TVN24 | Polska

Posłowie Porozumienia proponują poprawkę do ustawy anty-TVN

TVN24 | Polska

Autor:
ads/dap
Źródło:
TVN24
Sondaż ws. ustawy anty-TVNTVN24
wideo 2/21
TVN24Sondaż ws. ustawy anty-TVN

Posłowie Porozumienia przedstawili we wtorek poprawkę do przedstawionej przez PiS ustawy anty-TVN. - Ta poprawka wzmocni pluralizm mediów w Polsce i przyczyni się do jeszcze lepszych kontaktów gospodarczych z USA - powiedział poseł Stanisław Bukowiec.

We wtorek o godzinie 10 ma się zebrać sejmowa komisja kultury i środków przekazu, która będzie się zajmować projektem ustawy anty-TVN, autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

- Dzisiaj na komisji złożymy poprawkę, której celem jest poszerzenie katalogu państw, na terenie których mogą mieć siedzibę osoby (prawne) zagraniczne, o państwa, które mają ugruntowane stosunki z Polską. Chcemy, by w tym katalogu znalazły się również kraje należące do OECD - poinformował poseł Stanisław Bukowiec.

Posłowie Porozumienia deklarowali, że nie poprą tej ustawy bez poprawek. - Nasza poprawka sprawia, że wszystkie media w Polsce dalej będą mogły funkcjonować. A kraje nam nieprzyjazne nie będą mogły funkcjonować na polskim rynku medialnym. To test na odpowiedzialność całej klasy politycznej. Jeśli poprawka nie zostanie przyjęta, trudno liczyć na poparcie Porozumienia - poinformował wicerzecznik Porozumienia Jan Strzeżek.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 9:44

  Zakończyła się konferencja. Za nieco ponad kwadrans ma rozpocząć się posiedzenie sejmowej komisji ws. ustawy anty-TVN. Dziękujemy za uwagę.

 • 9:42

  Strzeżek: Albo ta poprawka, albo tej ustawy Porozumienie nie poprze. Dwa warianty.

 • 9:41

  Strzeżek: Nasza poprawka sprawia, że wszystkie media w Polsce dalej będą mogły funkcjonować. A kraje nam nieprzyjazne nie będą mogły funkcjonować na polskim rynku medialnym. To test na odpowiedzialność całej klasy politycznej. Jeśli poprawka nie zostanie przyjęta, trudno liczyć na poparcie Porozumienia.

 • 9:40

  Pawłowska: Starania mogą zostać zniweczone przez jedną źle przygotowaną ustawę. Dlatego wychodzimy naprzeciw i ratujemy tę ustawę.

 • 9:39

  Pawłowska: W dobie wielu kryzysów związanych z bezpieczeństwem geopolitycznych, w dobie ataku Rosji na Ukrainie, naszym status quo powinno byc bezpieczeństwo. Bezpieczeństwa nie osiągniemy, jeśli będziemy kłócić się z naszymi najbliższymi partnerami.

 • 9:39

  Bukowiec: Ta poprawka wzmocni pluralizm mediów w Polsce i przyczyni się do jeszcze lepszych kontaktów gospodarczych z USA.

 • 9:38

  Bukowiec: Dzisiaj na komisji złożymy poprawkę, której celem jest poszerzenie katalogu państw, na terenie których mogą mieć siedzibę osoby zagraniczne, o państwa, które mają ugruntowane stosunki z Polską. Chcemy, by w tym katalogu znalazły się również kraje należące do OECD.

 • 9:36

  Rozpoczyna się konferencja.

 • 9:23

  Poza Porozumieniem poprawki do projektu zapowiedziało też Kukiz'15. Politycy Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy są za odrzuceniem projektu.

 • 9:21

  Dzień dobry. Czekamy na konferencję posłów Porozumienia, która ma się zacząć o godzinie 9.45 w Sejmie. Konferencja odbędzie się tuż przed posiedzeniem sejmowej komisji kultury i środków przekazu.

Ustawa anty-TVN i sprawa koncesji dla TVN24

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie koncesji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Koncesja wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN.

Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się w ubiegły czwartek dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.

CZYTAJ WIĘCEJ W RAPORCIE TVN24.PL

Autor:ads/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24