Bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Przydatne linki i adresy

275884253_635346041253630_4953711671439759777_n
Zajęcia nauki języka polskiego we Wrocławiu
Źródło: wroclaw.pl

Już ponad dwa miliony Ukraińców przekroczyło granicę z Polską od początku rosyjskiej inwazji. Wielu z nich zostanie w naszym kraju na dłużej. Aby proces aklimatyzacji był łatwiejszy, liczne miasta i instytucje organizują bezpłatne kursy języka polskiego dla uchodźców. Gdzie szukać informacji?

TVN24
Dowiedz się więcej:

TVN24

Według danych Straży Granicznej, do 23 marca włącznie do Polski przyjechało już blisko 2,2 miliona uchodźców. Ludzie uciekający przed wojną otrzymują u nas pomoc doraźną: żywność, ubrania, leki, miejsce do spania. W dłuższej perspektywie potrzebne są jednak rozwiązania wspomagające włączenie uchodźców do naszego społeczeństwa. Dlatego wiele instytucji, ale też samorządów oferuje - często bezpłatną - naukę języka polskiego. Gdzie szukać informacji?

Wrocław

Wrocławskie Centrum Integracji prowadzi kampanię społeczną, w ramach której Polacy i obcokrajowcy spotykają się w kawiarniach, bibliotekach czy pubach i poprzez integrację uczą się języka i poznają polską kulturę. Do spotkań w parach, odbywających się na zasadzie tandemu językowego, zapraszani są wolontariusze (wrocławianie) i uczniowie (obcokrajowcy). Zainteresowane osoby zgłaszają się poprzez formularz zgłoszeniowy.

Fundacja Hobbit - wolontariusze prowadzą tu darmowe zajęcia z języka polskiego dla dzieci i młodzieży. Lekcje odbywają się w grupach w budynku fundacji przy pl. Św. Macieja 5a. Z zajęć mogą skorzystać również dorośli, którzy przyjdą z dzieckiem. Lekcje prowadzone są przez młodzież szkolną, studentów i dorosłych z Ukrainy. By zapisać się na zajęcia, można wypełnić formularz internetowy lub zadzwonić pod numerem 71 321 01 77 w godz. 14.30-20.00.

Centrum Kształcenia Ustawicznego - wrocławskie CKU zaprasza na bezpłatny kurs języka polskiego dla Ukraińców. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt z sekretariatem pod numerem 71 798 67 01 w. 114 lub 115.

2302N026X DUSZCZYK2
Profesor Duszczyk: szacuję, że obecnie w Polsce jest 1,2 - 1,3 miliona uchodźców wojennych
Źródło: TVN24

Szczecin

Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Szczecińskiego proponuje bezpłatne kursy języka polskiego na poziomie podstawowym dla Ukraińców. Kursy przeznaczone są dla młodzieży i dorosłych, będą odbywały się w soboty w godz. 10-12.30 w budynku przy al. Piastów 40b. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem kursy.jezykowe@usz.edu.pl. W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko oraz adres mailowy do kontaktu. Jak podała uczelnia, kurs rozpocznie się 26 marca i będzie obejmował 10 spotkań (30 godzin dydaktycznych).

Białystok

Fundacja Dialog i Politechnika Białostocka - bezpłatne, niecertyfikowane kursy języka polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zapisy ruszyły 24 marca. Kurs będzie trwał 20 godzin. Zajęcia będą prowadzone popołudniami i w weekendy. Głównym celem kursów jest nauczanie komunikacyjne i przekazanie podstaw języka polskiego, żeby ułatwić obywatelom Ukrainy codzienne funkcjonowanie w Polsce. Kontakt i zapisy: e-mail: ukraina@fundacjadialog.pl, tel.: +48 85 742 40 41, +48 664 765 111.

Sopot

Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców prowadzi kursy nauki języka polskiego od podstaw. Zajęcia już ruszyły i obowiązywały na nie zapisy. Poza kursami, centrum organizuje też w każdy czwartek konwersacje z języka polskiego dla obcokrajowców. Spotkania "Mówię po polsku" w luźnej atmosferze odbywać się będą od godziny 17 w Sopotece przy ul. Kościuszki 14 w Sopocie.

Warszawa

Fundacja Ocalenie - bezpłatne kursy polskiego. Kurs trwa trzy semestry (luty - kwiecień, czerwiec - sierpień, październik - grudzień). Zajęcia będą się odbywać online dwa razy w tygodniu w godzinach porannych, popołudniowych lub wieczornych (od godz. 8.00 do 21.00). Rekrutację zaplanowano w terminie od 4 do 10 maja. Aby zapisać się na kurs, trzeba wypełnić formularz rekrutacyjny oraz przesłać go pod adresem polski@ocalenie.org.pl. Uczestnicy kursu muszą we własnym zakresie uzyskać dostęp do urządzenia z kamerką i mikrofonem.

Akademia Finansów i Biznesu Vistula - darmowy kurs języka polskiego dla dorosłych i nastolatków, którzy potrzebują nauczyć się podstawowych kwestii. Zajęcia w formie zdalnej, lektorzy będą się koncentrować na nauce mówienia i rozumienia codziennych sytuacji. Kurs obejmuje 30 godzin lekcyjnych, czyli 15 spotkań po 90 minut. Pierwszy kurs ruszył 15 marca i potrwa do 5 maja. 

Uniwersytet Otwarty Uniwersytetu Warszawskiego – darmowy kurs polskiego dla dorosłych już ruszył i chwilowo nie ma wolnych miejsc. Uczelnia zachęca do tego, by śledzić ich stronę internetową, gdzie pojawiają się na bieżąco informacje o zajęciach.

Kraków

Uniwersytet Jagieloński oferuje bezpłatne kursy języka polskiego i bezpłatne lekcje indywidualne dla obywateli Ukrainy, którzy w wyniku wojny znaleźli się w Polsce i nie znają języka polskiego. Osoby zainteresowane proszone są o kontakt pod numerem telefonu 12 663 29 29 lub mejlowo plschool@uj.edu.pl.

Urząd Miasta w Krakowie zapowiada, że wkrótce mają ruszyć szkolenia i kursy językowe dla nauczycieli z Ukrainy (tych mówiących tylko po ukraińsku lub rosyjsku), którzy chcieliby pracować w krakowskich placówkach.

Poznań

Centrum Języków Obcych Kontakt zaprasza na darmowe kursy języka polskiego dla dorosłych, w grupach od 5 do 10 osób. Zgłoszenia są przyjmowane przez cały czas, a kursy uruchamiane, gdy zbierze się odpowiednia liczba zainteresowanych osób. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, stacjonarnie, w siedzibie szkoły przy pl. Bernardyńskim w Poznaniu. Ze szkołą można się kontaktować mejlowo: reklama@cjo.pl.

Słubice

Collegium Polonicum (wspólna jednostka naukowa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą) uruchomiło trzy darmowe kursy języka polskiego dla Ukraińców. Każda z grup liczy około 15 osób. Obecnie (24 marca) miejsca na dwa kursy są już zajęte, a na trzeci, ze względu na duże zainteresowanie, kończy się powoli rekrutacja. Zajęcia będą się odbywać dwa razy w tygodniu. Zapisy na kursy przyjmowane są w punkcie porad w Collegium Polonicum w Słubicach. Zajęcia od 28 marca poprowadzą doświadczeni wykładowcy oraz lektorzy języka polskiego jako obcego z Collegium Polonicum. Uczelnia nie wyklucza utworzenia kolejnych grup - będzie to zależało od zainteresowania. Aby wziąć udział w kursie, trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy i złożyć go w Collegium. 

Uczelnia zachęca również do podjęcia studiów na kierunku "Studia o Polsce". To kierunek dla obcokrajowców, na którym na początku wymagana jest jedynie znajomość polskiego na poziomie A1. Pierwszy semestr zaczyna się 19 kwietnia. 

Lublin

Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie uruchomił 7 marca bezpłatny kurs języka polskiego dla rodzin studentów, doktorantów, pracowników i absolwentów UMCS z Ukrainy. Wszystkie miejsca są już zajęte. Zajęcia odbywają się stacjonarnie lub zdalnie. Uczelnia będzie informować na swojej stronie internetowej o nowych kursach lub wolnych miejscach na tych już działających.

Czy obywatele Ukrainy mogą założyć firmę w Polsce? Wyjaśniamy

Czytaj także: