TVN24 | Polska

Pierwsza w Polsce "klasa disco polo". Czego będą uczyć na profilu estradowym?

TVN24 | Polska

Autor:
Justyna
Suchecka
Źródło:
tvn24.pl
Burmistrz Michałowa o klasie estradowej
TVN24Burmistrz Michałowa o klasie estradowej

W Michałowie na Podlasiu od września będzie działać klasa estradowa. Gmina reklamuje ją jako pierwszą w Polsce "klasę disco polo", a uczniowie mają mieć zajęcia z gwiazdami tego gatunku muzyki.

Początkowo w Michałowie mówiono, że "klasa disco polo" skierowana jest do osób, które "nie mają sprecyzowanych planów zawodowych". Formalnie będzie to klasa o profilu estradowym.

Nowa klasa ma być jednym ze sposobów na ratowanie michałowskiego liceum, któremu groziła nawet likwidacja. W szkole, w której 20 lat temu uczyło się ponad 800 uczniów, w tym roku szkolnym jest ich tylko około 60.

Historia muzyki i organizacja koncertów

W czwartek burmistrz Michałowa Marek Nazarko zaprezentował na konferencji prasowej szczegóły swojego planu na ratowanie szkoły i rozwój "klasy disco polo".

- Naszym hasłem jest matura z pasją, czyli zdobycie wykształcenia poprzez realizację swoich pasji - mówi. - Jeżeli powstaną dwie klasy estradowe, to będziemy zadowoleni, bo wtedy można też zróżnicować poziom, podzielić na różnego rodzaju kategorie, w jednej klasie techniczne rzeczy, w drugiej bardziej instrumentalno-wokalne.

W klasie estradowej w ramach zajęć obowiązkowych uczniowie będą mieli do wyboru zajęcia wokalne, muzyczne (gra na instrumentach) lub taneczne. Uczniowie będą mieli też lekcje historii muzyki na poziomie rozszerzonym. Zajęcia dodatkowe mają dotyczyć między innymi techniki studyjnej, a młodzież pozna tajniki pracy na przykład realizatorów dźwięku. Nauczą się, jak nagrywać partie wokalne i instrumentalne oraz jak tworzyć podkłady muzyczne, a także organizacji koncertów i wystąpień publicznych.

Podlasie kolebką disco polo

- Bardzo lubię sobie podnosić poprzeczkę, a to jest inicjatywa społeczna, która spotkała się z pozytywnym przyjęciem - mówi Marcin Miller, lider zespołu Boys, który ma być jednym z praktyków uczących młodzież w klasie estradowej. - Z regionu Podlasia wywodzi się większość muzyków disco polo, skoro ta branża ma się dobrze od 30 lat, to dlaczego by nie otworzyć klasy o profilu estradowym - dodaje.

Marcin Miller o klasie estradowej
Marcin Miller o klasie estradowej TVN24

Ministrowi się podoba

Wcześniej do pomysłu władz Michałowa pozytywnie odniósł się minister edukacji Dariusz Piontkowski. - Być może ostatnia popularność disco polo jest tutaj jakąś inspiracją dla tych działań, ale też trzeba wyraźnie powiedzieć, że ta szkoła będzie także szkołą ogólnokształcącą - zauważył minister. - Szkoła jest zobowiązana, żeby realizować podstawy programowe kształcenia ogólnego. Jak rozumiem, pan burmistrz chce wprowadzić jeszcze dodatkowe zajęcia w ramach takiej innowacji, na które pozwalają polskie przepisy, i chce zachęcić, aby młodzi ludzie skorzystali z takiej oferty - dodał.

Czy klasa estradowa ma szanse na sukces? - Być może to chwyci. Chyba nie ma w tym nic złego, jeśli młodzi, którzy chcą występować na estradzie, będą do tego także profesjonalnie przygotowywani - ocenił Piontkowski.

Piontkowski: Tokarczuk jest już na liście lektur szkolnych
Piontkowski: Tokarczuk jest już na liście lektur szkolnychtvn24

Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości