Komitet polityczny PiS zaakceptował w czwartek wieczorem wszystkie listy w wyborach do parlamentu, które się odbędą 25 października - poinformowała dziennikarzy rzeczniczka PiS Elżbieta Witek. Na listach znajdą się m.in. Krystyna Pawłowicz, Piotr Gliński i Antoni Macierewicz. Nie będzie natomiast Jacka Kurskiego.
Jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN24, na listach zabraknie także obecnego rzecznika sztabu wyborczego i byłego rzecznika PiS Marcina Mastalerka.
Marcin Mastalerek przestał pełnić funkcję rzecznika PiS na początku lipca. Nieoficjalnie mówiło się o konflikcie posła z władzami partii. Jak informuje portal 300polityka.pl Mastalerek, mimo braku miejsca na listach, ma pozostać rzecznikiem sztabu wyborczego.
Bez Kurskiego, ale z Kamińskim
Drugim zaskoczeniem na zatwierdzonych przez Komitet Polityczny PiS listach jest brak Jacka Kurskiego, byłego posła i europosła Prawa i Sprawiedliwości.
Rzeczniczka PiS Elżbieta Witek potwierdziła także w rozmowie z dziennikarzami po zakończeniu obrad Komitetu Politycznego, że prezes PiS Jarosław Kaczyński będzie "jedynką" w Warszawie, a dwójką ma być były szef CBA Mariusz Kamiński. Wiceprezes partii Beata Szydło będzie "jedynką" w okręgu chrzanowskim - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami.
Witek potwierdziła, że na listach znajdą się m.in. Krystyna Pawłowicz, Piotr Gliński i Antoni Macierewicz. Z ostatniego miejsca w okręgu Krakowskim startować ma były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Na listach znajdą się też inni koalicjanci PiS m.in. Jarosław Gowin i Adam Bielan.
Kilka godzin obrad
Posiedzenie na temat list rozpoczęło się o godz. 16 w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej i trwało do 23. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Arleta Zalewska, listy mają być niespodzianką dla wyborców, ale również dla samych polityków.
Jak mówił przed obradami Komitetu Ryszard Czarnecki w rozmowie z reporterką TVN24, "listy będą mocne, być może najmocniejsze w historii i przygotowywane bez negatywnych emocji, jak w przypadku Platformy Obywatelskiej". - U nas żadnych walk podjazdowych nie było - dodał.
Jak powiedział Jarosław Gowin, lider Polski Razem, listy zostały częściowo ustalone w porozumieniu, które podpisano rok temu. - Częściowo przedstawiliśmy co do reszty nasze oczekiwania jeszcze w lipcu. Rozumiem, że dzisiaj komitet polityczny PiS odniesie się do tych propozycji, jeśli będą rozbieżności, usiądziemy do rozmów w najbliższych dniach - dodał.
Kto na listach?
Wcześniej w czwartek PAP po rozmowie z politykami PiS podawała, jak w niektórych okręgach mogą wyglądać listy.
Do Senatu z Warszawy ma wystartować Anna Maria Anders, córka gen. Andersa. Takie informacje uzyskała również reporterka TVN24. Według PAP do Senatu z Warszawy mają startować również b. senator PiS Piotr Andrzejewski oraz aktorka Anna Chodakowska.
W okręgu podwarszawskim liderem listy będzie szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. Pod Warszawą do Senatu wystartują historyk Jan Żaryn i lekarz, były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.
Także do Senatu, jak twierdzi część polityków PiS, z okręgu obejmującego Siedlce wystartuje polityk Polski Razem Adam Bielan. Z północnego Mazowsza do Senatu może wystartować Tadeusz Cymański.
Na łódzkiej liście na czołowych miejscach znajdą się: wiceprzewodnicząca łódzkiego sejmiku i kandydatka PiS na prezydenta Łodzi Joanna Kopcińska oraz b. wiceszef dyplomacji Witold Waszczykowski. W partii toczy się dyskusja, czy umieścić w Łodzi na czele listy prof. Piotra Glińskiego. - Są różne warianty. Mógłby startować z Podlasia. Być może ostatecznie jednak zdecydujemy, że otworzy listę w Kielcach i powalczy z Grzegorzem Schetyną - powiedział PAP polityk PiS. Inny scenariusz zakłada, że "jedynką" w Kielcach będzie Małgorzata Gosiewska, która do tej pory startowała z Warszawy. Z kolei według informacji reporterki TVN24 Arlety Zalewskiej "jedynką" w Kielcach ma być bardzo młoda działaczka Anna Krupka.
Wasserman jedynką w Krakowie?
Z listy kieleckiej na pewno wystartuje większość obecnych posłów ze świętokrzyskiego, m.in. Krzysztof Lipiec. Ostatnie miejsce otrzyma lider Solidarnej Polski, Zbigniew Ziobro. W okręgu piotrkowskim liderem listy będzie wiceprezes PiS Antoni Macierewicz. Z okręgu krakowskiego do "jedynki" przymierzani są poseł Andrzej Adamczyk i Małgorzata Wassermann, córka posła Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie smoleńskiej. Szef Polski Razem Jarosław Gowin zamknie listę w Krakowie. Z okręgu obejmującego zachodnią część Małopolski jedynkę ma kandydatka PiS na premiera Beata Szydło. Na wrocławskich listach dolnośląskich jedynkę ma otrzymać Mirosława Stachowiak-Różecka, szefowa klubu PiS w Radzie Miejskiej Wrocławia. Z Wrocławia szansę na start otrzyma także Beata Kempa z Solidarnej Polski (przypadnie jej czwórka). W okręgu legnickim listę otworzy wiceprezes Adam Lipiński. Za nim znajdą się prawdopodobnie rzecznik PiS Elżbieta Witek oraz posłowie Marzena Machałek i Wojciech Zubowski. Z kolei w okręgu szczecińskim listę otworzy szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński.
Autor: js/mtom,ja / Źródło: TVN24, PAP