Komisja Majątkowa zakończyła działalność - donosi w sobotę "Rzeczpospolita". Stało się to wcześniej, niż pierwotnie przewidywano (1 marca).
Zgodnie z zapowiedziami rządu Komisja Majątkowa miała przestać funkcjonować od 1 marca. Ale stało się to już w piątek, gdy minister Jerzy Miller przekazał raport abp. Józefowi Michalikowi. Dokument podpisano w czwartek - zaznacza "Rzeczpospolita".
W ten sposób komisja wykonała postanowienie grudniowej nowelizacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła i definitywnie zakończyła działalność.
Komisja Majątkowa
Ustawa z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła określiła jego sytuację prawną i majątkową. Komisja Majątkowa przez ponad 20 lat działalności rozpatrywała wnioski dotyczące przywrócenia lub przekazania własności nieruchomości lub ich części. W jej 12-osobowym składzie zasiadało po sześciu przedstawicieli MSWiA i sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski.
Komisja była wielokrotnie krytykowana m.in. za to, że większość decyzji zapadała bez konsultacji z samorządami czy zarządcami nieruchomości. Media donosiły też, że nie weryfikowano wycen gruntów przedstawianych przez rzeczoznawców Kościoła - miały być one zaniżane.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: Arch. TVN24