Czy obywatele Ukrainy mogą założyć firmę w Polsce? Wyjaśniamy

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Szefernaker o numerach PESEL dla uchodźców z Ukrainy
Szefernaker o numerach PESEL dla uchodźców z UkrainyTVN24
wideo 2/6
TVN24Szefernaker o numerach PESEL dla uchodźców z Ukrainy

Uchodźcy z Ukrainy, którzy przyjechali do Polski, mogą założyć firmę. Niezbędne jest posiadanie numeru PESEL. Działalność można zarejestrować przez internet, do tego potrzebne będzie jednak posiadanie profilu zaufanego.

Ukraińcy mogą założyć i prowadzić firmę na takich samych zasadach jak obywatele Polski. Warunkiem jest uzyskanie przez nich numeru PESEL i legalny pobyt w Polsce. "Obywatele Ukrainy mogą założyć zarówno firmę jednoosobową (należy ją zarejestrować w CEIDG), jak również dowolną spółkę osobową lub kapitałową, w tym spółkę jawną" - czytamy na rządowych stronach.

By zarejestrować firmę przez internet, należy posiadać profil zaufany. Profil zaufany może zostać założony wraz numerem PESEL. W tym celu we wniosku o nadanie numeru PESEL należy podać: adres poczty elektronicznej, numer telefonu komórkowego, zgodę na wprowadzenie danych do rejestru danych kontaktowych osób fizycznych oraz zgodę na potwierdzenie profilu zaufanego.

WZÓR WNIOSKU O NUMER PESEL

Jak zarejestrować firmę w Polsce?

Jednoosobową działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej można założyć przez internet lub w dowolnym urzędzie gminy. Rejestracja jest bezpłatna i może trwać do 30 dni, jednak najczęściej odbywa się szybciej.

Do skorzystania ze ścieżki online potrzebne jest założenie Konta Przedsiębiorcy. W tym celu trzeba wejść na stronę biznes.gov.pl. Wniosek o rejestrację firmy podpisujemy profilem zaufanym albo podpisem kwalifikowanym.

"Dodatkowo – niezależnie od tego, czy rejestrujesz firmę online, czy tradycyjnie – jeśli masz tytuł pobytowy, który upoważnia się do pobytu w Polsce, musisz przedstawić dokument potwierdzający, że twój pobyt jest legalny" - wskazano. Jest jednak wyjątek. Takiego dokumentu nie muszą przedstawiać uchodźcy z Ukrainy, którzy wjechali legalnie do Polski w okresie od 24 lutego br.

Przedsiębiorca musi wskazać m.in. nazwę, pod którą będzie działać oraz przypisać swoją działalność do określonego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności. Firmę można prowadzić w jednym lub wielu miejscach, dlatego można wybrać opcję "brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej". Jeżeli wybieramy stałe miejsce wykonywania działalności, należy posiadać tytuł prawny do nieruchomości, np. najem, użyczenie.

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą płacą podatek PIT. Do wyboru są trzy formy opodatkowania dochodów z działalności: na zasadach ogólnych według skali podatkowej (stawka podatkowa 17 i 32 proc.), według stawki liniowej (stawka podatkowa 19 proc.) oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Należy również pamiętać o składkach ZUS. Początkujący przedsiębiorcy mogą skorzystać z ulgi na start. W efekcie nie zapłacą oni składek na ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe; Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy.

Czytaj więcej: Składki na ubezpieczenie społeczne ZUS w 2022 roku - ile wynoszą?

"Po 6 miesiącach możesz skorzystać z kolejnej możliwości obniżenia składki i przez 24 miesiące płacić obniżone składki od preferencyjnej podstawy" - poinformowano. Wysokość składki zdrowotnej będzie zależała od wybranej formy opodatkowania oraz od wysokości dochodów.

Czytaj więcej: Oblicz wysokość składki zdrowotnej. ZUS udostępnił specjalny kalkulator

Rejestracja spółki jest możliwa w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jak czytamy na rządowych stronach, rejestracja odbywa się przez internet: w systemie S24 lub za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych – PRS.

Rejestracja spółki wymaga założenia konta w wybranym systemie i jego potwierdzenia za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego. Co ważne, spółkę może zarejestrować również pełnomocnik.

Wykreślenie działalności

Z rządowych informacji wynika, że firma zostanie wykreślona z CEIDG w momencie, kiedy pobyt w Polsce przestanie być legalny. Jak wskazano, taka sytuacja może mieć miejsce m.in. po upływie 18 miesięcy od 24 lutego 2022 roku, czyli po 23 sierpnia 2023 roku; po upływie ważności przedłużonych tytułów pobytowych; jeżeli w okresie 18 miesięcy – licząc od dnia 24 lutego 2022 roku obywatel Ukrainy opuści terytorium Polski na dłużej niż 1 miesiąc.

Osoby, które wjechały legalnie do Polski po 24 lutego br., mogą złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy. "Zrób to po upływie 9 miesięcy od daty wjazdu i nie później niż do 23 sierpnia 2023 roku" - czytamy na rządowych stronach.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości