Polska

"Cholera na wyspach greckich, dezynteria w Wiedniu". Kaczyński pyta o uchodźców

Polska

Kaczyński zastanawia się, czy uchodźcy sprowadzą do Polski choroby
Prezes PiS zabrał głos w sprawie uchodźców

W Europie są objawy pojawienia się bardzo niebezpiecznych i dawno niewidzianych chorób - przekonywał w poniedziałek Jarosław Kaczyński. Jego zdaniem z tego powodu w sprawie uchodźców powinien wypowiedzieć się minister zdrowia. Prezes PiS pytał też, czy to prawda, że istnieją "jakieś porozumienia odnoszące się do sprowadzenia 100 tys. muzułmanów".

Swoje wątpliwości dotyczące przyjęcia uchodźców prezes PiS wyraził podczas spotkania z wyborcami w Makowie Mazowieckim. W jego trakcie przekonywał, że w sprawą imigrantów powinien zainteresować się minister zdrowia.

- Są już przecież objawy pojawienia się chorób bardzo niebezpiecznych i dawno nie widzianych w Europie: cholera na wyspach greckich, dezynteria w Wiedniu, różnego rodzaju pasożyty, pierwotniaki, które (...) nie są groźne w organizmach tych ludzi, mogą tutaj być groźne - wymieniał Kaczyński. (Dyzenteria jest ostrą chorobą zakaźną jelit, szczególnie jelita grubego, która - nieleczona - może prowadzić do śmierci - red.)

- To nie oznacza, żeby kogoś dyskryminować, ale sprawdzić trzeba - podkreślił prezes PiS. Pytał też, czy to prawda, że istnieją "jakieś porozumienia odnoszące się do sprowadzenia 100 tys. muzułmanów".

Niezwykle rzadka choroba

W piątek władze w Atenach wezwały Greków do podjęcia środków ostrożności w związku z możliwym przypadkiem zachorowania na cholerę na wyspie Kos - miejscu, które dla wielu tysięcy migrantów oznacza drzwi do Europy.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób poinformowało o przypadku 79-letniego holenderskiego turysty, który z objawami typowymi dla cholery, tj. wysoką gorączką i biegunką, został przewieziony z Kos do szpitala w stolicy Grecji. Jeden z greckich urzędników przyznał, że istnieją obawy, iż choroba ta może być przenoszona przez falę migrantów. Od początku roku na wyspę Kos dotarło ponad 31 tys. uchodźców, a od czerwca według greckiej straży przybrzeżnej z każdym dniem przybywa ich coraz więcej głównie z Syrii, Iraku i Afganistanu. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cholera jest niezwykle rzadką chorobą w Grecji, a ostatni jej potwierdzony przypadek odnotowano w 1993 roku, a wcześniej w 1986 roku. Cholera rozprzestrzenia się głównie poprzez zanieczyszczoną wodę i żywność, a nieleczona może spowodować śmierć przez odwodnienie i niewydolności nerek w ciągu kilku godzin. Najniebezpieczniejsza cholera jest dla dzieci.

Autor: ts/ja / Źródło: TVN24, PAP

Raporty:
Pozostałe wiadomości