"Etyczne" szczepionki, religia w szkołach, "wykorzystywanie seksualne małoletnich". O tym dyskutowali biskupi

TVN24 | Polska

Autor:
mart//rzw
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Jednym z tematów Zebrania Konferencji Episkopatu Polski była sytuacja osób LGBT+TVN24
wideo 2/4
TVN24Jednym z tematów Zebrania Konferencji Episkopatu Polski była sytuacja osób LGBT+

Religia w szkole, stosunek do osób LGBT, przypadki pedofilii w polskim Kościele, kryzys związany z COVID-19, stanowczy sprzeciw wobec przemocy domowej - to niektóre z tematów poruszonych na 386. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi po zebraniu wydali komunikat.

Na Jasnej Górze zakończyło się w sobotę 386. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Poruszono na nim między innymi kwestie nauczania religii w szkole czy społeczności LGBT+, jak również przypadki pedofilii w polskim Kościele. Po pierwszym dniu obrad episkopatu dużo kontrowersji wzbudziło stanowisko w sprawie "ruchu LGBT+". Co prawda podkreślono, że "nie do zaakceptowania są jakiekolwiek akty przemocy fizycznej lub werbalnej, wszelkie formy chuligańskich zachowań i agresji wobec osób LGBT+", to pojawił się też pomysł tworzenia poradni mających pomagać w powrocie do heteroseksualizmu.

W sobotę przedstawiciele KEP odnieśli się do piątkowego stanowiska. Bp Józef Wróbel, przewodniczący zespołu ekspertów KEP ds. bioetycznych, powiedział, że stanowisko to dotyczy osób, które "pragną spotkać się z takim ojcem duchownym" i porozmawiać o swoich problemach.

- Gros ludzi kojarzonych z homoseksualizmem i transseksualizmem przeżywa głębokie rozdarcie wewnętrzne i nie może sobie poradzić. A wiemy również, że rozwikłanie tych problemów na płaszczyźnie zwykłej - psychologicznej, nie przynosi żadnych rezultatów. Stąd powszechne przekonanie - nie do końca prawdziwe - że ani homoseksualizmu, ani transseksualizmu nie można uleczyć - mówił duchowny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Religia w szkole

Kolejne poruszane podczas spotkania tematy opisano w komunikacie po drugim dniu konferencji. Była wśród nich kwestia religii w szkole, omawiana w związku z 30. rocznicą powrotu do nauczania tego przedmiotu w placówkach oświatowych.

Biskupi zwrócili uwagę na uzupełnianie się nauczania religii w szkole oraz katechezy w parafii. Przypomnieli o potrzebie istnienia alternatywy dla religii w szkole w postaci etyki, aby wszyscy uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach o charakterze aksjologicznym.

"Odbudowywanie wspólnot parafialnych gromadzących się wokół ołtarza na niedzielnej Mszy Świętej"

Biskupi rozmawiali o sytuacji duszpasterzy i parafii w dobie pandemii. "W sytuacji normalizującego się życia społecznego biskupi zachęcają – przy zachowaniu wszystkich norm sanitarnych – do odbudowywania wspólnot parafialnych gromadzących się wokół ołtarza na niedzielnej Mszy Świętej" – napisali w komunikacie. Podziękowali osobom, które w czasie lockdownu organizowały transmisje nabożeństw oraz modlitwy w środkach przekazu, takich jak media społecznościowe. Podziękowania skierowali również do pracowników ochrony zdrowia.

Hierarchowie polskiego Kościoła wyrazili poparcie dla prac nad szczepionkami mającymi chronić przed koronawirusem, które - jak podkreślili - "ze względu na stosowaną biotechnologię nie budzą zastrzeżeń etycznych, a zwłaszcza nie bazują na materiale biologicznym pochodzącym z aborcji".

"Dramat wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych"

Na zebraniu pojawił się również temat przypadków pedofilii w Kościele. Biskupi analizowali działania będące odpowiedzią na "dramat wykorzystania seksualnego małoletnich przez niektórych duchownych". "Odpowiedź jest możliwa tylko na drodze uczciwego i konsekwentnego rozliczenia każdego rzeczywiście popełnionego przestępstwa oraz pomocy ofiarom, jak również wyjaśnienia zaniedbań" – napisali w komunikacie.

- W centrum musi być zawsze osoba skrzywdzona, to jej mają służyć wypracowane standardy reagowania na krzywdę. Niezwykle ważne są zasady prewencji oraz system zgłoszeń nadużyć, oficjalny, oparty na delegatach działających w diecezjach – powiedział podczas sobotniej konferencji prasowej na Jasnej Górze prymas Polski, a zarazem delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży abp Wojciech Polak.

Apel o "uszanowanie uczuć religijnych"

W komunikacie biskupi wyrazili swój sprzeciw wobec "wszelkich form agresji i przemocy w przestrzeni publicznej i ekonomicznej". Przedmiotem szczególnej analizy była kwestia przemocy domowej, a także obrona przed uzależnieniami. "Biskupi uważają, że najlepszą formą przeciwdziałania temu zjawisku jest wzmacnianie więzi małżeńskich i rodzinnych" - napisano w komunikacie.

Duchowni wyrazili zaniepokojenie "coraz częstszymi przypadkami profanacji miejsc kultu i symboli religijnych, które powodują ból tak wielu ludzi". Zaapelowali, aby "niezależnie od światopoglądu uszanować uczucia religijne osób wierzących i tych, dla których te miejsca i symbole stanowią wartość jedyną w swoim rodzaju".

Na zebraniu przyjęto "Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w kwestii LGBT+". "Dokument podkreśla konieczność odnoszenia się z szacunkiem do osób identyfikujących się z LGBT+" - zaznaczono w komunikacie. Jednocześnie biskupi sprzeciwili się jednak "dążeniom do zdominowania życia społecznego przez te środowiska, zwłaszcza przez chęć zrównania związków jednopłciowych z małżeństwami i przyznanie im prawa do adopcji dzieci". "Kościół wyraża gotowość przyjścia z pomocą osobom przeżywającym wewnętrzne rozdarcie i trudności z autoidentyfikacją płciową. Postuluje rozwijanie poradni służących pomocą tym osobom" - czytamy w komunikacie.

CZYTAJ WIĘCEJ: EPISKOPAT O LGBT+ >>>

Episkopat o LGBT+TVN24

"Biskupi z wdzięcznością wspominają ruch społeczny Solidarność"

Biskupi wspomnieli również w komunikacie o 40. rocznicy wydarzeń sierpnia 1980 roku. "Biskupi z wdzięcznością wspominają ruch społeczny Solidarność. Zjednoczył on naród w walce o godność człowieka i wolność religijną. Stał się również ważnym etapem na drodze przemian w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Nie byłoby to możliwe bez św. Jana Pawła II i jego pamiętnego wezwania: 'Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi' (2 czerwca 1979 r.)" - czytamy w komunikacie z zebrania. Wspomniano również o modlitwie za Białoruś. "Odpowiadając na wezwanie papieża Franciszka, obejmują modlitwą siostry i braci Białorusinów, prosząc Boga o dar jedności i pokoju" - czytamy.

Duchowni złożyli życzenia "owocnego i bezpiecznego nowego roku szkolnego" oraz podziękowali za pracę katechetom i nauczycielom, a rodzicom za zaufanie.

Autor:mart//rzw

Źródło: tvn24.pl, PAP