"Mamy do czynienia z precedensem, relatywnie wzrasta bezpieczeństwo Polski"

[object Object]
Politycy w "Kawie na ławę" w TVN24 spierali się o znaczenie wizyty prezydenta Dudy w USAtvn24
wideo 2/5

Spór o znaczenie wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych i Białym Domu zdominował dyskusję polityków w "Kawie na ławę" w TVN24. - Gdyby ta baza powstała w Polsce to mamy do czynienia z precedensem, który przełamuje ten układ pozimnowojenny i relatywnie wzrasta bezpieczeństwo Polski - ocenił poseł Kukiz’15 Tomasz Rzymkowski. - Ta wizyta pokazuje, że ostracyzm się skończył, a wynikał on z kompromitacji Patryka Jakiego i ustawy o IPN - dodawał Adam Szłapka z Nowoczesnej.

Krytycznie wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu ocenił poseł PO Sławomir Neumann. - Na razie [prezydent Duda - przyp. red.] przywiózł długopis i to jest jedyny sukces tej wizyty. Nie poruszono ważnych tematów. Nie poruszono tematu wiz, o których mówiono wielokrotnie - wyliczał.

Neumannowi odpowiedział prezydencki minister Andrzej Dera. - Jestem zażenowany, słuchając przedstawicieli totalnej opozycji, jak łatwo i w bezczelny sposób komentują tę wizytę, mając za nic bezpieczeństwo Polski i przeinaczając fakty - zwrócił się do posła PO.

- Stany Zjednoczone zadeklarowały, że za "żelazną kurtyną" nie będzie stałych baz NATO-wskich - przypomniał z kolei Tomasz Rzymkowski, odwołując się do ustaleń ZSRR i USA jeszcze z lat 80. XX wieku. - Gdyby ta baza powstała w Polsce, to mamy do czynienia z precedensem, który przełamuje ten układ pozimnowojenny i relatywnie wzrasta bezpieczeństwo Polski - podkreślił poseł Kukiz'15.

"Puste zapłacone pieniądze"

Poseł Platformy Obywatelskiej odniósł do deklaracji prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie kosztów, jakie Polska gotowa byłaby ponieść, gdyby na naszym terenie powstałaby baza wojsk amerykańskich.

- Prezydent Duda obiecał Amerykanom, że jesteśmy gotowi wypłacać prawie 10 miliardów złotych rocznie na to, żeby była stała baza w Polsce - zwrócił uwagę Neumann. - Moim zdaniem to jest wyjątkowo idiotycznym pomysłem, bo zamiast uzbrajać polską armię, są gotowi płacić za stacjonowanie amerykańskich żołnierzy - podkreślił. - W momencie, jak po iluś latach inny prezydent zdecyduje, że ci żołnierze wyjadą, to będą puste zapłacone pieniądze. Niepotrzebne jest płacenie. Bylibyśmy pierwszym krajem NATO, który by coś takiego robił - argumentował gość niedzielnego programu w TVN24.

Sławomir Neumann odniósł się również do formy podpisania w Białym Domu porozumienia dotyczącego partnerstwa strategicznego Polski i Stanów Zjednoczonych. Dokument ten ma zwiększyć współpracę w obszarze obronności, handlu i energetyki. Poseł PO zwrócił przede wszystkim uwagę na przedstawiające ten fakt zdjęcie, opublikowane przez Donalda Trumpa na Twitterze.

Fotografia przedstawiająca nachylającego się nad biurkiem Andrzeja Dudę wywołała falę komentarzy, w których zauważano między innymi, że polski prezydent nie dostał krzesła.

Neumann określił sposób podpisania deklaracji międzypaństwowej przez polskiego prezydenta jako "postawę kelnera w Białym Domu". - Trudno chwalić człowieka, który przyjeżdża i przynosi nam obciach - podsumował przewodniczący klubu parlamentarnego PO.

Neumann o "postawie kelnera w Białym Domu"
Neumann o "postawie kelnera w Białym Domu"tvn24

- W naszym interesie bezpieczeństwa jest stała baza wojsk amerykańskich. To nie jest tak, że będziemy płacili co roku 2 miliardy dolarów - odniósł się do słów posła PO Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta.

"Ostracyzm się skończył"

Z ministrem Andrzeja Dudy zgodził się pośrednio Eugeniusz Kłopotek, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego. - Jeśli taka baza [powstanie - przyp. red.], to nie tylko USA poniosą koszty, ale i strona polska. Cudów nie ma. Warto ten koszt ponieść - ocenił.

Adam Szłapka z Nowoczesnej, komentując spotkanie prezydenta Dudy w Białym Domu z Donaldem Trumpem, wskazał na jeszcze jeden aspekt. - Ta wizyta pokazuje, że ostracyzm się skończył, a wynikał on z kompromitacji Patryka Jakiego i ustawy o IPN - zaznaczył, odnosząc się do niedawnych zastrzeżeń stron izraelskiej i amerykańskiej do przygotowanej przez wiceministra sprawiedliwości Patryka Jakiego kontrowersyjnej nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

- Strona amerykańska doskonale wie, że prezydent Duda jest od robienia zdjęć, a od polityki twardej jest w Polsce Jarosław Kaczyński - skomentował Szłapka.

- Prezydent Duda dał się wykorzystać prezydentowi Trumpowi w uderzeniu w Unię Europejską. Wojna handlowa Stanów Zjednoczonych z Unią Europejską jest również wojną handlową z Polską - dodał poseł Nowoczesnej.

- Decyzję w sprawie bazy podjąć może Kongres, a za chwilę będziemy mieli wybory do Kongresu i Donald Trump nie był w stanie jednoznacznie powiedzieć, czy ta baza będzie - stwierdził Rzymkowski. Poseł Kukiz’15 wyraził również niezadowolenie tym, że ze strony prezydenta Trumpa nie usłyszał jednoznacznej deklaracji "wobec budowy Nord Stream 2 - konkretnych sankcji wobec tych podmiotów zaangażowanych w budowę gazociągu".

Spotkanie Morawieckiego z Gersdorf

W drugiej części rozmowy w "Kawie na Ławę" politycy komentowali niedawne spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzaty Gersdorf.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz kandydatka na urząd prezydenta Wrocławia Mirosława Stachowiak-Różecka stanowczo stwierdziła, że było to "spotkanie premiera z sędzią w stanie spoczynku".

- Ja rozumiem, że pani prezes Gersdorf powołuje się na konstytucję i że ona [uważa, że - przyp. red.] nadal pozostaje prezesem Sądu Najwyższego. Zupełnie nie dostrzega zapisów w ustawie albo artykułu 178 ustępu 1 konstytucji, który mówi że sędziowie podlegają ustawom - argumentowała posłanka PiS.

Pytana o cel wizyty Morawieckiego u Gersdorf, stwierdziła, że być może premier chciał się poradzić profesor Gersdorf "ze względu na jej doświadczenie oraz dorobek naukowy". - Każda rozmowa, która będzie powodować, że reformy sądownictwa będą szły w dobrym kierunku, że będziemy szukali porozumienia, to będą dobre spotkania - oceniła.

Stachowiak-Różecka: spotkanie premiera z sędzią w stanie spoczynku
Stachowiak-Różecka: spotkanie premiera z sędzią w stanie spoczynkutvn24

- Pani profesor Gersdorf jest stroną tego konfliktu. Ona publicznie mówi, że nie uznaje przepisów ustawy - komentował Dera. - Prezydent nie ma mocy sprawczej, żeby parlament zrobił taką czy inną ustawę - dodał. Poinformował również, że w Kancelarii Prezydenta "nie trwają prace dotyczące zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym".

"Będą musieli się wycofać ze wstydem"

- Przyjście premiera do siedziby Sądu Najwyższego, do gabinetu Pierwszego Prezesa, w którym przyjmuje go pani profesor Gersdorf oznacza, że legitymizuje fakt, że pani Gersdorf jest nadal Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego - wskazał Kłopotek.

Szłapka podkreślił, że "nie wierzy w dobre intencje premiera". - To było tylko mydlenie oczu, żeby Komisja Europejska przedłużyła termin złożenia skargi przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tam nie będzie żadnej próby negocjacji - ocenił poseł Nowoczesnej.

Szłapka: nie wierzę w dobre intencje premiera
Szłapka: nie wierzę w dobre intencje premieratvn24

- Jeżeli PiS przegra wybory samorządowe, a wszystko na to wskazuje, a Unia Europejska dociśnie pilnowanie samorządności w Polsce to oni będą musieli się wycofać ze wstydem, tak jak się wycofywali z ustawy o IPN - podkreślił z kolei Neumann.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "KAWA NA ŁAWĘ"

Autor: asty//now / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium