Czy Polacy bogacili się na Holokauście? Taką tezę stawia w książce "Złote żniwa" jej autor Jan Tomasz Gross, który w poniedziałek wieczorem będzie gościem "Kropki nad i" TVN24.
W książce "Złote żniwa" Jan Tomasz Gross i Irena Grudzińska-Gross dowodzą, że Polacy czerpali materialne zyski z Holokaustu: ukrywali Żydów za pieniądze, szantażowali denuncjacją tych, którym udało się zbiec z getta, dopuszczali się mordów na swoich żydowskich sąsiadach, a także przejmowali ich majątki i posady.
Grossowie podkreślają, że grabież żydowskiej własności i mordowanie Żydów były ze sobą ściśle związane.
Nie podają, ilu Żydów wymordowali sąsiedzi na terenie rdzennie polskim, zastrzegając, że badania wciąż trwają, ale jak piszą "tymczasem liczbę ofiar można szacować na kilkadziesiąt tysięcy".
"Taki kraj nie istaniał"
Książka "Złote żniwa" wywołała bardzo wiele kontrowersji. Część historyków, odrzucających tezę Grossa, odpowiedziała na jego publikację zbiorem esejów na temat stosunków polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej "Złote serca, czy złote żniwa?".
- Kraj przedstawiony przez Grossa nie istniał. Oprócz rzeczy złych w czasie wojny były też wielkie i wspaniałe, o których on nie pisze – mówił portalowi tvn24.pl dr Wojciech Muszyński, jeden z redaktorów publikacji "Złote serca, czy złote żniwa?"
Prof. Marek J. Chodakiewicz w ocenie książki "Złote serca, czy złote żniwa?" idzie jeszcze dalej. - Naukowa i empiryczna, debata o "Złotych żniwach" mija się z celem. To jest tak jak zwoływać konsylium wybitnych chirurgów po tym jak wiejski konował porąbał pacjenta i nakazuje innym konowałom stosować taki sam typ "kuracji" w podobnych przypadkach – napisał w publikacji "Złote serca, czy złote żniwa?".
"Kropka nad i", której gościem będzie Gross, w poniedziałek o godz. 20. w TVN24. Współautorka książki Irena Grudzińska-Gross będzie gościem „Babilonu” w sobotę 19 marca o godzinie 14.10
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24