Prezydent Bronisław Komorowski przybył w sobotę po południu do Brukseli. W trakcie dwudniowej wizyty prezydent m.in. wystąpi na Brussels Forum organizowanym przez German Marshall Fund. W programie wizyty prezydenta znalazło się spotkanie z Polonią w polskiej ambasadzie i wręczenie odznaczeń.
Prezydent Komorowski rozpoczął w sobotę dwudniową wizytę w Brukseli od nieformalnego spotkania z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Jak informuje Kancelaria Prezydenta, tematem rozmowy była sytuacja międzynarodowa ze szczególnym uwzględnieniem kryzysu rosyjsko-ukraińskiego.
Odznaczenia
W sobotę Bronisław Komorowski odznaczył zasłużonych działaczy belgijskiej Polonii. Wśród uhonorowanych przez prezydenta znalazły się osoby zasłużone w czasie wojny, działacze "Solidarności", założyciele i działacze ruchu polonijnego w Belgii. Prezydent pogratulował odznaczonym wszystkich życiowych dokonań, które "w sumie tworzą rachunek działań i intencji dla Polski".
- Serdecznie dziękuję za wysiłki na rzecz umacniania poczucia, że przynależność do kultury polskiej jest wyróżnikiem pozytywnym - podkreślił Komorowski. Dziękował za kształtowanie dumy z bycia Polakiem także w czasach, gdy nie było wiele jej źródeł.
Życzył, by "ambasadorowanie kulturze polskiej w Belgii było źródłem coraz większej satysfakcji i radości wynikającej z faktu, że można dziś z dumą reprezentować kulturę polską, państwo polskie, normalne, wolne, rozwijające się i doganiające całą Europę".
Zapewnił, że Polacy mieszkający w Belgii mają szczególne prawo do satysfakcji z udziału w procesie dobrej zmiany w kraju, ponieważ reprezentowali sprawę polską w okresie, gdy nie było to łatwe.W spotkaniu z belgijską Polonią prezydentowi towarzyszyła małżonka Anna Komorowska.
Ważne przemówienie
W niedzielę rano prezydent wystąpi na Brussels Forum - dorocznym spotkaniu europejskich i amerykańskich polityków, intelektualistów i przedstawicieli świata biznesu, którzy zabierają głos w sprawie największych wyzwań stojących przed krajami po obu stronach Atlantyku. Prezydent - jak powiedział prezydencki minister Jaromir Sokołowski - ma mówić na forum o konieczności zachowania jedności transatlantyckiej wobec nowych i starych zagrożeń. Będzie mówił o terroryzmie i próbach siłowej rewizji postzimnowojennego ładu w Europie, o myśleniu kategoriami stref wpływów i wojnie informacyjnej. Komorowski ma także podkreślić konieczność wzmocnienia więzi transatlantyckich poprzez stworzenie wspólnej przestrzeni gospodarczej w postaci Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowego i Inwestycyjnego (TTIP).
Kto bierze udział?
W tym roku w forum udział biorą m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini, prezydent Estonii Toomas Hendrik Ilves, minister obrony Niemiec Ursula von der Leyen i były doradca prezydenta USA Jimmiego Cartera Zbigniew Brzeziński. German Marshall Fund to amerykański think tank działający na rzecz współpracy transatlantyckiej. Instytucja została założona w 1972 r. w 25. rocznicę planu Marshalla. Ma siedzibę w Waszyngtonie oraz placówki m.in. w Brukseli, Berlinie, Ankarze, Belgradzie, Bukareszcie i Warszawie.
Autor: kg/tr / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP | Jacek Turczyk