Prezydent Andrzej Duda podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego omówi sytuację związaną z atakiem Rosji na Ukrainę. W posiedzeniu, które rozpocznie się o godzinie 13, mają wziąć udział przedstawiciele parlamentarnej opozycji.
O godzinie 13 zbierze się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, która omówi bieżącą sytuację związaną z groźbą inwazji rosyjskiej na Ukrainę. Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch zaznaczał, że posiedzenie będzie miało charakter niejawny. Według zapowiedzi przedstawiciele opozycji zamierzają pytać w trakcie obrad między innymi o to, jak Polska jest przygotowana na ewentualny konflikt na Wschodzie.
Wśród uczestników posiedzenia RBN nie znajdzie się lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk - na czwartkowej konferencji prasowej podkreślił, że "nie otrzymał zaproszenia na posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, choć byłaby to na pewno dobra okazja, żeby zbudować solidarną współpracę między rządzącymi a opozycją".
- Mam nadzieję, że pan prezydent i polski rząd dojdą szybko do wniosku, że w obliczu tak poważnego zagrożenia będą chcieli wspólnie budować Polskę bezpieczną i Polskę, w której wszyscy bez wyjątku współdziałają na rzecz polskiego bezpieczeństwa - mówił Tusk. - Ja, tak czy inaczej, jestem do dyspozycji, w tej sprawie nie będę ani chwili się wahał - zapewnił.
Andrzej Duda zwołuje Radę Bezpieczeństwa Narodowego
Zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda zapowiedział po środowej wideokonferencji poświęconej sytuacji wokół Ukrainy i na wschodniej flance NATO.
W oświadczeniu po jej zakończeniu Andrzej Duda przekazał, że na posiedzeniu RBN będzie się chciał podzielić z najważniejszymi uczestnikami polskiej sceny politycznej wiedzą i obrazem sytuacji, który "powstaje w wyniku tych wszystkich spotkań i rozmów", które w ostatnim czasie prowadzi.
W rozmowach uczestniczyli prezydent USA Joe Biden, prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, a także premierzy Włoch Mario Draghi i Wielkiej Brytanii Boris Johnson, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen, szef Rady Europejskiej Charles Michel oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
W skład RBN wchodzą: marszałek Sejmu, marszałek Senatu, premier, szefowie MON, MSWiA i MSZ, minister koordynator służb specjalnych, szefowie ugrupowań politycznych posiadających klub parlamentarny lub poselski lub przewodniczący tych klubów, szef Kancelarii Prezydenta RP oraz szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Źródło: PAP