Minister powołał dyrektora Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku otwarto w marcu (materiał "Polski i Świata" z 7.04.2017 r.)
Pierwsza decyzja dyrektora
Źródło: tvn24

Wicepremier, minister kultury profesor Piotr Gliński powołał w czwartek na trzyletnią kadencję dr Karola Nawrockiego na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - podało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nawrocki od 6 kwietnia pełnił obowiązki dyrektora muzeum.

"Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński 19 października 2017 r. powołał dr. Karola Nawrockiego na stanowisko dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na 3-letnią kadencję w latach 2017-2020" - poinformowało ministerstwo kultury.Akt powołania wręczył Nawrockiemu w Gdańsku wiceminister kultury Jarosław Sellin.

"Powołanie jest dowodem uznania"

"Powołanie na 3-letnią kadencję jest dowodem uznania ministra kultury dla jego dotychczasowej działalności i sposobu zarządzania instytucją kultury powstałą z połączenia Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939" - napisano w komunikacie ministerstwa.Nawrocki, który przez ostatnich sześć lat był naczelnikiem Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w gdańskim oddziale IPN, został pełniącym obowiązki dyrektora Muzeum II Wojny Światowej (MIIWŚ) w Gdańsku 6 kwietnia bieżącego roku.

Karol Nawrocki dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej
Karol Nawrocki dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej
Źródło: | tvn24

Utworzenie nowej placówki

Na stanowisko to powołał go minister kultury i dziedzictwa narodowego, który tego samego dnia wydał decyzję o połączeniu dwóch gdańskich muzeów (II Wojny Światowej z Westerplatte i Wojny 1939 r.) i utworzeniu nowej placówki.

Urządzona na przestrzeni 5 tysięcy metrów kwadratowych wystawa główna MIIWŚ, przygotowana przez poprzednią dyrekcję placówki, została otwarta 23 marca bieżącego roku.Idea budowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powstała na przełomie 2007/08 roku. Placówkę otwarto w marcu bieżącego roku. W kwietniu placówkę połączono z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, zmieniając jednocześnie jej dyrektora i zapowiadając zmiany w wystawie głównej, opracowanej przez byłe już szefostwo muzeum. Te zapowiedzi wywołały protesty w środowisku polskich muzealników.

Wystawa o bombardowaniach o oblężeniach miast

Wystawa główna MIIWś kładzie akcent na wojenne losy ludności cywilnej. Opowiada ona między innymi o bombardowaniach i oblężeniach miast, paleniu wiosek, codziennym terrorze, głodzie i trudnościach w zaspokojeniu najprostszych życiowych potrzeb; przesiedleniach, deportacjach, wypędzeniach i pracy przymusowej. Prezentuje też traktowanie osób chorych i upośledzonych, losy więźniów obozów koncentracyjnych i jenieckich oraz eksterminację Żydów. Dużą część ekspozycji zajmuje też opowieść o ruchu oporu i bohaterstwie zwykłych ludzi. Przedstawiono tu między innymi Polskie Państwo Podziemne, walki partyzanckie i działania cywilnego ruchu oporu w całej Europie.

Autor: MKK\mtom / Źródło: PAP

Czytaj także: