Mogą być ich nawet dwa miliony. Ale statusu mniejszości narodowej i tak nie mają. Mieli kiedyś, przed wojną. Umowa z 1991 r. daje Polakom status "tylko" grupy etnicznej. Dlaczego? Bo zdecydowana większość z nich to imigranci stosunkowo świeżej daty, w przeciwieństwie do Niemców mieszkających w Polsce od wielu pokoleń. "Polska i Świat" o Polakach w Niemczech.
Polacy mieszkający w Niemczech nie są mniejszością narodową, ale grupą etniczną. I na mocy umowy z 1991 r. z praw mniejszości nie korzystają, choć według niektórych badaczy tamtejszej Polonii chcieliby korzystać. - O tym od lat mówią Polacy mieszkający w Niemczech - twierdzi dr Zbigniew Tomasz Klimaszewski, autor książki "Emigracja polska w Niemczech'.
Polski imigrant
Obywateli niemieckich polskiego pochodzenia jest, według niektórych szacunków, nawet 2 mln. Ale tu nie chodzi wyłącznie o liczby.
Jak wyjaśnia prof. Jacek Schmidt z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu "mniejszością narodową są ci, których przedstawiciele od przynajmniej 100 lat przebywają na naszym terytorium". - Czego w zasadzie nie można mówić o Polakach w Niemczech - twierdzi profesor.
- Polacy, którzy są w Niemczech to jest albo najnowsza emigracja, albo potomkowie starej emigracji. Czyli w Niemczech są imigrantami, a nie żyją na swojej ziemi - komunikuje prof. Jacek Leoński, socjolog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
- Natomiast Niemcy w Polsce żyją tu na swojej ojczystej, rodzimej ziemi - podkreśla. Jego zdaniem sytuacja Polaków w Niemczech i Niemców w Polsce jest nieporównywalna, ponieważ nie ma tu żadnej "asymetrii".
Status mniejszości sprzed wojny
Jednak według autora książki o polskiej emigracji w Niemczech, byłoby co porównywać. I być może ta historia nie sięga 100 lat, ale czasów przedwojennych na pewno - a wtedy Polacy mieli status mniejszości.
- Najstarsza organizacja Związek Polaków w Niemczech działająca od 1922 r., jest dziś w tak złym stanie finansowym, że nie ma funduszy na opłaty lokali - zaznacza dr Klimaszewski.
Mimo to dzisiejsza Polonia w Niemczech to coraz lepiej wykształcona, doskonale asymilująca się grupa emigrantów. Przykładem tego są polskojęzyczni politycy coraz chętniej kandydujący w niemieckich wyborach - i to z sukcesami.
- Jednak Polacy są imigrantami - powtarza prof. Leoński. A państwo polskie powinno robić wszystko, by im pomagać.
Autor: zś//gak / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24 | TVN24/Archiwum