Polska

Kolejne ognisko ptasiej grypy

Polska

Aktualizacja:
TVN24Ptasia grypa jeszcze groźniejsza?

Wykryto kolejne ognisko ptasiej grypy. Tym razem wirus pojawił się u ptaków w miejscowości Sadłowo Parcele w powiecie żuromińskim (mazowieckie). – Apeluję, żeby zachować wszelkie rygory sanitarne, bo grożą na ogromne straty – powiedziała w TVN24 Główny Lekarz Weterynarii Ewa Lech.

Ognisko choroby zostało stwierdzone na fermie kur niosek, położonej w obszarze wyznaczonym wcześniej w związku ogniskiem choroby z 8 grudnia. - Na szczęście jest to obszar zapowietrzony, więc granice stref się nie rozszerzą – stwierdziła Lech. - Niestety, kurniki w tym ognisku mają kilku właścicieli, którzy z kolei posiadają kury także w innych miejscowościach, więc obawiamy się, że te ptaki też mogą być zarażone. Mamy nadzieję, że to nie będzie taki łańcuszek, ale przygotowujemy się na czarny scenariusz – dodała.

Próbki pobrane z fermy zostały niezwłocznie przetransportowane do laboratorium w Puławach, które potwierdziło obecność wirusa H5N1.

Wojewoda Mazowiecki zwrócił się za pośrednictwem starostów, wójtów i proboszczów z apelem do mieszkańców północnego Mazowsza o wyrozumiałość i cierpliwość oraz zachowanie podstawowych zasad higieny i ścisłe stosowanie się do ograniczeń.

186 tys. kur do uśpienia W nowym ognisku choroby znajduje się 6 kurników, w których hodowane jest ok. 186 tys. kur niosek, należących do 4 hodowców. Jak ustalono, choroba najprawdopodobniej została przeniesiona z ogniska grypy ptaków w Karniszynie. - Trwają już przygotowania do usypiania wszystkich kur - poinformowała Główny Lekarz Weterynarii

- Chciałabym ostrzec właścicieli drobiu - przemieszczanie ptaków i paszy zakaz będzie bezwzględnie przestrzegany. Jeśli ktoś specjalnie "przemieści" chorobę, bo ma problemy ze sprzedażą kur, to nie dostanie odszkodowania – powiedziała Lech.

Kolejne ognisko Ptasia grypa w miejscowości Sadłowo Parcele to ósmy przypadek tej choroby w Polsce. Trzy ogniska wykryto na początku grudnia na fermach indyczych w Uniejewie i Myśliborzycach k. Płocka. Kolejne stwierdzono tydzień później w Karniszynie, gdzie na fermie było ok. 120 tys. kur niosek.

Następne ogniska wykryto na fermie brojlerów w miejscowości Sadłowo w gminie Bieżuń (Mazowieckie) oraz w miejscowości Łepno (Warmińsko-Mazurskie).

Ostatnie ognisko wykryto w poniedziałek w miejscowości Głodówek w powiecie ostródzkim w woj. warmińsko-mazurskim.

Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24