"On nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim"

Źródło:
TVN24
Scheuring-Wielgus: Kaczyński nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim
Scheuring-Wielgus: Kaczyński nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim TVN24
wideo 2/6
Scheuring-Wielgus: Kaczyński nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim TVN24

Prawo i Sprawiedliwość to jest partia prywatna prezesa Kaczyńskiego. To prezes Jarosław Kaczyński ją stworzył i on jest kimś więcej dla tego całego obozu niż tylko i wyłącznie prezesem partii - powiedział w "Kawie na ławę" sekretarz stanu w kancelarii prezydenta Wojciech Kolarski. Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy oceniła, że Kaczyński "jest takim politykiem, który nie ucieka jako kapitan z tonącego statku". - On nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim - stwierdziła, komentując jego deklaracje o chęci dalszego przewodzenia partii.

W wywiadzie dla tygodnika "Sieci", który ukaże się w najbliższy poniedziałek, prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że jego partia jest dziś bardziej zjednoczona, silniejsza i lepiej przygotowana do "dalszej walki" niż sądzą ich przeciwnicy. Przyznał jednocześnie, że jest to "trudny moment". Zaznaczył, że jego obóz polityczny "potrzebuje teraz jedności, zdecydowanego przywództwa, szybkiego przejścia do ofensywy". - Dlatego zmieniłem swoje polityczne plany. Wcześniej oceniałem, że kierowanie partią do 2025 roku wystarczy. (...) Dziś jasno mówię: zgłoszę swoją kandydaturę na prezesa Prawa i Sprawiedliwości i poproszę o wybór na kolejną kadencję. Oczywiście to delegaci zdecydują, ja uczynię wszystko, by ich przekonać do takiego wyboru - powiedział.

Oświadczenie Kaczyńskiego komentowali w niedzielę goście "Kawy na ławę": Kamila Gasiuk-Pihowicz (Koalicja Obywatelska), Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica), Aleksandra Leo (Polska 2050 - Trzecia Droga), Marcin Horała (PiS), Wojciech Kolarski (Kancelaria Prezydenta), Stanisław Tyszka (Konfederacja).

Kolarski: to jest partia prywatna prezesa Kaczyńskiego

- Myślę, że to jest decyzja, która wynika z takiego rozchwiania, które towarzyszy każdej formacji, która oddaje władzę - stwierdził Wojciech Kolarski. W jego ocenie decyzja Kaczyńskiego "ma uspokoić emocje, które są w całym obozie."

- Prawo i Sprawiedliwość to jest partia prywatna prezesa Kaczyńskiego. To prezes Kaczyński ją stworzył i on jest kimś więcej dla tego całego obozu niż tylko i wyłącznie prezesem partii - powiedział sekretarz stanu w kancelarii prezydenta.

Dodał, że traktuje decyzję prezesa Kaczyńskiego jako "sygnał, że to jest moment na wyciąganie wniosków i przygotowanie się, tak jak powiedział, do walki wyborczej w wyborach samorządowych". - Polityków poznaje się po efektach. Jeżeli efektem tej decyzji będą dalsze sukcesy Prawa i Sprawiedliwości, to będzie znakomita decyzja - stwierdził.

Kolarski: to jest partia prywatna prezesa Kaczyńskiego
Kolarski: to jest partia prywatna prezesa KaczyńskiegoTVN24

Gasiuk-Pihowicz: PiS pod rządami Kaczyńskiego idzie na dno

- Ja się cieszę. To dobra decyzja - powiedziała Kamila Gasiuk-Pihowicz. Dodała, że "trudno byłoby oczekiwać innej decyzji".

- Jarosław Kaczyński ma 75 lat. W jego życiu zawsze była tylko polityka, partia. I trudno, żeby te przyzwyczajenia się w tym momencie zmieniły. PiS pod jego rządami idzie na dno. Bez jego rządów też by (PiS - red.) poszedł na dno - oceniła.

- To jest taka kwadratura koła tej partii. Ale bardzo mi się podoba to sformułowanie, prywatna partia Jarosława Kaczyńskiego, bo rzeczywiście tak jest. W innych partiach, w demokratycznych partiach, politycy słuchają głosu wyborców, słuchają swojego rozumu. Natomiast w PiS-ie słuchają prezesa. I to jest zasadnicza różnica między partiami demokratycznymi a prywatną partią Jarosława Kaczyńskiego - stwierdziła posłanka KO.

Według niej "Kaczyński to polityk przeszłości".

Gasiuk-Pihowicz: PiS pod rządami Kaczyńskiego idzie na dno
Gasiuk-Pihowicz: PiS pod rządami Kaczyńskiego idzie na dnoTVN24

Horała: pogłoski o politycznej śmierci Jarosława Kaczyńskiego i PiS-u są bardzo przesadzone

- Składanie PiS-u do grobu politycznego, czy prezesa Kaczyńskiego osobiście miało miejsce zanim jeszcze PiS powstał, już tam go wysyłali na emeryturę - powiedział Marcin Horała.

- Myślę, że zarówno bardzo wielu polityków mogłoby pozazdrościć panu prezesowi Kaczyńskiemu pozycji na scenie politycznej, jak i bardzo wielu ludzi w tym wieku mogłoby pozazdrościć mu siły, energii i aktywności - stwierdził polityk PiS.

W jego ocenie "w obecnej sytuacji" decyzja Kaczyńskiego o dalszym kierowaniu partią to "dobra decyzja". - Teraz nie jest moment na jakieś szczególne wewnętrzne spory. Pan prezes Kaczyński, jestem przekonany, że jeszcze sukcesy ma przed sobą, tak jak i Prawo i Sprawiedliwość - powiedział Horała.

Wyraził przekonanie, że "pogłoski o politycznej śmierci Jarosława Kaczyńskiego i PiS-u są bardzo, bardzo przesadzone".

Horała:  prezes Kaczyński sukcesy ma jeszcze przed sobą, tak jak i Prawo i Sprawiedliwość
Horała: prezes Kaczyński sukcesy ma jeszcze przed sobą, tak jak i Prawo i SprawiedliwośćTVN24

Scheuring-Wielgus: Kaczyński nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim

- Ja byłabym zdziwiona, gdyby Jarosław Kaczyński podjął inną decyzję, ponieważ polityka jest jego życiem - stwierdziła Joanna Scheuring-Wielgus. Dodała, że "jest też takim politykiem, który nie ucieka jako kapitan z tonącego statku". - On nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim - oznajmiła. Dodała, że w polityce, jeżeli ma się "prywatny projekt polityczny, to jest się z tym projektem do końca".

- To był pomysł Jarosława Kaczyńskiego. Byłabym zdziwiona, gdyby podjął inną decyzję, szczególnie, że polityka jest w jego życiu w stu procentach. On nie ma innego życia - mówiła wicepremier kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak stwierdziła, "nie ma przekazywania pałeczki w tej sztafecie". - Jarosław Kaczyński jest mamiony od wielu lat informacjami, które nie mają w zasadzie nic wspólnego z rzeczywistością, która dzieje się tu i teraz. Jarosław Kaczyński nie ma prawdziwych informacji na temat sytuacji Prawa i Sprawiedliwości. Gdyby to wiedział, być może wygrałby te wybory. Na szczęście dla nas tych wyborów nie wygrał - powiedziała Scheuring-Wielgus. - Natomiast ja widzę też, jak przebierają nóżkami ci młodzi politycy Prawa i Sprawiedliwości i też to rozumiem, bo wymiana w polityce, tak jak w dziennikarstwie, jest czymś naturalnym - oceniła.

Wskazała, że "na Lewicy weszło nowe pokolenie". Jej zdaniem "zmiana pokoleniowa jest czymś kluczowym". - Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń dwa i pół roku temu podjęli bardzo dobrą decyzję. Połączyli dwa pokolenia. Ludzi z doświadczeniem z byłego już SLD i ludzi z nową energią, z myśleniem progresywnym z Wiosny. My to mamy już za sobą i wiemy, jak to się robi - przekonywała posłanka Nowej Lewicy.

Scheuring-Wielgus: Kaczyński nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim
Scheuring-Wielgus: Kaczyński nie wie, czy ten statek zatonie, ale jeżeli ma zatonąć, to niech zatonie razem z nim TVN24

Leo: to właśnie pan prezes Kaczyński jest odpowiedzialny za zatapianie Prawa i Sprawiedliwości

Aleksandra Leo stwierdziła, że decyzja Kaczyńskiego jest "bardzo dobra" dla koalicji 15 października oraz Polek i Polaków.

- Natomiast dla Prawa i Sprawiedliwości, dla Zjednoczonej Prawicy to jest fatalna decyzja. Ja uważam, że to właśnie pan prezes Kaczyński jest odpowiedzialny za zatapianie Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie, skutecznie od 15 października. Ta cała narracja, te słowa, które padły o anihilacji Polski, o zamachu stanu, o tych agentach niemieckich, a konkretnie jednym agencie. To wszystko nie sprawdziło się, to uderzanie w premiera Tuska w kampanii nie sprawdza się też teraz. To są słowa do takiego żelaznego elektoratu - oceniła posłanka Polski 2050.

Według Leo "do wyborów samorządowych Prawo i Sprawiedliwość będzie szorować po dnie, właśnie za sprawą Prezesa Kaczyńskiego".

Leo: to właśnie pan prezes Kaczyński jest odpowiedzialny za zatapianie Prawa i Sprawiedliwości
Leo: to właśnie pan prezes Kaczyński jest odpowiedzialny za zatapianie Prawa i Sprawiedliwości TVN24

Tyszka: prezes Kaczyński jest coraz bardziej oderwany od rzeczywistości

- Wymiana pokoleniowa na polskiej prawicy czy centro-prawicy następuje, następuje powoli i to przejawia się w tym, że Konfederacja będzie stopniowo odbierać wyborców Prawa i Sprawiedliwości i z tej perspektywy mnie bardzo cieszy decyzja Prezesa Kaczyńskiego - stwierdził Stanisław Tyszka.

Jak mówił, "prezes Kaczyński jest coraz bardziej oderwany od rzeczywistości, jest coraz bardziej agresywny, nie kontroluje swoich emocji, cały czas rozumie politykę w kategoriach tylko podsycania konfliktu personalnego na linii Kaczyński-Tusk". - Dla Polski to jest niedobre i to podkreślamy od dawna. Konfederacja mówi, że zarówno Kaczyński jak i Tusk powinni przejść na emeryturę, to by polepszyło naszą debatę publiczną - przekonywał polityk Konfederacji.

Ocenił, że "w tym momencie PiS jest w takiej sytuacji, że stracił swoją największą zabawkę, czyli media publiczne".

Tyszka powiedział, że chciałby, żeby wyborcy Prawa i Sprawiedliwości "zauważyli, że nie muszą głosować na prywatną partię pana Kaczyńskiego". - Mają alternatywę w postaci partii ideowej, bo Konfederacja łączy różne środowiska ideowo. Nie jesteśmy partią prywatną jednej osoby - zaznaczył.

Tyszka: prezes Kaczyński jest coraz bardziej oderwany od rzeczywistości
Tyszka: prezes Kaczyński jest coraz bardziej oderwany od rzeczywistościTVN24

Autorka/Autor:momo//mrz

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Departament Stanu USA potwierdził, że Stany Zjednoczone jeszcze w marcu dostarczyły Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu ATACMS w wersji o zasięgu do 300 kilometrów. Według dwóch amerykańskich urzędników, na których powołuje się agencja AP, rakiet użyto między innymi w ataku na lotnisko wojskowe na Krymie, do którego doszło w połowie kwietnia.

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Departament Stanu potwierdza, że dostarczono Ukrainie rakiety dalekiego zasięgu

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce 360 rakiet przeciwradarowych AARGM-ER. To jeden z najnowszych amerykańskich pocisków tego typu. Maksymalną cenę potencjalnej transakcji wyznaczono na 1,275 miliarda dolarów.

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

360 rakiet AARGM-ER może trafić do Polski. Amerykańskie władze wyraziły zgodę na sprzedaż

Źródło:
PAP

Mocnym kandydatem do objęcia teki ministra spraw wewnętrznych i administracji jest Tomasz Siemoniak, dotychczasowy koordynator służb specjalnych - dowiedział się tvn24.pl. Nie jest jeszcze przesądzone, że będzie łączył obydwie fukcje: ministra i koordynatora.

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Tomasz Siemoniak kandydatem do objęcia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed oblodzeniem i opadami śniegu. Z komunikatu wynika też, że w części kraju temperatura spadnie poniżej zera stopni. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Śliskie drogi i chodniki, spadnie też śnieg. IMGW wydał ostrzeżenia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Rzecznik dyscyplinarny ma się ponownie zająć sprawą prokuratora, który we wrześniu 2021 roku chodził nago ulicami Świdnicy na Dolnym Śląsku. Sąd dyscyplinarny uwzględnił zażalenie prokuratora generalnego Adama Bodnara na umorzenie sprawy.

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Prokurator spacerował nago. Ponownie zajmie się nim rzecznik dyscyplinarny

Źródło:
PAP

Jeżeli ktoś dopuszczał do tego, że prywatne rozmowy przewodniczącego Rady Europejskiej z jego adwokatem, bo ja wówczas reprezentowałem Donalda Tuska, znajdowały się w posiadaniu służb jakiegokolwiek kraju - bez względu na to, czy sojuszniczego, czy nie - to to jest szpiegostwo - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO i adwokat Roman Giertych.

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Giertych: podczas inwigilowania Pegasusem doszło do szpiegostwa, a to zbrodnia

Źródło:
TVN24

Wejście Ukrainy do Unii Europejskiej mogłoby stworzyć konieczność zwiększenia budżetu Wspólnoty nawet o 20 procent - powiedział unijny komisarz do spraw budżetu i administracji Johannes Hahn. Scenariusz ten zakładałby utrzymanie pomocy dla rolnictwa i wsparcia strukturalnego w Unii Europejskiej. Zdaniem komisarza jednak "najmniejszym zmartwieniem jest strona finansowa".

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Rachunek za akcesję Ukrainy do Unii Europejskiej. "Brzmi to gigantycznie"

Źródło:
PAP

Mariusz Kamiński wypiera pewne fakty ze swojej świadomości. Pewnie te, które są dla niego najbardziej niewygodne - tak były poseł Michał Wypij skomentował w "Tak jest" w TVN24 zeznania Mariusza Kamińskiego przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów kopertowych. Odnosząc się do sporu dotyczącego obecności byłego premiera Mateusza Morawieckiego w słynnym spotkaniu w jego willi przy ulicy Parkowej, powiedział, że "jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem".

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Wypij: jeżeli ktoś zna prawdę, a o niej nie mówi, to jest po prostu tchórzem

Źródło:
TVN24

Jedynym ministrem z ramienia PSL, który będzie się ubiegał o mandat europosła, będzie minister rozwoju Krzysztof Hetman. Więcej kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego z rządu nie przewidujemy - przekazał w "Kropce nad i" w w TVN24 wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski. Michał Szczerba, który sam będzie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, mówił, iż jest "absolutnie przekonany, że to będzie najważniejsza kadencja Parlamentu Europejskiego w historii". Zapewnił jednocześnie, że komisja śledcza do spraw afery wizowej, której przewodniczy, "wykona swoją robotę". 

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Trzecia Droga "pracuje nad najlepszymi kandydatami", jeden minister z PSL będzie kandydował na europosła

Źródło:
TVN24

Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem". Komitet Śledczy Rosji poinformował we wtorek, że wiceminister Iwanow, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Lenta, Ważnyje Istorii

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Remis to wynik gry, w której żadna ze stron nie została pokonana, a remiz: to gra rozstrzygnięta, to gra pozorów, buduje wiszące gniazda czy kopie podziemne korytarze? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Anna Downar z Karkowa.

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Czym jest remiz? Pytanie w "Milionerach" za 10 tysięcy złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę. W skład pierwszego pakietu wejdą różne rodzaje pocisków i wozy opancerzone.

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wstrzymano poszukiwania wojskowego nurka, który zaginął podczas ćwiczeń wojskowych w okolicach wyjścia z portu w Gdańsku. Akcja ma być wznowiona w czwartek rano. Zaginiony to żołnierz jednostki wojskowej GROM z zespołu B, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania przerwano

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. - Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa. Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Źródło:
TVN24, PAP

Jewgienija Gucul, przywódczyni autonomicznego regionu na południu Mołdawii, Gagauzji, może stanąć przed sądem. Mołdawska prokuratura poinformowała o zakończeniu dochodzenia w jej sprawie. Zarzuty dotyczą między innymi finansowania prorosyjskiej partii Sor - podał portal NewsMaker.

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

Źródło:
NewsMaker, tvn24.pl

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa chorób, przeważnie uwarunkowanych genetycznie. Szacuje się, że w Polsce z tą przypadłością może żyć nawet 40 tysięcy osób, ale zdiagnozowano ją u zaledwie pięciu tysięcy pacjentów. Tymczasem konsekwencje opóźnionej diagnozy są w dużej mierze nieodwracalne i wiążą się z uszkodzeniem narządów lub występowaniem przewlekłych chorób.

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

Źródło:
PAP

Departament Stanu USA opublikował raport dotyczący przestrzegania praw człowieka na całym świecie. 45 stron zajęło podsumowanie sytuacji w Polsce w 2023 roku. W dokumencie wskazano na doniesienia dotyczące między innymi dyskryminacji wobec kobiet, zagrożenia dla niezależności sądów, nadmiernego używania siły przez policję i sytuacji mediów.

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Departament Stanu USA o przestrzeganiu praw człowieka w Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Kanadyjska piosenkarka Celion Dion pojawiła się na okładce francuskiego "Vogue'a" i udzieliła magazynowi przejmującego wywiadu. Artystka, która w 2022 roku zawiesiła koncerty z powodu rzadkiej choroby - tak zwanego zespołu sztywnego człowieka - opowiedziała o tym, jak obecnie wygląda jej życie i terapia. Powiedziała, że wciąż ma nadzieję na powrót do koncertowania.

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Źródło:
"Vogue", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24