Stadion Narodowy w Warszawie, na którym rozegrane zostaną mecze Euro 2012, zaprojektuje firma JSK Architekci - autor nowego stadionu warszawskiej Legii i podobnego obiektu we Wrocławiu. Taką decyzję podjął minister sportu.
To nie jest wybór projektu, ale autora projektu Mirosław Drzewiecki, minister sportu
- To nie jest wybór projektu, ale autora projektu - podkreślił Drzewiecki. Oprócz JSK w finałowej rozgrywce brały udział dwie inne firmy: APA KA oraz HOK. W sumie o zaprojektowanie stadionu ubiegało się 16 firm.
- Bardzo się cieszę, że propozycja JSK uzyskała bardzo duże wsparcie internautów - podkreślił minister, powołując się na sondaż tvn24.pl, w którym JSK znalazło się na drugim miejscu. Najbardziej podobał się Wam projekt międzynarodowej firmy Arup, ale, jak stwierdził Drzewiecki, różnica była minimalna. W tyle zostały pozostałe projekty.
Na błoniach czy w niecce?
Za 6 miesięcy poznamy szczegóły projektu - tyle bowiem zajmuje m.in. uzyskanie bankowych gwarancji, a w lecie przyszłego roku przeprowadzony zostanie przetarg na wykonawcę. - Budowa musi ruszyć na początku 2009 roku, tak by na jesieni 2011 stadion był gotowy - zapewnił Drzewiecki.
W ciągu 10 dni okaże się, czy projekt JSK zostanie zrealizowany na błoniach istniejącego Stadionu X-Lecia czy w jego niecce. - W sensie finansowym kosztów projektów nic to nie zmieni - zapewnił Michał Borowski z Narodowego Centrum Sportu.
Stadion to tylko pierwszy krok
Na Stadionie Narodowym w Warszawie ma się odbyć mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku, organizowanych wspólnie przez Polskę i Ukrainę. Jednak brak stadionu nie przekreśla tej imprezy: mecz inauguracyjny może odbyć się w innym polskim mieście. Swoje gotowość od jego przeprowadzenia zgłaszają np. szefowie Stadionu Śląskiego.
Mistrzostwa Europy, których organizatorem za pięć lat będzie Polska i Ukraina, to nie tylko sprawa obiektu w stolicy. Samorządy i prywatni przedsiębiorcy zaproponowali 480 inwestycji w 12 kategoriach związanych z Euro 2012. Propozycje dotyczą m.in. 19 projektów stadionów, 81 baz pobytowo-treningowych, 25 hoteli, 115 odcinków dróg, 67 odcinków kolei, 75 lotnisk oraz 23 dotyczących bezpieczeństwa.
mtom
Źródło: TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24, JSK