sytuacjach kryzysowych jest bardzo ważnym wyposażeniem obywatela - uważa Rafał Górski, prezes Instytutu Spraw Obywatelskich.

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Apel do rządu w sprawie zapasu gotówki

Źródło:
PAP

Nie ma żadnych przesłanek merytorycznych do wyłączenia prokurator Ewy Wrzosek od postępowania w sprawie "dwóch wież" - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 prokurator krajowy Dariusz Korneluk. Oświadczył również, że "dzisiaj to nie politycy będą decydowali, który prokurator prowadzi postępowanie".

Prokurator krajowy: nie ma przesłanek do wyłączenia Wrzosek z postępowania

Prokurator krajowy: nie ma przesłanek do wyłączenia Wrzosek z postępowania

Źródło:
TVN24

Prokurator krajowy Dariusz Korneluk przekazał w programie "Jeden na Jeden" w TVN24, że prokuratura zaplanowała na kwiecień przesłuchania byłego premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Przesłuchania mają dotyczyć prowadzonej przez prokuraturę sprawy Funduszu Sprawiedliwości.

Korneluk: Kaczyński i Morawiecki będą przesłuchani w prokuraturze

Korneluk: Kaczyński i Morawiecki będą przesłuchani w prokuraturze

Źródło:
TVN24

Wśród kandydatów na prezydenta to Rafał Trzaskowski byłby najbardziej skuteczny w obszarze bezpieczeństwa - wynika z nowego sondażu dla "Rzeczpospolitej". Popierany przez PiS Karol Nawrocki został wskazany w badaniu dopiero na czwartym miejscu.

Pytanie o bezpieczeństwo. Nawrocki nie tylko za Mentzenem, ale i Hołownią

Pytanie o bezpieczeństwo. Nawrocki nie tylko za Mentzenem, ale i Hołownią

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze o zlikwidowaniu resortu edukacji. Prezydent de facto pogrzebał ministerstwo - pisze AFP. Trump ogłosił wcześniej w czwartek, że zadaniem szefowej departamentu Lindy McMahon jest zlikwidowanie własnego stanowiska.

Trump "de facto pogrzebał ministerstwo". Departament do likwidacji

Trump "de facto pogrzebał ministerstwo". Departament do likwidacji

Źródło:
PAP

1121 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Brytyjskie ministerstwo obrony podało, że od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku siły zbrojne Rosji straciły około 900 tysięcy żołnierzy, w tym 200-250 tysięcy z nich zginęło. To największe straty Rosji od II wojny światowej. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby dotyczące wojny w Ukrainie.

Brytyjski resort obrony: Rosja poniosła największe straty od II wojny światowej

Brytyjski resort obrony: Rosja poniosła największe straty od II wojny światowej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Można być opozycją przeciwrządową, ale nie przeciwpolską - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł KO Janusz Lewandowski. Komentował głosowanie nad sejmową uchwałą w sprawie bezpieczeństwa RP, przeciwko której byli posłowie PiS i Konfederacji.

"Olbrzym budzi się". Potencjał "10-krotnie większy niż Rosji"

"Olbrzym budzi się". Potencjał "10-krotnie większy niż Rosji"

Źródło:
TVN24

Sejm przyjął uchwałę w sprawie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej. Węgry jako jedyne w Unii Europejskiej nie poparły integralności terytorialnej Ukrainy. Wołodymyr Zełenski odrzucił możliwość przejęcia ukraińskich elektrowni atomowych przez USA. Chiny wykonały egzekucję na czterech Kanadyjczykach. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 21 marca.

Sejm o bezpieczeństwie, Węgry osamotnione, sprzeciw Zełenskiego

Sejm o bezpieczeństwie, Węgry osamotnione, sprzeciw Zełenskiego

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk przyjedzie do Pentagonu, gdzie zostanie poinformowany o planie sił zbrojnych USA dotyczącym ewentualnej wojny z Chinami - podał "The New York Times". Jak wskazuje dziennik, udzielenie mu dostępu do najpilniej strzeżonych tajemnic wojskowych rozszerza jego rolę doradcy prezydenta Donalda Trumpa, która i tak jest już niezwykle szeroka.

Musk ma poznać "najpilniej strzeżone tajemnice wojskowe". Przyjedzie do Pentagonu

Musk ma poznać "najpilniej strzeżone tajemnice wojskowe". Przyjedzie do Pentagonu

Źródło:
PAP

Organizatorzy festiwali i innych, podobnych imprez, a nawet pchlich targów, odwołują wydarzenia w Niemczech - pisze dziennik "Bild". Powodem jest brak odpowiednich środków bezpieczeństwa przed ewentualnymi atakami. Gazeta zauważa, że po niedawnych atakach w Magdeburgu i Monachium wprowadzono bardziej rygorystyczne wymogi. "Koszty dodatkowe to kwoty pięcio- lub sześciocyfrowe. Za dużo dla większości organizatorów i gmin" - napisał "Bild".

W Niemczech strach, brak pieniędzy i odwoływanie imprez 

W Niemczech strach, brak pieniędzy i odwoływanie imprez 

Źródło:
PAP, "Bild"

Prezydent USA Donald Trump przekazał, że Stany Zjednoczone "w najbliższym czasie" podpiszą z Ukrainą umowę w sprawie tamtejszych złóż minerałów. Miało to nastąpić pod koniec lutego, ale wówczas w Białym Domu doszło do kłótni z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Trump: w najbliższym czasie podpiszemy umowę z Ukrainą w sprawie minerałów

Trump: w najbliższym czasie podpiszemy umowę z Ukrainą w sprawie minerałów

Źródło:
Reuters, PAP

Tłum demonstrujących zebrał się przed siedzibą władz miejskich w Stambule, by zaprotestować przeciwko zatrzymaniu opozycyjnego burmistrza tej metropolii Ekrema Imamoglu. Ekspert do spraw Turcji Karol Wasilewski ocenił, że tureckie władze mają poczucie, że w obecnych warunkach międzynarodowych jej znaczenie wzrasta i może sobie pozwolić na więcej.

"Władze czują odpowiedni moment" i uderzają w opozycję. Protestujący starli się z policją

"Władze czują odpowiedni moment" i uderzają w opozycję. Protestujący starli się z policją

Źródło:
PAP

W wielu regionach kraju ściśnie lekki mróz. W 12 województwach obowiązują ostrzeżenia przed przymrozkami wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

W tych regionach będzie niebezpiecznie do soboty. IMGW ostrzega

W tych regionach będzie niebezpiecznie do soboty. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Parlament Szwecji wyraził zgodę na stacjonowanie w Polsce ośmiu wielozadaniowych samolotów bojowych Gripen. W ramach operacji NATO szwedzkie siły powietrzne będą strzec przekazywania pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Szwecja wyśle do Polski myśliwce. Jest zgoda parlamentu

Szwecja wyśle do Polski myśliwce. Jest zgoda parlamentu

Źródło:
PAP

Były minister obrony, poseł PiS Mariusz Błaszczak został wezwany przez Wydział do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie na piątek na godzinę 10 w celu ogłoszenia mu zarzutu i przesłuchania go w charakterze podejrzanego - poinformował prokurator, podpułkownik Marcin Maksjan.

Dziś przesłuchanie Błaszczaka. Ma usłyszeć zarzut

Dziś przesłuchanie Błaszczaka. Ma usłyszeć zarzut

Źródło:
PAP

1121 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Brytyjskie ministerstwo obrony podało, że od rozpoczęcia inwazji na pełną skalę przeciwko Ukrainie w lutym 2022 roku siły zbrojne Rosji straciły około 900 tysięcy żołnierzy, w tym 200-250 tysięcy z nich zginęło. To największe straty Rosji od II wojny światowej. Oto najważniejsze wydarzenia minionej doby dotyczące wojny w Ukrainie.

Brytyjski resort obrony: Rosja poniosła największe straty od II wojny światowej

Brytyjski resort obrony: Rosja poniosła największe straty od II wojny światowej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W konkluzjach szczytu unijnych przywódców znalazło się wezwanie do szybkiego wdrożenia planu dozbrajania Unii Europejskiej w ciągu najbliższych pięciu lat. Jak oceniono, silniejsza Wspólnota w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa globalnego.

Szybko dozbroić Wspólnotę. Wezwanie przywódców

Szybko dozbroić Wspólnotę. Wezwanie przywódców

Źródło:
PAP

Przywódcy Polski, Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Kanady mają spotkać się w Paryżu w przyszłym tygodniu, aby dyskutować o Ukrainie - poinformowała agencja Bloomberg, a za nią Reuters. W czwartek w Wielkiej Brytanii odbyło się tymczasem spotkanie wysokiej rangi wojskowych z ponad 20 krajów. Według premiera Keira Starmera, który z nimi rozmawiał, plan zawieszenia broni i gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy "nabiera kształtów".

Plan dla Ukrainy "nabiera kształtów". Bloomberg: Polska wśród sześciu krajów przy stole w Paryżu

Plan dla Ukrainy "nabiera kształtów". Bloomberg: Polska wśród sześciu krajów przy stole w Paryżu

Źródło:
Reuters, PAP

W piątek wieczorem na uroczystej gali w muzeum POLIN ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Mariusza Waltera. Wyróżnienie to jest "wskazaniem kierunku, w którym polskie media powinny się rozwijać i jakie wartości reprezentować". Wśród nominowanych są Jakub Sobieniowski z "Faktów" TVN oraz dziennikarz TVN24 Piotr Świerczek.

Dziś poznamy laureatów Nagrody Mariusza Waltera

Dziś poznamy laureatów Nagrody Mariusza Waltera

Źródło:
tvn24.pl

Przyroda zaczęła się budzić do życia, a to oznacza jedno – nadeszła długo wyczekiwana wiosna. Już od kilku tygodni na trawnikach można zaobserwować kwitnące przebiśniegi i krokusy, w oddali coraz częściej można usłyszeć radosny śpiew ptaków. Zmianę pory roku zwiastowały też coraz dłuższe i coraz bardziej słoneczne dni. 

Mamy wiosnę! Pokażcie, jak rozkwita wasze otoczenie

Mamy wiosnę! Pokażcie, jak rozkwita wasze otoczenie

Ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz zaproponowała w czwartek nałożenie jednorazowego podatku od nadzwyczajnych zysków banków. - Taki podatek można by było na przykład przeznaczyć na obronność - stwierdziła.

Ministra proponuje podatek "od manny z nieba"

Ministra proponuje podatek "od manny z nieba"

Źródło:
PAP

Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację przewodniczącego KRRiT Macieja Świrskiego od wyroku sądu okręgowego, w którym uchylono decyzję przewodniczącego o nałożeniu na Radio ZET kary na za rzekome szerzenie dezinformacji. - Dziś otrzymaliśmy mocne potwierdzenie, że arbitralne traktowanie mediów i próby ich zastraszania nie będą tolerowane - skomentował decyzję Mariusz Smolarek, redaktor naczelny Radia ZET.

Szef KRRiT znów przegrywa w sądzie

Szef KRRiT znów przegrywa w sądzie

Źródło:
Grupa Eurozet

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Oznacza to, że kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 20 marca 2025 roku.

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Bez szóstki w Lotto. Kumulacja rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W Chinach przeprowadzono egzekucję na czterech Kanadyjczykach, którzy byli oskarżeni o handel narkotykami. Poinformowała o tym ministra spraw zagranicznych Kanady Mélanie Joly. - Zdecydowanie potępiamy egzekucje - podkreśliła. Chiny zaapelowały natomiast o "zaprzestanie wygłaszania nieodpowiednich uwag".

Chiny wykonały egzekucję na czterech Kanadyjczykach. MSZ "zdecydowanie potępia"

Chiny wykonały egzekucję na czterech Kanadyjczykach. MSZ "zdecydowanie potępia"

Źródło:
BBC

- PiS buduje absolutnie fałszywą narrację, która ma powiedzieć, że to, że się Europa zbroi, jest wypychaniem Stanów Zjednoczonych z NATO - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Joanna Kluzik-Rostkowska, posłanka Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do głosowania w Sejmie nad uchwałą dotyczącą bezpieczeństwa Polski. - Gdyby dzisiaj ta uchwała nie została podjęta, najbardziej cieszyliby się z tego Putin i Orban - dodał Tomasz Trela, poseł Nowej Lewicy.

"Skrajny cynizm", "najbardziej by się cieszył Putin i Orban"

"Skrajny cynizm", "najbardziej by się cieszył Putin i Orban"

Źródło:
TVN24

Z synem był w szpitalu i tam zaraził się błonicą. Gdy wrócili, już w domu, najpierw poczuł ucisk w gardle, jakby ktoś trzymał go za szyję. Wkrótce pojawiła się gorączka i ból mięśni. Pan Adam trafił do szpitalnej izolatki. W rozmowie z reporterkami "Uwagi!" TVN mówi, że czuje się coraz lepiej i podkreśla, jak ważne są szczepienia. Dzięki nim jego syn i żona są zdrowi.

Pacjent chory na błonicę: obudziłem się z uciskiem w gardle, jakby ktoś mnie trzymał za szyję

Pacjent chory na błonicę: obudziłem się z uciskiem w gardle, jakby ktoś mnie trzymał za szyję

Źródło:
Uwaga TVN, TVN24

Sąd ogłosił wyroki wobec 29 członków tzw. mafii śmieciowej. Najsurowsza kara to osiem lat pozbawienia wolności. Działali co najmniej od 2017 roku. Na terenie całego kraju śledczy zlokalizowali 11 nielegalnych składowisk, na których znajdowały się między innymi metalowe beczki i plastikowe pojemniki, wypełnione chemikaliami. Łącznie zgromadzili aż 4000 ton toksycznych odpadów. Wyrok jest nieprawomocny.

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Zarabiali miliony na nielegalnych składowiskach niebezpiecznych odpadów. Dziś usłyszeli wyroki

Źródło:
Fakty po Południu TVN

Prokurator Ewa Wrzosek złożyła do prokuratora krajowego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Chodzi o opublikowanie na jednym z profili dokumentu zawierającego jej dane osobowe. Zrobiła to powiązana z mediami bliskimi PiS dziennikarka Dorota Kania.

Prokurator Wrzosek złożyła zawiadomienie w sprawie ujawnienia jej danych

Prokurator Wrzosek złożyła zawiadomienie w sprawie ujawnienia jej danych

Źródło:
PAP

Fabryka Łożysk Tocznych w Kraśniku rozpoczyna zwolnienia grupowe. W pierwszym etapie obejmą one około 100 osób, a docelowo nawet 350. - Mamy bardzo dużą konkurencję ze strony dostawców spoza Unii Europejskiej, gdzie koszty energii, pracy i koszty administracyjne są dużo niższe - wyjaśnił Andrzej Zbróg, dyrektor do spraw zasobów ludzkich.

Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce

Zwolnienia grupowe w polskiej fabryce

Źródło:
PAP

Cena złota wspina się na kolejne poziomy - zwraca uwagę Reuters. Najnowszy rekord to efekt konferencji po środowym posiedzeniu Fed.

Padł nowy rekord. "Myślą: kupuj bez względu na wszystko"

Padł nowy rekord. "Myślą: kupuj bez względu na wszystko"

Źródło:
Reuters

- Nowa odsłona programu Czyste Powietrze rusza z początkiem kwietnia - zapowiedziała w czwartek minister klimatu Paulina Hennig-Kloska. W programie znajdzie się między innymi obowiązkowy audyt energetyczny przed wykonaniem termomodernizacji, nie będzie też dotacji do kotłów gazowych.

"Nie będzie rachunków grozy". Zmiany od kwietnia

"Nie będzie rachunków grozy". Zmiany od kwietnia

Źródło:
PAP

Opozycja grzmi, że Niemcy "zalewają nas migrantami". Pozyskane przez Konkret24 statystyki tego nie potwierdzają. Owszem, wzrosła liczba cudzoziemców zawracanych z granicy niemiecko-polskiej, ale są to przede wszystkim Ukraińcy. Natomiast wśród deportowanych z Niemiec do Polski dominują... Polacy.

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Ilu migrantów odsyłano z Niemiec do Polski? Mamy dane

Źródło:
Konkret24
W gminie marzyli o "przedsionku ekstraklasy", trenerom płacono z pieniędzy na oświatę

W gminie marzyli o "przedsionku ekstraklasy", trenerom płacono z pieniędzy na oświatę

Źródło:
tvn24
Premium

Michał Fuja z "Superwizjera" oraz Tomasz Słomczyński i Piotr Szymanek z tvn24.pl znaleźli się wśród laureatów Wirtuali, nagród przyznawanych przez serwis wirtualnemedia.pl. Statuetki rozdano łącznie w 14 kategoriach, a nominacje otrzymali także inni dziennikarze TVN i tvn24.pl.  

Dziennikarze TVN i tvn24.pl z nagrodami Wirtuale 2025

Dziennikarze TVN i tvn24.pl z nagrodami Wirtuale 2025

Źródło:
tvn24.pl
Kto chciał skazania byłego szefa ABW?

Kto chciał skazania byłego szefa ABW?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Joanna Kuciel-Frydryszak, autorka bestsellerowych "Chłopek", zagroziła wydawcy książki sądem, z powodu dysproporcji w zarobkach, związanych z sukcesem książki. - Przez 15 lat pisania nie miałam ubezpieczenia emerytalnego, pierwszy raz stać mnie na wynajęcie prawnika. Cała ta sytuacja jest wynikiem patologii na rynku książki - mówi pisarka w rozmowie z tvn24.pl.

"Pisarz jest piątym kołem u wozu". Autorka "Chłopek" mówi o "patologii na rynku książki"

"Pisarz jest piątym kołem u wozu". Autorka "Chłopek" mówi o "patologii na rynku książki"

Źródło:
tvn24.pl
"Nikoś". Fajny bandyta. Fragment niepublikowanego wywiadu z Nawrockim

"Nikoś". Fajny bandyta. Fragment niepublikowanego wywiadu z Nawrockim

Źródło:
tvn24.pl
Premium