W środę formalnie ruszyła kampania przed wyborami parlamentarnymi. W Dzienniku Ustaw opublikowano postanowienie prezydenta Bronisława Komorowskiego o zarządzeniu wyborów oraz kalendarz wyborczy.
Wybory odbędą się 25 października. Według kalendarza wyborczego:
Do 7 września jest czas na zawiadomienie PKW o utworzeniu komitetu wyborczego, który mogą tworzyć partie polityczne, koalicje partii i wyborcy oraz powołanie okręgowych komisji wyborczych.
Do północy 15 września komitety będą mogły zgłaszać listy kandydatów na posłów i senatorów. O mandat poselski może ubiegać się polski obywatel, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 21 lat, a o mandat do Senatu - 30 lat.
Do 21 września zostaną utworzone obwody głosowania w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych, domach studenckich i zespołach tych domów oraz ustalone ich granice, siedziby i numery. Do 25 września jest czas na podanie do wiadomości publicznej informacji o numerach i granicach obwodów głosowania oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o lokalach obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także o możliwości głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika. Armatorzy będą mogli zgłaszać wnioski o utworzenie obwodów głosowania na polskich statkach morskich. Do 2 października można zgłaszać kandydatów do obwodowych komisji wyborczych przez pełnomocników komitetów wyborczych. Do 5 października zostaną powołane przez wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) obwodowe komisje wyborcze. Podana zostanie do wiadomości publicznej informacja o numerach i granicach obwodów głosowania utworzonych za granicą oraz siedzibach obwodowych komisji wyborczych, w tym o siedzibach obwodowych komisji wyborczych właściwych dla głosowania korespondencyjnego. Zostaną również sporządzone spisy wyborców przez gminy. Od 4 października do 12 października jest czas na składanie przez żołnierzy pełniących zasadniczą lub okresową służbę wojskową oraz pełniących służbę w charakterze kandydatów na żołnierzy zawodowych lub odbywających ćwiczenia i przeszkolenie wojskowe, a także ratowników odbywających zasadniczą służbę wojskową w obronie cywilnej poza miejscem stałego zamieszkania oraz policjantów z jednostek skoszarowanych, funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Służby Więziennej pełniących służbę w systemie skoszarowanym, wniosków o dopisanie do wybranego przez nich spisu wyborców sporządzanego dla miejscowości, w której odbywają służbę.
10 października ruszy w publicznych telewizji i radiu emisja spotów wyborczych w bezpłatnym paśmie antenowym.
Do 12 października można zgłaszać konsulowi zamiar głosowania korespondencyjnego za granicą, a wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju, w tym przy pomocy nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille’a.
Do 15 października jest czas na podanie przez okręgowe komisje wyborcze, w formie obwieszczenia, informacji o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów oraz zarejestrowanych kandydatach na senatorów.
Do 16 października będzie można składać wnioski ws. głosowania przez pełnomocnika.
Do 20 października będzie można dopisać się do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania. Komitety wyborcze wyborców zrzeszonych w zarejestrowanych organizacjach mniejszości narodowych będą mogły składać oświadczenia do Państwowej Komisji Wyborczej o korzystaniu ich list kandydatów na posłów ze zwolnienia z obowiązku przekroczenia progu wyborczego. Do 22 października wyborcy przebywający za granicą będą mogli dopisywać się do spisów wyborców w obwodach za granicą , a ci przebywających na polskich statkach morskich wniosków do spisów wyborców w obwodach głosowania utworzonych na tych statkach.
Głosowanie 25 października
Kampania wyborcza zakończy się o północy w nocy z 23 października na 24 października. Cisza wyborcza potrwa do zakończenia głosowania 25 października. Będzie ono trwać od godz. 7 do 21. Polacy w wyborach parlamentarnych wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów. Nie można kandydować równocześnie do Sejmu i Senatu. W wyborach parlamentarnych głosować mogą pełnoletni obywatele Polski.
Zgodnie Kodeksem wyborczym jeżeli koniec terminu wykonania czynności określonej w Kodeksie przypada na sobotę albo na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa pierwszego roboczego dnia po tym dniu. Jeżeli Kodeks nie stanowi inaczej, czynności wyborcze są dokonywane w godzinach urzędowania sądów, organów wyborczych, urzędów gmin oraz konsulatów.
Autor: js/ / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24