TVN24 | Polska

Komisja Europejska analizuje odpowiedź polskiego rządu w sprawie uchwał samorządów o "ideologii LGBT"

TVN24 | Polska

Autor:
ads\mtom
Źródło:
PAP
Niepewne pieniądze z Unii z powodu stref anty-LGBT
Niepewne pieniądze z Unii z powodu stref anty-LGBTTVN24
wideo 2/6
TVN24Niepewne pieniądze z Unii z powodu stref anty-LGBT

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand poinformował, że do Komisji dotarła odpowiedź polskiego rządu w sprawie "uchwał dotyczących tak zwanych stref wolnych od ideologii LGBT".

- Otrzymaliśmy odpowiedź z Polski na nasze wezwanie do usunięcia uchybienia w terminie. Teraz analizujemy odpowiedź przed podjęciem decyzji o dalszych krokach - poinformował w czwartek rzecznik Komisji.

Odpowiedź polskiego rządu w sprawie "stref wolnych od ideologii LGBT"

W środę pełnomocnik rządu do spraw równego traktowania Anna Schmidt przesłała odpowiedź do Komisji Europejskiej w sprawie "stref wolnych od ideologii LGBT".

Napisała, że władza samorządowa jest wybierana w demokratycznych wyborach i jest niezależna od administracji rządowej. Zaznaczyła, że podejmowane przez rady i sejmiki uchwały podlegają nadzorowi przedstawiciela wojewody wyłącznie pod kątem legalności.

Schmidt zapewniała, że "wszystkie osoby, bez względu na orientację seksualną i niezależnie od miejsca zamieszkania, korzystają w Polsce z prawnej ochrony". Napisała, że przyjęte przez samorządy uchwały "nie ustanawiają zakazu pobytu jakichkolwiek osób na obszarze gminy, powiatu lub województwa, korzystania przez nie ze swobody działalności gospodarczej, nauczania w szkołach publicznych, ani nie ingerują w prawo do zrzeszania się i organizacji zgromadzeń publicznych".

Postępowanie wobec Polski

15 lipca Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego UE przeciwko Polsce związanego z równością i ochroną praw podstawowych. "Komisja uważa, że władze polskie nie ustosunkowały się w pełni i w odpowiedni sposób do zapytania Komisji dotyczącego charakteru i wpływu uchwał dotyczących tzw. stref wolnych od ideologii LGBT przyjętych przez kilka polskich regionów i gmin" - oznajmiła wtedy KE.

Uzasadniając swoją decyzję, Komisja wyraziła niepokój, że uchwały te "mogą naruszać prawo Unii Europejskiej dotyczące niedyskryminacji ze względu na orientację seksualną".

Zamrożone negocjacje w sprawie unijnych środków

Marszałkowie pięciu województw - małopolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego, łódzkiego i podkarpackiego - zostali wezwani przez Komisję Europejską do złożenia wyjaśnień i "wdrożenia działań naprawczych" w związku z przyjęciem uchwał anty-LGBT Żaden z sejmików nie wycofał się jak dotąd z decyzji, które Bruksela nazywa "dyskryminującymi". Grozi im za to utrata środków unijnych.

Komisja Europejska już w lipcu zamroziła negocjacje w sprawie środków, które miały być przyznane w ramach programu REACT-EU. W ramach tego projektu do podziału jest 47,5 miliarda euro.

Autor:ads\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości