"On nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim"

Źródło:
TVN24
Scheuring-Wielgus: Kaczyński nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim
Scheuring-Wielgus: Kaczyński nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim TVN24
wideo 2/6
Scheuring-Wielgus: Kaczyński nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim TVN24

Prawo i Sprawiedliwość to jest partia prywatna prezesa Kaczyńskiego. To prezes Jarosław Kaczyński ją stworzył i on jest kimś więcej dla tego całego obozu niż tylko i wyłącznie prezesem partii - powiedział w "Kawie na ławę" sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski. Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy oceniła, że Kaczyński "jest takim politykiem, który nie ucieka jako kapitan z tonącego statku". - On nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim - stwierdziła, komentując jego deklaracje o chęci dalszego przewodzenia partii.

W wywiadzie dla tygodnika "Sieci", który ukaże się w najbliższy poniedziałek, prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że jego partia jest dziś bardziej zjednoczona, silniejsza i lepiej przygotowana do "dalszej walki" niż sądzą ich przeciwnicy. Przyznał jednocześnie, że jest to "trudny moment". Zaznaczył, że jego obóz polityczny "potrzebuje teraz jedności, zdecydowanego przywództwa, szybkiego przejścia do ofensywy". - Dlatego zmieniłem swoje polityczne plany. Wcześniej oceniałem, że kierowanie partią do 2025 roku wystarczy. (...) Dziś jasno mówię: zgłoszę swoją kandydaturę na prezesa Prawa i Sprawiedliwości i poproszę o wybór na kolejną kadencję. Oczywiście to delegaci zdecydują, ja uczynię wszystko, by ich przekonać do takiego wyboru - powiedział.

Oświadczenie Kaczyńskiego komentowali w niedzielę goście "Kawy na ławę": Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), Aleksandra Leo (Polska 2050 - Trzecia Droga), Marcin Horała (PiS), Wojciech Kolarski (Kancelaria Prezydenta), Stanisław Tyszka (Konfederacja).

Kolarski: to jest partia prywatna prezesa Kaczyńskiego

- Myślę, że to jest decyzja, która wynika z takiego rozchwiania, które towarzyszy każdej formacji, która oddaje władzę - stwierdził Wojciech Kolarski. W jego ocenie decyzja Kaczyńskiego "ma uspokoić emocje, które są w całym obozie."

- Prawo i Sprawiedliwość to jest partia prywatna prezesa Kaczyńskiego. To prezes Kaczyński ją stworzył i on jest kimś więcej dla tego całego obozu niż tylko i wyłącznie prezesem partii - powiedział sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Dodał, że traktuje decyzję prezesa Kaczyńskiego jako "sygnał, że to jest moment na wyciąganie wniosków i przygotowanie się, tak jak powiedział, do walki wyborczej w wyborach samorządowych". - Polityków poznaje się po efektach. Jeżeli efektem tej decyzji będą dalsze sukcesy Prawa i Sprawiedliwości, to będzie znakomita decyzja - stwierdził.

Kolarski: to jest partia prywatna prezesa Kaczyńskiego
Kolarski: to jest partia prywatna prezesa KaczyńskiegoTVN24

Gasiuk-Pihowicz: PiS pod rządami Kaczyńskiego idzie na dno

- Ja się cieszę. To dobra decyzja - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz. Dodała, że "trudno byłoby oczekiwać innej decyzji".

- Jarosław Kaczyński ma 75 lat. W jego życiu zawsze była tylko polityka, partia. I trudno, żeby te przyzwyczajenia się w tym momencie zmieniły. PiS pod jego rządami idzie na dno. Bez jego rządów też by (PiS - red.) poszedł na dno - oceniła.

- To jest taka kwadratura koła tej partii. Ale bardzo mi się podoba to sformułowanie, prywatna partia Jarosława Kaczyńskiego, bo rzeczywiście tak jest. W innych partiach, w demokratycznych partiach, politycy słuchają głosu wyborców, słuchają swojego rozumu. Natomiast w PiS-ie słuchają prezesa. I to jest zasadnicza różnica między partiami demokratycznymi a prywatną partią Jarosława Kaczyńskiego - stwierdziła posłanka KO.

Według niej "Kaczyński to polityk przeszłości".

Gasiuk-Pihowicz: PiS pod rządami Kaczyńskiego idzie na dno
Gasiuk-Pihowicz: PiS pod rządami Kaczyńskiego idzie na dnoTVN24

Horała: pogłoski o politycznej śmierci Jarosława Kaczyńskiego i PiS-u są bardzo przesadzone

- Składanie PiS-u do grobu politycznego, czy prezesa Kaczyńskiego osobiście miało miejsce zanim jeszcze PiS powstał, już tam go wysyłali na emeryturę - powiedział Marcin Horała.

- Myślę, że zarówno bardzo wielu polityków mogłoby pozazdrościć panu prezesowi Kaczyńskiemu pozycji na scenie politycznej, jak i bardzo wielu ludzi w tym wieku mogłoby pozazdrościć mu siły, energii i aktywności - stwierdził polityk PiS.

W jego ocenie "w obecnej sytuacji" decyzja Kaczyńskiego o dalszym kierowaniu partią to "dobra decyzja". - Teraz nie jest moment na jakieś szczególne wewnętrzne spory. Pan prezes Kaczyński, jestem przekonany, że jeszcze sukcesy ma przed sobą, tak jak i Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Horała.

Wyraził przekonanie, że "pogłoski o politycznej śmierci Jarosława Kaczyńskiego i PiS-u są bardzo, bardzo przesadzone".

Horała:  prezes Kaczyński sukcesy ma jeszcze przed sobą, tak jak i Prawo i Sprawiedliwość
Horała: prezes Kaczyński sukcesy ma jeszcze przed sobą, tak jak i Prawo i SprawiedliwośćTVN24

Scheuring-Wielgus: Kaczyński nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim

- Ja byłabym zdziwiona, gdyby Jarosław Kaczyński podjął inną decyzję, ponieważ polityka jest jego życiem - stwierdziła Joanna Scheuring-Wielgus. Dodała, że "jest też takim politykiem, który nie ucieka jako kapitan z tonącego statku". - On nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim - oznajmiła. Dodała, że w polityce, jeżeli ma się "prywatny projekt polityczny, to jest się z tym projektem do końca".

- To był pomysł Jarosława Kaczyńskiego. Byłabym zdziwiona, gdyby podjął inną decyzję, szczególnie, że polityka jest w jego życiu w stu procentach. On nie ma innego życia - mówiła wicepremier kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak stwierdziła, "nie ma przekazywania pałeczki w tej sztafecie". - Jarosław Kaczyński jest mamiony od wielu lat informacjami, które nie mają w zasadzie nic wspólnego z rzeczywistością, która dzieje się tu i teraz. Jarosław Kaczyński nie ma prawdziwych informacji na temat sytuacji Prawa i Sprawiedliwości. Gdyby to wiedział, być może wygrałby te wybory. Na szczęście dla nas tych wyborów nie wygrał - powiedziała Scheuring-Wielgus. - Natomiast ja widzę też, jak przebierają nóżkami ci młodzi politycy Prawa i Sprawiedliwości i też to rozumiem, bo wymiana w polityce, tak jak w dziennikarstwie, jest czymś naturalnym - oceniła.

Wskazała, że "na Lewicy weszło nowe pokolenie". Jej zdaniem "zmiana pokoleniowa jest czymś kluczowym". - Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń dwa i pół roku temu podjęli bardzo dobrą decyzję. Połączyli dwa pokolenia. Ludzi z doświadczeniem z byłego już SLD i ludzi z nową energią, z myśleniem progresywnym z Wiosny. My to mamy już za sobą i wiemy, jak to się robi - przekonywała posłanka Nowej Lewicy.

Scheuring-Wielgus: Kaczyński nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim
Scheuring-Wielgus: Kaczyński nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim TVN24

Leo: to właśnie pan prezes Kaczyński jest odpowiedzialny za zatapianie Prawa i Sprawiedliwości

Aleksandra Leo stwierdziła, że decyzja Kaczyńskiego jest "bardzo dobra" dla koalicji 15 października oraz Polek i Polaków.

- Natomiast dla Prawa i Sprawiedliwości, dla Zjednoczonej Prawicy to jest fatalna decyzja. Ja uważam, że to właśnie pan prezes Kaczyński jest odpowiedzialny za zatapianie Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie, skutecznie od 15 października. Ta cała narracja, te słowa, które padły o anihilacji Polski, o zamachu stanu, o tych agentach niemieckich, a konkretnie jednym agencie. To wszystko nie sprawdziło się, to uderzanie w premiera Tuska w kampanii nie sprawdza się też teraz. To są słowa do takiego żelaznego elektoratu - oceniła posłanka Polski 2050.

Według Leo "do wyborów samorządowych Prawo i Sprawiedliwość będzie szorować po dnie, właśnie za sprawą Prezesa Kaczyńskiego".

Leo: to właśnie pan prezes Kaczyński jest odpowiedzialny za zatapianie Prawa i Sprawiedliwości
Leo: to właśnie pan prezes Kaczyński jest odpowiedzialny za zatapianie Prawa i Sprawiedliwości TVN24

Tyszka: prezes Kaczyński jest coraz bardziej oderwany od rzeczywistości

- Wymiana pokoleniowa na polskiej prawicy czy centro-prawicy następuje, następuje powoli i to przejawia się w tym, że Konfederacja będzie stopniowo odbierać wyborców Prawa i Sprawiedliwości i z tej perspektywy mnie bardzo cieszy decyzja Prezesa Kaczyńskiego - stwierdził Stanisław Tyszka.

Jak mówił, "prezes Kaczyński jest coraz bardziej oderwany od rzeczywistości, jest coraz bardziej agresywny, nie kontroluje swoich emocji, cały czas rozumie politykę w kategoriach tylko podsycania konfliktu personalnego na linii Kaczyński-Tusk". - Dla Polski to jest niedobre i to podkreślamy od dawna. Konfederacja mówi, że zarówno Kaczyński jak i Tusk powinni przejść na emeryturę, to by polepszyło naszą debatę publiczną - przekonywał polityk Konfederacji.

Ocenił, że "w tym momencie PiS jest w takiej sytuacji, że stracił swoją największą zabawkę, czyli media publiczne".

Tyszka powiedział, że chciałby, żeby wyborcy Prawa i Sprawiedliwości "zauważyli, że nie muszą głosować na prywatną partię pana Kaczyńskiego". - Mają alternatywę w postaci partii ideowej, bo Konfederacja łączy różne środowiska ideowo. Nie jesteśmy partią prywatną jednej osoby - zaznaczył.

Tyszka: prezes Kaczyński jest coraz bardziej oderwany od rzeczywistości
Tyszka: prezes Kaczyński jest coraz bardziej oderwany od rzeczywistościTVN24

Autorka/Autor:momo//mrz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone reagują na rosnące ryzyko ataku na Izrael ze strony Teheranu. Amerykanie skierowali na wody Morza Czerwonego lotniskowiec USS Dwight Eisenhower – jednostka ta jest w stanie przechwycić irańskie rakiety i drony.

Amerykański lotniskowiec wysłany w pobliże Izraela w związku z groźbami Iranu

Amerykański lotniskowiec wysłany w pobliże Izraela w związku z groźbami Iranu

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że spodziewa się irańskiego ataku "wcześniej niż później". Zapewnił jednocześnie o pomocy dla Izraela w ewentualnej obronie. - Iran nie odniesie sukcesu - powiedział Biden.

Biden o irańskim ataku na Izrael: spodziewam się, że będzie to wcześniej niż później

Biden o irańskim ataku na Izrael: spodziewam się, że będzie to wcześniej niż później

Źródło:
PAP

Polki zasługiwały na pełnię praw kobiet miesiąc temu, rok temu, cztery lata temu, pięć i dziesięć. Nie ma co patrzeć w przeszłość. Dziś robimy ten pierwszy krok w przyszłość - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk o skierowanych do komisji nadzwyczajnej projektach zmian w prawie aborcyjnym. Na pytanie, jak do projektów ustaw może podejść prezydent powiedziała, że "Andrzej Duda już pakuje walizki".

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Dziemianowicz-Bąk: Andrzej Duda już pakuje walizki

Źródło:
TVN24

Łukasz Mejza (klub PiS) z mównicy sejmowej powiedział, że to on był "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym, na którą skarżyli się mieszkańcy. Mówił, że jest "oburzony" krytyką za przywracanie tradycji, polegającej na "na wspólnym, chóralnym śpiewaniu polskich patriotycznych piosenek, przeplatanych nieco bardziej humorystyczno-biesiadnym repertuarem".

Łukasz Mejza "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym. "Przywracamy najlepsze tradycje"

Łukasz Mejza "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym. "Przywracamy najlepsze tradycje"

Źródło:
tvn24.pl

Kirgistan wystosował notę protestacyjną w związku z incydentem, do jakiego doszło w Moskwie - poinformowało w piątek MSZ w Biszkeku. Chodzi o wtargnięcie rosyjskiej policji do domu radcy kirgiskiej ambasady.

Rosyjska policja wtargnęła do domu dyplomaty

Rosyjska policja wtargnęła do domu dyplomaty

Źródło:
PAP, WczK-OGPU, tvn24.pl

Z terytorium Libanu w piątek wieczorem wystrzelono w kierunku Izraela około 40 pocisków - poinformowały izraelskie siły zbrojne. Do ataku przyznała się libańska organizacja terrorystyczna Hezbollah, wspierana przez Iran.

Hezbollah wystrzelił w kierunku Izraela około 40 rakiet

Hezbollah wystrzelił w kierunku Izraela około 40 rakiet

Źródło:
PAP

Ksiądz archidiecezji częstochowskiej, pełniący posługę w Wielkiej Brytanii, który pozował w kalendarzu dla gejów, został odsunięty od posługi i pełnienia wszelkich urzędów oraz od pracy duszpasterskiej - podała w piątek częstochowska kuria.

Jego zdjęcia znalazły się w kalendarzu dla gejów. Ksiądz odsunięty od pracy duszpasterskiej

Jego zdjęcia znalazły się w kalendarzu dla gejów. Ksiądz odsunięty od pracy duszpasterskiej

Źródło:
PAP

Fundusz Leśny to Fundusz Sprawiedliwości 2.0 - powiedziała w programie #BezKitu w TVN24 ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jak wskazała, z pieniędzy Funduszu dochodziło do finansowania wizerunku polityków. Hennig-Kloska podała, że materiały w tej sprawie trafiły do zespołu prokuratorów, który zajmuje się badaniem naruszeń w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Ministra klimatu mówiła też o rozwiązaniach dotyczących cen energii w drugiej połowie 2024 roku.

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Fundusz Leśny "to Fundusz Sprawiedliwości 2.0". Ministra o ponad milionie "na imprezy plenerowe"

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z Działdowa zatrzymali w piątek 28-letnią kobietę, której przedstawiono zarzut zbezczeszczenia zwłok. Zatrzymanie ma związek ze znalezieniem dzień wcześniej w sortowni śmieci ciała noworodka.

Ciało noworodka w sortowni śmieci. Zatrzymano kobietę

Ciało noworodka w sortowni śmieci. Zatrzymano kobietę

Źródło:
PAP

Ministra edukacji Barbara Nowacka odpowiedziała na pismo rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka, w którym zgłasza on wątpliwość co do terminu ogłoszenia wyników tegorocznych matur. Nastąpi to w tym roku zbyt późno w stosunku do terminarza rekrutacji na uczelnie wyższe w m.in. Danii i Szwecji - podkreśla RPO. Szefowa MEN wskazała m.in. na czasochłonność procesu sprawdzania matur oraz możliwość wystawienia w tej sprawie specjalnego zaświadczenia. Ministerstwo zwróciło się też do m.in. do ambasadorów Szwecji i Danii z prośbą o uwzględnienie możliwości późniejszego złożenia dokumentów przez polskich maturzystów.

Wątpliwości wokół terminów ogłaszania wyników tegorocznych matur. Ministra edukacji odpowiada RPO

Wątpliwości wokół terminów ogłaszania wyników tegorocznych matur. Ministra edukacji odpowiada RPO

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny w piątek opublikował ostrzeżenia przed trzema partiami herbat różnych marek. W dwóch przypadkach stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych, a w jednym przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu - antrachinonu.

Ostrzeżenie przed partią herbaty. Wycofanie "w trybie pilnym"

Ostrzeżenie przed partią herbaty. Wycofanie "w trybie pilnym"

Źródło:
tvn24.pl

Mateusz Morawiecki w piątek zagłosował za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu dotyczącego powrotu do kompromisu aborcyjnego. Tymczasem jeszcze niedawno mówił, że "zawsze był zwolennikiem kompromisu aborcyjnego". Niedługo po głosowaniu były premier wytłumaczył swoje głosowanie "omyłką".

Morawiecki tłumaczy się po głosowaniu w sprawie aborcji. "Omyłkowo zagłosowałem"

Morawiecki tłumaczy się po głosowaniu w sprawie aborcji. "Omyłkowo zagłosowałem"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Najpierw Trzebnica stała się wyborczą sensacją, bo o tym, kto będzie tam burmistrzem, przesądził jeden głosu. Teraz okazało się, że w jednej z komisji głosy liczyła siostra kandydata, który wygrał. Jedna z kontrkandydatek nie widzi w tym przypadku i złożyła już protest wyborczy.

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Wybory w Trzebnicy do powtórzenia? W komisji wyborczej głosy liczyła siostra zwycięzcy

Źródło:
Fakty TVN

PKO Bank Polski, Bank Pekao, Bank Pocztowy - to banki, w których w najbliższych dniach zaplanowano prace serwisowe. Klienci muszą przygotować się na utrudnienia.

Utrudnienia dla klientów dwóch największych banków w Polsce

Utrudnienia dla klientów dwóch największych banków w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Ptak naśladował dźwięk syreny policyjnej w angielskim hrabstwie Oxfordshire. Zwierzęciu udało się niemal idealnie odwzorować charakterystyczny odgłos towarzyszący przejazdowi auta na sygnale. Jak potwierdzili funkcjonariusze w mediach społecznościowych, to wcale nie spóźniony żart primaaprilisowy.

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Ptak zaśpiewał jak syrena policyjna

Źródło:
Reuters, BBC, All About Birds

Panie premierze, macie większość? - zapytała reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska szefa rządu Donalda Tuska wchodzącego do Sejmu, przed rozpoczynającym się dziś o godzinie 14 blokiem głosowań. Premier niemal nie mógł mówić.

Reporterka "Faktów" TVN: panie premierze, macie większość? Tusk: straciłem głos

Reporterka "Faktów" TVN: panie premierze, macie większość? Tusk: straciłem głos

Źródło:
TVN24

Krzysztof Brejza, europoseł KO, otrzymał pismo z Prokuratury Krajowej z wezwaniem w charakterze świadka w sprawie "przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych" przez system Pegasus. "Wierzę w wyjaśnienie tej sprawy przez niezależną prokuraturę. Wierzę, że pokrzywdzeni nielegalną inwigilacją znajdą sprawiedliwość. Wierzę też, że dzięki temu, taka historia już nigdy nikogo nie spotka" - napisał Brejza na platformie X (dawniej Twitter).

Krzysztof Brejza wezwany jako świadek w śledztwie w sprawie inwigilacji Pegasusem

Krzysztof Brejza wezwany jako świadek w śledztwie w sprawie inwigilacji Pegasusem

Źródło:
PAP

Ratownik Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego został wykluczony z szeregów stowarzyszenia przez sprzedaż czekana, który należał do zmarłej dziewczyny. - To najwyższa kara, jaką możemy zastosować - komentuje w rozmowie z tvn24.pl Mieczysław Ziach, zastępca naczelnika TOPR.

Ratownik sprzedał czekan zmarłej turystki. Został wyrzucony z TOPR

Ratownik sprzedał czekan zmarłej turystki. Został wyrzucony z TOPR

Źródło:
tvn24.pl, "Tygodnik Podhalański"

Polskie MSZ ostrzega podróżujących do Izraela, Palestyny i Libanu. W komunikacie resortu wskazano, że "nie można wykluczyć" eskalacji zbrojnego konfliktu na Bliskim Wschodzie, co spowodowałoby znaczne trudności w opuszczeniu regionu.

MSZ ostrzega Polaków. Możliwa "nagła eskalacja działań zbrojnych"

MSZ ostrzega Polaków. Możliwa "nagła eskalacja działań zbrojnych"

Źródło:
PAP

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

W czasie piątkowej dyskusji na temat zmiany prawa aborcyjnego doszło w Sejmie do spięcia pomiędzy Adamem Gomołą i Jarosławem Kaczyńskim. - Zamiast zamawiać sobie obiady u pani magister Przyłębskiej, zamówił pan sobie wyrok skazujący kobiety na zmuszanie do heroizmu - mówił Gomoła do prezesa PiS. W odpowiedzi Kaczyński oskarżył go o rozpowszechnianie "goebbelsowskiej propagandy".

Spięcie prezesa PiS z najmłodszym posłem. Oskarżenia o "goebbelsowską propagandę"

Spięcie prezesa PiS z najmłodszym posłem. Oskarżenia o "goebbelsowską propagandę"

Źródło:
tvn24.pl

Posłowie zdecydowali o skierowaniu wszystkich czterech projektów w sprawie aborcji do dalszych prac. Większość parlamentarna odrzuciła w piątkowych głosowaniach wnioski PiS i Konfederacji aby natychmiast zakończyć prace nad zmianami liberalizującymi zasady dokonywania aborcji w Polsce.

Sejm zagłosował w sprawie aborcji

Sejm zagłosował w sprawie aborcji

Źródło:
TVN24, PAP

Aborcja powinna być decyzją kobiet i powinnyśmy mieć możliwość decydowania, a państwo nie powinno nas przymuszać do jakiegokolwiek heroizmu - mówiła w "#BezKitu" wiceministra rodziny, pracy i polityki społecznej Aleksandra Gajewska (KO), komentując sejmowe głosowania nad ustawami aborcyjnymi. - Status prawny, który jest w Polsce, jest konsekwencją tego, jaką mamy konstytucję, nasza konstytucja chroni każdego obywatela - stwierdziła Barbara Socha (PiS), była wiceszefowa tego resortu.

Gajewska: państwo nie powinno nas przymuszać do heroizmu. Socha: konstytucja chroni każdego obywatela

Gajewska: państwo nie powinno nas przymuszać do heroizmu. Socha: konstytucja chroni każdego obywatela

Źródło:
TVN24

Cena soku pomarańczowego w sklepach wzrosła w ciągu roku o jedną trzecią. - W 2023 roku mieliśmy zestaw problemów, które dotknęły dwa kluczowe dla rynku państwa: Brazylię i USA. To, z czym mierzymy się obecnie, to pokłosie tych kłopotów – ocenił w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Jakub Jakubczak, analityk sektora Food and Agri w BNP Paribas Bank Polska.

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Ceny soku najwyższe od 15 lat. "Problem jest ogromny"

Źródło:
tvn24.pl

Filip Czernicki został nowym prezesem spółki Centralny Port Komunikacyjny. Takiego wyboru dokonała rada nadzorcza spółki CPK w postępowaniu kwalifikacyjnym. Rada nadzorcza wybrała również Marcina Michalskiego na członka zarządu.

Jest nowy prezes CPK

Jest nowy prezes CPK

Źródło:
PAP, tvn24.pl

To nie są pieniądze, które jesteśmy w stanie odzyskać - stwierdziła w TVN24 Anna Czarczyńska z Akademii Leona Koźmińskiego, pytana o wpłacone przez spółkę należącą do Orlenu zaliczki na dostawy ropy. - Runął mit wielkiego Orlenu, który jest potężnym graczem międzynarodowym. Dla niektórych to też jest duży szok - dodała.

"Runął mit wielkiego Orlenu"

"Runął mit wielkiego Orlenu"

Źródło:
tvn24.pl

W nocy ze środy na czwartek w hotelu sejmowym odbyła się głośna impreza z udziałem posłów. Jej hitem miała być przeróbka utworu zespołu Myslovitz, która nawiązuje do skandalu z udziałem Grzegorza Brauna z Konfederacji. - Byłem tam tylko przez chwilę. Czy głośno śpiewałem? Nie - powiedział "Super Expressowi" poseł klubu PiS Kamil Bortniczuk.

"Dzika impreza" i piosenka o Grzegorzu Braunie w hotelu sejmowym

"Dzika impreza" i piosenka o Grzegorzu Braunie w hotelu sejmowym

Źródło:
"Super Express", tvn24.pl
Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Zdrowia chcą, by w szkołach były organizowane szczepienia przeciwko HPV. Będą dobrowolne, ale konieczna przy tym byłaby obecność chociaż jednego z rodziców. Dodatkowo w szkołach będzie nowy przedmiot - Edukacja zdrowotna, który ma zwiększyć wiedzę młodzieży na temat profilaktyki zdrowotnej.

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Nowy przedmiot, program dobrowolnych szczepień. Trzy ministerstwa zapowiedziały zmiany w szkołach

Źródło:
Fakty TVN

Joaquín Guzmán, były baron narkotykowy znany jako "El Chapo", prosi o pozwolenie na odwiedziny żony. Napisał w tej sprawie odręczny list do sędziego, którego treść przytaczają amerykańskie media. Wieloletni przywódca meksykańskiego kartelu z Sinaloa odbywa karę dożywotniego więzienia w więzieniu w Kolorado.

El Chapo pisze list do sędziego. "Przepraszam, że ponownie zawracam panu głowę"

El Chapo pisze list do sędziego. "Przepraszam, że ponownie zawracam panu głowę"

Źródło:
ABC News, tvn24.pl

Jeśli Rosja utrzyma siłę ataków na ukraiński system energetyczny, a Kijów nie otrzyma wsparcia dla swojej obrony przeciwlotniczej, to niedługo kraj może zostać bez prądu. Każda elektrownia, która jest naprawiona, niemal natychmiast jest z powrotem niszczona. 

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Rosjanie wyczuli słabość Ukrainy. "Wszystko, co wyremontowaliśmy, po tygodniu zostało zniszczone"

Źródło:
Fakty TVN

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich mają dość nadmiernej turystyki. W piątek na wyspach rozpoczął się strajk głodowy, który ma zwrócić uwagę na problemy windowania cen i niszczenia środowiska naturalnego. Zjawiska te, zdaniem mieszkańców, są konsekwencją rosnącej liczby osób co roku odwiedzających Wyspy Kanaryjskiej.

Strajk głodowy na Wyspach Kanaryjskich. Mają dość turystów

Strajk głodowy na Wyspach Kanaryjskich. Mają dość turystów

Źródło:
CNN, Euronews

Jak przedstawiciele pokolenia Z widzą swoją przyszłość? Między innymi o to zapytali młodych Polaków autorzy raportu "Gen Z o sobie i otaczającym ich świecie. Jakie są polskie zetki?". Rodzina dla nich "nie stanowi ultrapriorytetu", inne wartości stawiają wyżej.

Ślub, dzieci, kariera? Jak pokolenie Z widzi swoją przyszłość

Ślub, dzieci, kariera? Jak pokolenie Z widzi swoją przyszłość

Źródło:
TVN24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl

Patrzeć na ręce politykom i nie lekceważyć roli sztucznej inteligencji. Fact-checkerzy i eksperci opisujący dezinformację dyskutują o największych wyzwaniach mediów i edukacji. Komentują również drugą edycję raportu "Dezinformacja oczami Polaków. Edycja 2024". Do serwisów fact-checkingowych apelują o lepszą komunikację, a do całego społeczeństwa o stawianie na edukację medialną.

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

"Najpierw musi być chęć, żeby w ogóle sprawdzić". Eksperci o tym, jak skutecznie walczyć z fake newsami

Źródło:
Konkret24