Język polityka, a zwłaszcza chrześcijanina i kapłana, nie może być językiem nienawiści i agresji - napisali do wiernych hierarchowie, którzy obradowali na Jasnej Górze. Episkopat skomentował tymi słowami kryzys polityczny ostatnich tygodni.
Słowo biskupów zostało odczytane wiernym przed rozpoczęciem głównych uroczystości z okazji święta Matki Bożej Częstochowskiej. Przed jasnogórskim szczytem zgromadziły się tłumy wiernych. W swoim przesłaniu biskupi odnieśli się m.in. do bieżącej sytuacji politycznej w Polsce, krytykując język i styl publicznej debaty, tak w parlamencie jak i w mediach.
Biskupi, zgromadzeni na Jasnej Górze, apelują o wzajemną miłość, kulturę, dialog, o odrzucenie wszelkich form niechęci wobec drugiego człowieka, który ma inne poglądy polityczne, należy do innej religii, rasy czy narodu. Prezentowany w mediach styl rozmowy o Polsce, gdzie sprawy państwa schodzą na drugi plan, zniechęca Polaków, zwłaszcza młodych, do czynnego udziału w życiu społecznym i politycznym, osłabiając postawy patriotyczne - uznali biskupi.
Język mediów katolickich nie możą być utożsamiany z żadną partią Równocześnie biskupi przypomnieli, że misja Kościoła, w tym mediów katolickich, powinna służyć dobru ojczyzny i nie może być on utożsamiany z żadnym ugrupowaniem politycznym. Choć nie było tu mowy wprost o Radiu Maryja, to te słowa można łączyć z ostatnimi kontrowersjami wokół wypowiedzi ojca Tadeusz Rydzyka. - Niech przykład sługi bożego Jana Pawła II, który każdego człowieka traktował z miłością, będzie dla nas wszystkich zobowiązaniem i wyzwaniem - wezwali biskupi.
- Sprawa toruńskiej rozgłośni nie została zakończona - poinformował po zamknięciu obrad rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Józef Kloch. - Dyskusja była długa i bardzo merytoryczna i ani ta dyskusja nie została zakończona, ani samo zagadnienie nie zostało zamknięte - powiedział rzecznik, pytany przez PAP czy opublikowane w niedzielę słowo biskupów do wiernych wyczerpuje stanowisko hierarchii kościelnej wobec rozgłośni i jej dyrektora.
Następne spotkanie biskupów diecezjalnych odbędzie się na początku października w Warszawie - poinformował ks. Kloch. Być może wówczas biskupi powrócą do sprawy Radia Maryja, nie jest to jednak przesądzone.
Tłumy pielgrzymów na Jasnej Górze Obecnie na Jasnej Górze trwają główne uroczystości święta Matki Bożej Jasnogórskiej. Sumę pontyfikalną celebrują biskupi pod przewodnictwem metropolity krakowskiego, kard. Stanisława Dziwisza. Homilię wygłosi prymas Polski, kard. Józef Glemp.
Wielu spośród uczestników niedzielnej uroczystości przybyło na Jasną Górę w pieszych pielgrzymkach. W ciągu ostatnich 10 dni dotarły tu 83 grupy piesze, liczące łącznie ponad 37,7 tys. osób. Większość przybyła w piątek i sobotę. Dotarło też wiele pielgrzymek rowerowych, pielgrzymka na rolkach oraz pielgrzymka biegowa. Od 2 maja, czyli od początku sezonu pieszego pielgrzymowania, w 208 pielgrzymkach dotarło na Jasną Górę 136,2 tys. osób.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Maciej Kuroń/PAP