Pojęcie nieletniego jest często stosowane, nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że nieletni to niekoniecznie osoba, która nie ukończyła 18. roku życia. Kim jest osoba nieletnia? W jaki sposób nieletni odpowiada za swoje czyny? Czym różni się nieletni od młodocianego oraz małoletniego?
● W świetle prawa karnego nieletni to każdy, kto nie ukończył 17. roku życia. ● W świetle prawa cywilnego wyróżnia się trzy kategorie nieletnich. ● Nieletni odpowiadają przed sądem rodzinnym, a przed sądem karnym jedynie w wyjątkowych sytuacjach. ● Kategoria nieletniego nie jest tożsama z kategorią młodocianego oraz małoletniego.
Nieletnim nie jest po prostu każda osoba, która nie ukończyła 18. roku życia. Przepisy inaczej definiują jednak nieletniego na gruncie prawa karnego, a inaczej na gruncie prawa cywilnego. W świetle Kodeksu karnego nieletnim jest osoba, która w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończyła 17. roku życia.
Z kolei w myśl ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich wyróżnione zostały trzy kategorie nieletnich:
● do 18. roku życia – w zakresie spraw dotyczących zapobiegania i zwalczania demoralizacji, ● od ukończenia 13. do ukończenia 17. roku życia – w zakresie postępowań o czyny karalne, ● nie dłużej niż do ukończenia 21. roku życia – w przypadku osób, wobec których orzeczone zostały środki wychowawcze lub poprawcze.
W zależności od rodzaju sprawy nieletnim może więc być zarówno osoba np. dziesięcioletnia, jak i dwudziestoletnia. Definicja nieletniego znajduje się w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich. Odpowiedzialność karna osób nieletnich określona jest ponadto również w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks Karny.
Nieletni – odpowiedzialność za czyny
Co do zasady osoby nieletnie odpowiadają za swoje czyny nie przed sądami karnymi, ale przed sądami rodzinnymi. Sąd orzekający w sprawie nieletniego stosuje wobec niego jedynie środki wychowawcze lub poprawcze, a kierować się przy tym powinien przede wszystkim dobrem nieletniego.
Sąd rodzinny może orzekać wobec nieletniego kary m.in. takie, jak:
– zobowiązanie do naprawienia wyrządzonej szkody, – ustanowienie nadzoru, np. kuratora sądowego, – umieszczenie w rodzinie zastępczej, – umieszczenie w schronisku dla nieletnich lub zakładzie poprawczym, – skierowanie do ośrodka wychowawczego lub terapeutycznego, – upomnienie, – nałożenie obowiązku nauki lub pracy, – zakaz odwiedzania określonych środowisk.
Nieletni – odpowiedzialność karna
W wyjątkowych przypadkach nieletni po ukończeniu 15. roku życia może także odpowiadać karnie. Nieletni odpowiada przed sądem karnym, gdy:
● popełni czyn określony w art. 10 Kodeksu karnego, m.in. zamach na prezydenta RP, zabójstwo, sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym, gwałt zbiorowy lub kazirodczy, ● popełni czyn karalny wraz z osobą pełnoletnią i konieczne jest łączne rozpatrywanie sprawy, ● popełnił czyn karalny będąc nieletnim, ale postępowanie wszczęte zostało po ukończeniu przez niego 18. roku życia.
O ponoszeniu przez nieletniego odpowiedzialności karnej niczym osoba pełnoletnia decyduje sąd, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy, stopień rozwoju sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, a także skuteczność wcześniej stosowanych wobec niego środków wychowawczych lub poprawczych.
W takich przypadkach orzeczona kara wobec nieletniego kara nie może przekroczyć 2/3 górnej granicy kary grożącej za dane przestępstwo. Nieletniego nie można również skazać na dożywotnie pozbawienie wolności.
Tak samo to sąd decyduje o tym, jak traktowane będą osoby, które w myśl Kodeksu karnego nie są już nieletnie, tj. ukończyły 17 lat, ale nie są również jeszcze pełnoletnie, czyli nie ukończyły 18. roku życia.
Młodociani a małoletni
Pojęcie nieletniego należy odróżnić od podobnych, ale funkcjonujących w innych środowiskach prawnych pojęć młodocianego oraz małoletniego. Pojęcia te nie są bowiem tożsame.
Młodociany to zgodnie z Kodeksem pracy osoba, która nie ukończyła 18. roku życia, ale ma co najmniej 15 lat. W świetle Kodeksu karnego młodocianym jest natomiast osoba, która w chwili popełnienia czynu zabronionego nie ukończyła 21. roku życia, zaś w chwili wydawania orzeczenia w sądzie pierwszej instancji – 24. roku życia.
Z kolei małoletni to zgodnie z Kodeksem cywilnym osoba, która nie ukończyła 18. roku życia, ale ma co najmniej 13 lat. Wyjątkiem od kategorii małoletniego jest kobieta, która za zgodą sądu wstąpiła w związek małżeński po ukończeniu 16. roku życia – traktowana jest ona wówczas jak osoba pełnoletnia, choć jednocześnie w świetle przepisów karnych pozostaje osobą nieletnią.
Pojęcie młodocianego wynika z przepisów zarówno Kodeksu karnego, jak i ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy. Z kolei pojęcie małoletniego uregulowane jest w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Młodociani i małoletni to pojęcia często stosowane w zakresie zatrudniania osób niepełnoletnich.
Źródło: www.tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock