"Jarek, zwyciężymy, na pewno"

Aktualizacja:
Frasyniuk: Jarek, zwyciężymy na pewno!
Frasyniuk: Jarek, zwyciężymy na pewno!
tvn24
tvn24Marsz KOD "Wszyscy dla Wolności"

- Jarku, tu jest wolna Polska - wołał na zakończenie marszu "Wszyscy dla Wolności" Władysław Frasyniuk. Według miasta w Warszawie demonstrowało 50, a według policji 10 tys. ludzi.

Marsz "Wszyscy dla Wolności" rozpoczął się po godzinie 16 na Pl. Bankowym w Warszawie. Następnie przeszedł ul. Marszałkowską na Pl. Konstytucji. Na koniec głos zabrał lider KOD Mateusz Kijowski, a także byli prezydenci: Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski oraz działacz opozycji w PRL Władysław Frasyniuk.

Tłumy na Placu Konstytucji w Warszawie
Tłumy na Placu Konstytucji w Warszawietvn24

Rebelia?

- Kochana rebelio - zwrócił się do uczestników marszu b. prezydent Bronisław Komorowski. - Bo podobno tak lider partii rządzącej nazwał pokojową, radosną demonstrację obywateli w dniu 4 czerwca, w dniu święta narodowego - powiedział.

Jak mówił, określenia takie jak rebelia mają na celu obrażenie uczestników marszu, zniechęcenie, jednak przynoszą one odwrotny skutek. - Byliśmy drugim sortem, jesteśmy dzisiaj rebelią. I dobrze - ocenił Komorowski. - To piękna rebelia - powiedział.

Całe wystąpienie Bronisława Komorowskiego
Całe wystąpienie Bronisława Komorowskiegotvn24

Kwaśniewski: demokracji Polakom nie można odebrać

Po Komorowskim wystąpił Aleksander Kwaśniewski. Jak mówił, 27 lat temu Polska odniosła wielkie zwycięstwo i każdy ma nie tylko prawo, ale i obowiązek świętować 4 czerwca.

- Myśmy naprawdę nie wiedzieli, czym się to skończy, ale myśmy wiedzieli, że trzeba zaryzykować - mówił Kwaśniewski. - Polski sukces zachęcił innych. To jest nasze miejsce w historii XX w. - zaznaczył. Mówił, że śladem Polski poszły Czechosłowacja, Bułgaria, Rumunia oraz cały Blok Wschodni. - Wtedy zaczął się też proces jednoczenia Niemiec - podkreślił były prezydent.

Kwaśniewski mówił, że demokracja jest w umysłach i sercach Polaków i nie można im jej odebrać.

 Podkreślił także istotną rolę, jaką Polska odgrywa jego zdaniem w Unii Europejskiej.

- Dzisiaj UE jest częścią naszej rzeczywistości, dzisiaj flagi europejskie oznaczają nie, że walczymy o Unię, ale chcemy, żeby UE była silna, żeby rozwijała się i żeby Polska odgrywała tę rolę, którą może odgrywać. Bo my jesteśmy nowym motorem europejskim, jesteśmy wielkim, proeuropejskim krajem, mamy ogromny potencjał - zaznaczył.

Kwaśniewski: las polskich i europejskich flag to największa nagroda
Kwaśniewski: las polskich i europejskich flag to największa nagrodatvn24

"Jarku, tu jest wolna Polska"

Władysław Frasyniuk na początku przemówienia podkreślił, że 4 czerwca to wielkie święto wszystkich Polaków. Zaprosił też młodych uczestników marszu do wejścia na scenę - Starsi doświadczeni są. Trzeba nam młodych - podkreślił.

- Żeby nie było cienia wątpliwości. Tu jest też miejsce dla Jarosława Kaczyńskiego - powiedział Frasyniuk. - Jarku, tu jest wolna Polska - zwrócił się do lidera PiS. "Wolna Polska europejska" - zaczął skandować tłum.

Frasyniuk mówił, że śmiano się z Lecha Wałęsy za stwierdzenie "Miała być demokracja, a widzę głosy przeciwne". - Dzisiaj, jak patrzę na Jarosława Kaczyńskiego, to myślę: Wałęsa był geniuszem, przeczuł tę sytuację i wiedział - mówił Frasyniuk.

- Wierzymy głęboko w demokrację, wierzymy, że każdy ma szansę każdego dnia. Wierzymy, że Jarosław Kaczyński usłyszy nas, więc pozwólcie państwo, ja krzyknę do Jarka, bo on jest moim kolegą, a wy państwo odkrzykniecie do niego "zwyciężymy" - zwrócił się do uczestników marszu.

Na okrzyk "Jarek" tłum odpowiadał Frasyniukowi: "zwyciężymy". - Na pewno - podkreślił na koniec Frasyniuk.

"Jarku, tu jest wolna Polska"
"Jarku, tu jest wolna Polska"tvn24

Na zakończenie manifestacji uczestnicy odśpiewali hymn Polski.

"Mazurek Dąbrowskiego" na manifestacji KOD
"Mazurek Dąbrowskiego" na manifestacji KODtvn24

Manifestacja na 4 czerwca

Manifestacja KOD rozpoczęła się na pl. Bankowym od okrzyków: "Wolność, równość, demokracja!". Następnie odśpiewano "Sto lat" Bronisławowi Komorowskiemu, który obchodził urodziny.

- Kiedyś, w czasach PRL-u, gdy śpiewało się na imprezach opozycyjnych "Sto lat", to nigdy nie było wiadomo, czy nie chodzi o sto lat więzienia. Mam nadzieję, że dzisiaj to już jest nieaktualne - podziękował b. prezydent.

"Sto lat!" dla Bronisława Komorowskiego na demonstracji KOD
"Sto lat!" dla Bronisława Komorowskiego na demonstracji KODtvn24

Na początku manifestacji odczytano list b. prezydentów, b. szefów MSZ i opozycjonistów z czasów PRL. "Z niepokojem obserwujemy dziś, jak Europa traci wiarę w swoje marzenia i siły (...). Uwierzmy, że i dzisiaj, tak jak wtedy – wszystko zależy od nas" - napisali b. prezydenci Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, b. premier i b. minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz, b. ministrowie spraw zagranicznych Andrzej Olechowski, Radosław Sikorski oraz działacze solidarnościowej opozycji Grażyna Staniszewska, Władysław Frasyniuk, Bogdan Lis i Jerzy Stępień - b. prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Olesek: byli prezydenci wzbudzili ogromne zainteresowanie
Olesek: byli prezydenci wzbudzili ogromne zainteresowanietvn24

"To rządzący powinni się wstydzić"

Z krótkim przemówieniem wystąpiła Aleksandra Śniegocka z KOD. Powiedziała, że jest jej wstyd, jak przez rząd jest teraz odbierana Polska w świecie. - To rządzący powinni się wstydzić za każdym razem, kiedy ustanawiają kolejną ustawę, która knebluje opozycję, która zabiera nam pomału wolność. Rządzący wprowadzili pomiędzy nami mur. Mur pomiędzy rodzinami, mur pomiędzy przyjaciółmi i mur pomiędzy ludźmi, którzy chcą być razem, ponieważ to ojczyzna nas łączy - podkreśliła.

Śniegocka: było mi wstyd za rząd
Śniegocka: było mi wstyd za rządtvn24

Głos zabrał również Jarosław Marciniak z koalicji "Wolność, Równość, Demokracja".

Przemówienie Jarosława Marciniaka z koalicji "Wolność, Równość, Demokracja"
Przemówienie Jarosława Marciniaka z koalicji "Wolność, Równość, Demokracja"tvn24

Różne szacunki

Wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak podał, że w marszu wzięło udział 50 tys. uczestników. Z kolei podinsp. Magdalena Bieniak z Komendy Stołecznej Policji poinformowała, że w momencie, kiedy manifestacja rozpoczęła przemarsz z pl. Bankowego, a jednocześnie ustał już dalszy napływ ludzi w to miejsce, według szacunków policji zgromadzonych było ok. 10 tys. osób.

Wiceprezydent Warszawy: 50 tys. ludzi na marszu
Wiceprezydent Warszawy: 50 tys. ludzi na marszutvn24

Wśród zgromadzonych byli m.in. b. prezydenci Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski, b. premier Ewa Kopacz (PO) i b. liderka Zjednoczonej Lewicy Barbara Nowacka, szef Nowoczesnej Ryszard Petru i przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty.

Zaproszenie na marsz otrzymał również Lech Wałęsa, jednak się na nim nie pojawił.

Marsze KOD w całym kraju

Marsz KOD pod hasłem: "Wszyscy dla Wolności" upamiętniał rocznicę pierwszych w powojennej historii Polski częściowo wolnych wyborów.

Kijowski: Wolność jest zagrożona. Dzisiaj nie wszyscy potrafią się cieszyć 4 czerwca
Kijowski: Wolność jest zagrożona. Dzisiaj nie wszyscy potrafią się cieszyć 4 czerwcatvn24

4 czerwca to Dzień Wolności i Praw Obywatelskich obchodzony w rocznicę pierwszych po II wojnie światowej częściowo wolnych wyborów parlamentarnych, które odbyły się 4 czerwca 1989 r.

Sobotni marsz KOD w Warszawie był częścią ogólnokrajowej akcji upamiętniającej wybory z 1989 r. Podobne imprezy odbywały się w około 20 miastach w Polsce, a także poza granicami naszego kraju, m.in.: we Francji, w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie.

[object Object]
Tajemnicze zniknięcie koszulki z pomnika rozwikłane tvn24
wideo 2/35

Autor: mw/tr / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości