Polska

Kolejni politycy PiS idą do MSZ

Polska

TVN24Karol Karsk i Andrzej Sadoś znajdą swoje miejsce w MSZ

Najpóźniej jutro poseł PiS Karol Karski zostanie wiceministrem spraw zagranicznych. Nowym zastępcą Anny Fotygi będzie też Andrzej Sadoś, kiedyś rzecznik MSZ.

Informację potwierdził portalowi rzecznik rządu Jan Dziedziczak. - Nominacje zostaną podpisane dziś lub jutro - mówi Dziedziczak.

Karski zostanie sekretarzem a Sadoś podsekretarzem stanu.

Karski i Sadoś mają zająć w ministerstwie miejsce zdymisjonowanego niedawno Rafała Wiśniewskiego oraz Janusza Stańczyka, który zostanie ambasadorem w Holandii.

35-letni Andrzej Sadoś będzie jednym z najmłodszych wiceministrów. Pracował w MSZ od 1997 roku. W 2000 roku został II sekretarzem ds. integracji europejskiej w Ambasadzie RP w Budapeszcie. W latach 2001-2006 pracował w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Biurze ONZ w Genewie. W 2006 r. objął funkcję rzecznika prasowego MSZ, a potem pełnomocnika ds. wizerunku Polski.

Andrzej Sadoś, jako rzecznik MSZ zapracował na tytuł "Antyrzecznika" (Arch. TVN24)
Andrzej Sadoś, jako rzecznik MSZ zapracował na tytuł "Antyrzecznika" (Arch. TVN24)Arch. TVN24

Jako rzecznik, był krytykowany za niedostępność i niepotrzebne gawędziarstwo. Jest laureatem tytułu „Antyrzecznika 2006” miesięcznika Press, jako jeden 19 rzeczników prasowych (kategoria "Gawędziarz"). "Zdarza mu się, że nie zna treści własnych komunikatów lub nie umie ich powtórzyć. Raz poproszony przez dziennikarza radiowego o wypowiedź, odparł: – Niech pan sobie wybierze fragment komunikatu, a ja to przeczytam." – czytamy w uzasadnieniu nadania tytułu.

W marcu 2007 roku polską dyplomacją wstrząsnęła awantura, która wybuchła w kierownictwie MSZ. Jej głównymi aktorami byli wiceminister Rafał Wiśniewski oraz właśnie Sadoś. Powodem konfliktu miały być sugestie Sadosia, że niektóre decyzje Wiśniewskiego powinno zbadać Centralne Biuro Antykorupcyjne. Wiceminister powiedział, że "chętnie się podda procedurom CBA" i zagroził sądem.

W kwietniu tego roku Andrzej Sadoś trafił do Kancelarii Premiera, gdzie został podsekretarzem stanu i doradcą szefa rządu ds. międzynarodowych. Wiceminister Wiśniewski zaś, na początku sierpnia został zdymisjonowany przez szefową MSZ Annę Fotygę.

41-letni Karski jest doktorem prawa międzynarodowego, wykładowcą na UW, członkiem sejmowej komisji spraw zagranicznych i przewodniczącym delegacji Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Jest członkiem PiS z rodowodem w Porozumieniu Centrum. Od lat lojalny współpracownik braci Kaczyńskich. Ostatnio coraz częściej reprezentujący PiS w mediach.

W latach 90-tych działał w warszawskim samorządzie. W 2005 r. został posłem na Sejm. Tu pełnił funkcje m.in. przewodniczącego sejmowej komisji ds. Unii Europejskiej oraz sprawozdawcy Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w Konstytucji RP.

Karski jest też rzecznikiem dyscyplinarnym PiS. Zajmował się m.in. sprawą Pawła Zalewskiego (PiS), kiedy ten skrytykował minister Fotygę. Zalewski na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych wypytywał Fotygę o wyniki unijnego szczytu w Brukseli. A potem publicznie krytykował ją za brak odpowiedzi. Został zawieszony w prawach członka PiS. Karski tłumaczył, że powodem postępowania dyscyplinarnego wobec Zalewskiego są jego wypowiedzi "kwestionujące politykę zagraniczną państwa".

Karski miał też oskarżać przed partyjnym sądem posła Jacka Kurskiego, oskarżonego o obrazę klubowej koleżanki Joanny Szczypińskiej przy okazji słynnej sprawy z podróbką torebki Channel. Do oskarżenia jednak nie doszło.

Aleksandra Majda, kdj

Źródło: tvn24.pl; reuters

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości