TVN24 | Polska

"Próba osłabienia lub likwidacji mediów niezależnych od władzy jest działaniem wrogim wobec obywateli"

TVN24 | Polska

Autor:
mart/adso
Źródło:
tvn24.pl
Marek Suski o nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji
Marek Suski o nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizjiTVN24
wideo 2/21
TVN24Marek Suski o nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji

"Inicjatywa grupy posłów" jest niczym innym jak kolejnym atakiem na niezależne media, których rolą jest kontrola poczynań władzy. Każdej władzy - czytamy w oświadczeniu Rady Press Club Polska w sprawie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. Zdaniem Rady nowelizacja wymierzona jest "de facto w jednego nadawcę - telewizję TVN".

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła w środę późnym wieczorem do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - czytamy w jego uzasadnieniu. W zgodnej opinii obserwatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN. Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 r. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. - Taka ustawa to wojna z USA, bo oznacza chęć wywłaszczenia lub przynajmniej wymuszenia sprzedaży przez Amerykanów wielkiej firmy, jaką jest TVN - powiedział Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, były szef KRRiT, w rozmowie z Onetem.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

PiS chce zmienić prawo medialne
PiS chce zmienić prawo medialneTVN24

"Takie postępowanie nie ma nic wspólnego z działaniem dla dobra publicznego"

Stanowisko w sprawie wydał między innymi Rada Press Club Polska. "Propozycja nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, wymierzona de facto w jednego nadawcę - telewizję TVN - jest kolejnym przykładem instrumentalnego traktowania prawa przez polityków w celu realizacji własnych interesów" - czytamy.

PRZECZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE RADY PRESS CLUB POLSKA

Zdaniem Rady "takie postępowanie nie ma nic wspólnego z działaniem dla dobra publicznego".

Stwierdzono, że inicjatywa grupy posłów "jest niczym innym jak kolejnym atakiem na niezależne media, których rolą jest kontrola poczynań władzy". "Jednocześnie jest najlepszym dowodem na to, że niezależne media wywiązują się z tej roli należycie" - dodano.

Bodnar: bez mediów nie mamy demokracji
Bodnar: bez mediów nie mamy demokracjiTVN24

CZYTAJ RÓWNIEŻ: USTAWA ANTY-TVN. PIS CHCE ZMIENIĆ PRAWO MEDIALNE

"Każda próba osłabienia lub likwidacji mediów niezależnych od władzy jest działaniem wrogim wobec obywateli. Narusza bowiem wprost zapisane w Konstytucji RP wolność prasy oraz prawo do pozyskiwania i rozpowszechniania informacji" - zwrócono uwagę w oświadczeniu 

W imieniu Rady Press Club Polska oświadczenie podpisał Marcin Lewicki. Press Club Polska to organizacja ludzi mediów, która ma na celu wspieranie oraz doskonalenie zawodowe dziennikarzy, jak również dbałość o prawa obywateli do uzyskiwania rzetelnych informacji.

Bix Aliu: USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVN
Bix Aliu: USA z rosnącym niepokojem obserwują procedurę związaną z koncesją TVNTVN24

Autor:mart/adso

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości