W Jarocinie (woj. wielkopolskie) odsłonięto pomnik zmarłego w 2019 roku byłego ministra środowiska Jana Szyszki. Decyzję o jego postawieniu podjął samodzielnie burmistrz miasta. - Był to jeden z najwybitniejszych i najlepszych ministrów - podkreśla Adam Pawlicki.
Pomnik stanął już kilka tygodni temu w parku Szubianki w Jarocinie. W poniedziałek został oficjalnie odsłonięty.
- Szanuję go jako polityka, ministra i uważam, że był to jeden z najwybitniejszych i najlepszych ministrów, który nie bał się głosów negatywnych - mówił "Faktom" TVN Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina.
Jak podkreślał, dzięki wieloletniej pracy profesora Szyszki, w Jarocinie zainwestowano sporo pieniędzy w ochronę środowiska. - Działalność profesora Szyszki wywarła ogromny wpływ na wykonanie nowatorskich, proekologicznych przedsięwzięć realizowanych na terenie gminy Jarocin. Wiele z tych inwestycji wspartych zostało dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, który nadzorował minister środowiska profesor Szyszko. Dzięki temu, przez ostatnie 20 lat, mogliśmy zainwestować w ochronę środowiska ponad pół miliarda złotych - tłumaczył burmistrz.
Pomnik w darze
Pomnik nie kosztował miasta ani złotówki. Jest to dar od fundacji Dla Niepodległej. Ta wykonała pomnik, na który szukano miejsca w Polsce. W wielu miejscach budził on spory i kontrowersje. - To wręcz mnie oburzyło, jak można tak przyzwoitego, jednego z najlepszych ministrów w historii powojennej Polski - Jana Szyszkę - było zbesztać - denerwował się Pawlicki.
Ale i w Jarocinie głosy były podzielone. - W dowód wdzięczności za bardzo dobre jakieś tutaj relacje i korzyści gminy Jarocin, pan burmistrz próbuje przemycić tutaj do Jarocina jego pomnik - irytował się Jerzy Walczak, opozycyjny radny.
Znany z lex Szyszko i sporu o kornika
Urodzony w 1944 roku Jan Szyszko był nauczycielem akademickim, profesorem nauk leśnych i politykiem.
Karierę polityczną rozpoczął pod koniec lat 80., kiedy działał między innymi w samorządzie podwarszawskiej gminy Wesoła. Od początku lat 90. był działaczem Porozumienia Centrum. Do Prawa i Sprawiedliwości wstąpił w 2001 roku.
W latach 1997-1999 w rządzie Jerzego Buzka był ministrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa. W latach 2005-2007 pełnił funkcję ministra środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2015-2018 natomiast był ministrem środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego.
Ostatnie dwa lata urzędowania ministra Szyszki upłynęły pod znakiem sporu z Komisją Europejską i ekologami o Puszczę Białowieską.
W tym czasie także wprowadzono zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach. Ustawa zwana "lex Szyszko" pozwalała właścicielom nieruchomości bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie było to związane z działalnością gospodarczą.
Był posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji.
Zmarł 9 października 2019 roku w wieku 75 lat. Przyczyną śmierci był zator płucny.
Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: TVN 24