Kluzik-Rostkowska: darmowy elementarz od piątku we wszystkich szkołach

Elementarz od piątku w szkołach. Kluzik-Rostkowska: To najbardziej przedyskutowany podręcznik świata
Elementarz od piątku w szkołach. Kluzik-Rostkowska: To najbardziej przedyskutowany podręcznik świata
tvn24
tvn24"Nasz elementarz" zamówiło ponad 97 proc. szkół podstawowych w całej Polsce, w tym ponad 99 procent szkół publicznych

- Do piątku darmowe podręczniki będą już we wszystkich szkołach - zapewniła w programie "Wstajesz i wiesz" Joanna Kluzik-Rostkowska. Minister edukacji narodowej poinformowała, że rodzice pierwszoklasistów nie zapłacą ani za podręcznik do kształcenia zintegrowanego, ani za ten do języka obcego. Szkoły dodatkowo otrzymają dotacje w wysokości 75 zł na pierwszoklasistę.

1 września do I klas szkół podstawowych razem z siedmiolatkami pójdą obowiązkowo wszystkie dzieci sześcioletnie urodzone w pierwszej połowie 2008 r. Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało dla nich darmowy podręcznik.

Elementarz w polskich szkołach

"Nasz elementarz" zamówiło ponad 97 proc. szkół podstawowych w całej Polsce, w tym ponad 99 procent szkół publicznych. - Traktuję to jako zobowiązanie - powiedziała Joanna Kluzik-Rostkowska.

Dystrybucja podręcznika trwa od początku tego tygodnia. - Mamy pełną kontrolę nad tym, gdzie te podręczniki trafiają. W części województw jest już 100 proc. książek - zapewniła.

Przygotowywany na zlecenie MEN darmowy podręcznik będzie się składał z czterech części. Każda z nich była publikowana na stronach ministerstwa. W ten sposób umożliwiono dzielenie się uwagami na jego temat, zanim trafi do rąk uczniów. Jeszcze dzisiaj można ocenić czwartą część elementarza. - Jeśli ktoś chce jeszcze wyrazić opinię, to to jest ostatni moment - zachęcała minister.

"Najbardziej przedyskutowany podręcznik świata"

Joanna Kluzik-Rostkowska poinformowała, że do tej pory z możliwości zobaczenia podręcznika na stronach MEN skorzystało około 60 tys. osób. - Było bardzo dużo wejść. I dużo merytorycznych komentarzy. Uwagi nauczycieli i rodziców dotyczyły podręcznika, a nie były wyrazem złości na rząd. To było bardzo budujące. Podręcznik został bardzo dobrze przyjęty - oceniła. - To jest najbardziej przedyskutowany podręcznik świata - dodała. Elementarz będzie "pracował" w szkole przez trzy lata. Z każdej jego czterech części uczeń będzie korzystał nie dłużej niż trzy miesiące. - Ten podręcznik będzie też uczył szacunku dla książki, bo nie wolno po nim pisać - mówiła minister.

Rodzice nie zapłacą nic

Dodatkowo na wszystkie ćwiczenia i podręcznik lub materiał edukacyjny do nauki obowiązkowego języka obcego szkoła otrzyma dotacje w wysokości 75 zł na pierwszoklasistę.

- Każdy nauczyciel będzie miał do dyspozycji 50 zł na ucznia. W ramach tych pieniędzy będzie mógł kupić materiały dodatkowe - wyjaśniła. Oprócz tego, ministerstwo przewidziało 25 zł na podręcznik do nauki języka obcego.

- Rodzice nie zapłacą za elementarz, materiały dodatkowe, a także podręcznik do języka obcego - podsumowała minister.

"Wyprawka szkolna"

W następnych latach darmowe podręczniki i system dotacji obejmą kolejne klasy, jednak w tym roku książki dla starszych uczniów trzeba będzie kupić. Rodziny o najniższych dochodach mogą liczyć na dopłaty w ramach rządowego programu "Wyprawka szkolna". - Z programu mogą skorzystać rodziny o dochodach nieprzekraczających 539 zł netto na jedną osobę oraz dzieci z niektórymi rodzajami niepełnosprawności - mówiła minister.

Nauczyciele mogą skorzystać z poradnika. Jest on opublikowany na stronie MEN. Do każdej części "Naszego elementarza" przygotowywany jest też "Poradnik dla nauczyciela klasy pierwszej szkoły podstawowej".

Autor: jl//gak / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości