TVN24 | Polska

RPO zwraca się do przewodniczącego KRRiT w sprawie koncesji dla TVN7

TVN24 | Polska

Autor:
mjz
Źródło:
TVN24
Mec. Sowiński: uchwała KRRiT nie jest skierowana do nadawcy, nie może kształtować jego praw i obowiązków
Mec. Sowiński: uchwała KRRiT nie jest skierowana do nadawcy, nie może kształtować jego praw i obowiązków TVN24
wideo 2/4
TVN24Mec. Sowiński: uchwała KRRiT nie jest skierowana do nadawcy, nie może kształtować jego praw i obowiązków

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek interweniuje w związku z brakiem decyzji o przedłużeniu koncesji TVN7. Zwrócił się do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego o wyjaśnienia, "a zwłaszcza o wskazanie ustawowych przesłanek, które są rozważane jako potencjalnie uzasadniające odmowę przedłużenia koncesji".

W czwartek po raz kolejny zebrała się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W dalszym ciągu nie podjęła decyzji w sprawie koncesji TVN7.

KRRiT przedłuża koncesję dla TVN7

Wniosek złożony przez TVN Grupa Discovery czeka na akceptację już ponad rok. Nie ma żadnych przesłanek, które uzasadniałyby tak duże opóźnienie w przyznaniu koncesji TVN7.

Czytaj także: Apel w sprawie koncesji dla TVN7

RPO zwraca się do przewodniczącego KRRiT

Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do przewodniczącego KRRiT Witolda Kołodziejskiego o wyjaśnienia, "a zwłaszcza o wskazanie ustawowych przesłanek, które są rozważane jako potencjalnie uzasadniające odmowę przedłużenia koncesji". 

"Do RPO wpływają wnioski dotyczące przewlekłego postępowania KRRiT ws. przedłużenia koncesji na program TVN7 i dotychczasowego braku decyzji. Podobnie jak przy postępowaniu ws. przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN24, wnioskodawcy wyrażają obawy, że brak rozstrzygnięcia może doprowadzić do nieuzasadnionego ustawowymi przesłankami faktycznego wygaśnięcia koncesji na rozpowszechnianie programu" - czytamy na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

KOMUNIKAT TVN GRUPA DISCOVERY W SPRAWIE KONCESJI TVN7

Marcin Wiącek zwraca uwagę, że koncesja na rozpowszechnianie programu TVN7 wygaśnie 25 lutego 2022 roku, a nadawca dopełnił ustawowego wymogu złożenia wniosku o jej udzielenie na kolejny okres nie później niż 12 miesięcy przed jej wygaśnięciem.

"Tymczasem, Rada dotychczas nie osiągnęła większości głosów niezbędnych do podjęcia odpowiedniej uchwały. Jak wynika z komunikatu na stronie KRRiT i z doniesień medialnych, wątpliwości członków KRRiT po raz kolejny wzbudza struktura własnościowa TVN S.A., która miałaby być niezgodna z wymogami art. 35 ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji" - stwierdza Rzecznik.

RPO: struktura konsekwentnie była aprobowana przez regulatora rynku

Marcin Wiącek podkreśla, że nie ma wątpliwości, "że postępowanie w sprawie udzielenia koncesji na kolejny okres ma charakter odrębny od postępowania w sprawie o przyznanie jej po raz pierwszy".

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich na aprobatę nie zasługuje "pogląd dopuszczający odmowę udzielenia koncesji na kolejny okres z powołaniem na przesłankę rażącego naruszenia prawa w sytuacji, gdy nadawca już korzysta z koncesji na rozpowszechnianie programu TVN7, jak i innych programów, a jego struktura własnościowa pozostaje od lat niezmienna".

"Struktura ta konsekwentnie była aprobowana przez regulatora rynku, czego dowodem są wydawane w przeszłości decyzje koncesyjne" - zauważa Marcin Wiącek.

Pismo RPO Marcina Wiącka w sprawie braku przedłużenia koncesji dla TVN7

RPO: decyzja o odmowie przedłużenia koncesji byłaby niezrozumiała

"W związku z tym, w świetle konstytucyjnej zasady zaufania do państwa i prawa podmiot ubiegający się o odnowienie koncesji ma prawo oczekiwać, że jeśli jego sytuacja prawna nie uległa zmianie i nie zmienił się stan prawny, to jego wniosek zostanie potraktowany w sposób analogiczny jak w przeszłości" - czytamy dalej na stronie RPO.  

"Wskazana zasada konstytucyjna zawiera gwarancje bezpieczeństwa prawnego. Zakłada to przewidywalność działań organów państwa, a także umożliwia prognozowanie działań własnych. Bezpieczeństwo prawne, przewidywalność prawa oraz respektowanie przez państwo działań podejmowanych na podstawie obowiązującego prawa, stanowią zaś gwarancję ochrony podstawowych wolności lub praw, w tym wolności działalności gospodarczej, która stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej (art. 20 Konstytucji)" - pisze RPO.

CZYTAJ: Największy kanał rozrywkowy w Polsce może niedługo zakończyć nadawanie. Trwa kampania

"Tym bardziej niezrozumiała i wątpliwa z punktu widzenia tych konstytucyjnych zasad byłaby decyzja o odmowie przedłużenia koncesji na rozpowszechnianie programu TVN7 w obliczu podjętej zaledwie kilka miesięcy temu decyzji o przedłużeniu koncesji na rozpowszechnianie programu TVN24" - przypomina.

Marcin Wiącek podkreśla także, że "w świetle obecnych przepisów ustawy o rtv podmiot ubiegający się o przedłużenie koncesji spełnia warunki dotyczące struktury własnościowej nadawców".

TVN7

TVN7 to jedna z największych, najbardziej rozpoznawalnych i lubianych stacji w Polsce, działająca nieprzerwanie od 2002 roku. Od tego czasu kanał dynamicznie się rozwijał i obecnie zajmuje 4. miejsce wśród najchętniej oglądanych stacji w grupie komercyjnej 16-49. Siódemka to kanał z koncesją naziemną, satelitarną i kablową. Blisko 30 proc. widzów ogląda go w telewizji naziemnej, czyli całkowicie za darmo. 

Treści produkowane przez TVN7 mają charakter lokalny. W 2021 roku aż 8 z TOP10 najpopularniejszych programów stacji stanowiły produkcje polskie. Programy wyprodukowane w Polsce wypełniają około 70 proc. całego czasu antenowego Siódemki. Kanał wspiera polskie firmy i inwestuje w Polsce, promuje polskie filmy poprzez pasmo polskich poniedziałków. Co roku 1,5 proc. przychodu grupy TVN Discovery zostaje odprowadzone do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, wspierając polską kinematografię.

Autor:mjz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości