Kanonizacja Jana Pawła II to wezwanie do wewnętrznej przemiany - uważa przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki.
- Kanonizację należy postrzegać jako silny impuls, wezwanie do przemiany wewnętrznej ludzi wierzących, każdego z osobna, i całej naszej ojczyzny. To jest dla nas, jakby to powiedział sam Święty Papież, "dar i zadanie - powiedział abp Gądecki. - Wierzę w mądrość Polaków, że potrafimy, każdy z osobna, zmierzyć się z tym zadaniem. Pontyfikat Jana Pawła II nie zamknął się wraz z rokiem 2005 r. Jego treści, jego przesłanie, wybiegają daleko w przyszłość. To był istotnie prorok. I, jestem o tym głęboko przekonany, tak jak prorok będzie nas dalej prowadził do Boga - dodał.
"Trzeba poznać nauczanie papieża"
Jak przypomniał, po śmierci papieża osoby świeckie organizowały "narodowe rekolekcje" – na ulicach zapalano znicze, tysiące osób ustawiały się w kolejkach do ksiąg kondolencyjnych, była modlitwa, spowiedź, msza święta. Obecnie potrzebne jest poznanie nauczania papieskiego i przekładanie go na czyn, tym bardziej - jak mówił - że jego wskazania są niekiedy bardziej aktualne niż w czasach pontyfikatu.
- Część z tego zadania jest podejmowana: działa Fundacja Trzeciego Tysiąclecia, centra dedykowane Janowi Pawłowi II, w Warszawie i Krakowie, do kościołów wprowadzane są relikwie świętego papieża. Wszystko to stanowi dobrą okazję do gruntownych rekolekcji wokół jego nauczania - ocenił abp Gądecki.
Krytyka papieża
Dodał, że w ostatnich latach odezwały się wyciszone dotąd głosy krytyków papieża. - Zaczęto atakować, niekiedy w sposób agresywny i brutalny, dokładnie te sfery, które stanowiły centrum nauczania Jana Pawła II: życie, małżeństwo, rodzinę, wolność słowa. Myślę, że to dzięki przekazowi Ojca Świętego Kościół w Polsce znalazł wystarczająco dużo treści i siły do przywołania prawdy, że człowiek, ze swoją wartością życia, człowiek w małżeństwie i rodzinie, człowiek pragnący wyznawać wolność słowa i sumienia, ten człowiek jest drogą Kościoła - podkreślił metropolita. Mówiąc o wartościach prezentowanych przez Jana Pawła II, wskazał na szacunek dla człowieka, prawdę, patriotyzm. - Patrzył globalnie, lecz nie umykały mu sprawy lokalne. Niezmiennie podkreślał w swoich książkach, jak bardzo został ukształtowany przez polską kulturę, osadzoną dogłębnie w kulturze europejskiej. Te i wiele innych tematów z nauczania papieża warto przypominać i promować - powiedział Gądecki.
Autor: dln\mtom\kwoj / Źródło: PAP