Jacek Siewiera o Strategii Bezpieczeństwa Narodowego: to jest ten czas, by ją zaktualizować

Źródło:
TVN24
Siewiera o Strategii Bezpieczeństwa Narodowego: to jest ten czas, żeby ją zaktualizować
Siewiera o Strategii Bezpieczeństwa Narodowego: to jest ten czas, żeby ją zaktualizowaćTVN24
wideo 2/5
Siewiera o Strategii Bezpieczeństwa Narodowego: to jest ten czas, żeby ją zaktualizowaćTVN24

Strategia Bezpieczeństwa Narodowego będzie zaktualizowana. To bez wątpienia jest ten czas - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. - Strategia Bezpieczeństwa Narodowego jest dokumentem głównym, o którym będzie wiele w najbliższym czasie dyskusji, dlatego, że on nadaje ramy strukturze i sposobowi funkcjonowania państwa - dodał. Mówił też o zbliżającej się wizycie prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska w USA.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera został zapytany w "Faktach po Faktach" w TVN24 o słowa generała rezerwy Rajmunda Andrzejczaka, który na łamach RMF FM mówił kilka dni temu, że Polska potrzebuje precyzyjnych regulacji prawnych, które pozwolą państwu "wyegzekwować to, co bezpieczeństwu jest potrzebne". Pytany, o jakie akty prawne chodzi, powiedział, że Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, która "jest niezaktualizowana, bo sięga perspektywy 2020 roku, ma już lata cztery, a od dwóch trwa wojna". - Teraz musielibyśmy się zastanowić wspólnie, czy te zapisy naszego głównego dozoru, czy te zagrożenia i szanse są aktualne - dodał.

Siewiera powiedział, że "to jest dokument, który wymaga współdziałania rządu i prezydenta do jego ustanowienia, a przede wszystkim ustabilizowanych warunków strategicznych". - Mamy Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, która wcale nie ma dłuższego czasu funkcjonowania niż poprzednie strategie wydawane przez poprzednie rządy, natomiast sytuacja uległa bez wątpienia dynamicznym zmianom - mówił.

Zdaniem szefa BBN "bardzo trudno byłoby układać plan strategiczny, którego Strategia Bezpieczeństwa Narodowego jest szkieletem, ramami, po pierwsze przewidując ta skalę pandemii z jaką mieliśmy do czynienia, aczkolwiek byli tacy, którzy przewidywali, że kiedyś w stuleciu nastąpi, i tak samo trudno byłoby pisać Strategię Bezpieczeństwa Narodowego w czasie, gdy kształt prawdziwej wojny, konwencjonalnej wojny pełnoskalowej był nieznany".

Siewiera dodał, że "trzeba ją mieć wtedy, gdy mamy wiedzę, jak przygotować się na wojnę, która jest przed nami". Podkreślił też, że Strategia Bezpieczeństwa Narodowego będzie "bez wątpienia" zaktualizowana. - To jest bez wątpienia ten czas - dodał. 

Dopytywany, czy poprzedni rząd tego nie dopilnował, powiedział, że "poprzedni rząd realizował Strategię Bezpieczeństwa Narodowego, która zapisywała między innymi wpieranie Finlandii i Szwecji w członkostwie w NATO". - Ten warunek został spełniony w ostatnich dniach - dodał szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego

- Strategia Bezpieczeństwa Narodowego jest dokumentem głównym, o którym będzie wiele w najbliższym czasie dyskusji, dlatego, że on nadaje ramy strukturze i sposobowi funkcjonowania państwa - mówił Siewiera.

Wizyta Dudy i Tuska w USA

Siewiera odniósł się także do planowanej wizyty w USA prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska. Obaj spotkają się z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu we wtorek, w 25. rocznicę dołączenia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Szef BBN został zapytany, czy jednym z celów wizyty będzie przekonanie kongresmenów do odblokowania pomocy dla Ukrainy. - Wierzymy, że w końcu uda się odblokować pomoc dla Ukrainy - powiedział. - Wierzymy, że jak najszybciej uda się odblokować wsparcie wojskowe, ekonomiczne ze strony Kongresu dla walczącej Ukrainy - dodał. 

- Obecność premiera i zwierzchnika Sił Zbrojnych na Kapitolu i w Białym Domu będzie miała charakter symboliczny, szeroko komentowany, również na scenie politycznej - mówił szef BBN. 

Siewiera pytany był także, czy jest oczekiwanie Polski dotyczące zwiększenia kontyngentu wojskowego w Polsce. - Obecność amerykańska zawsze powinna być, nie tylko mile widziana, ale powinna być elementem oczekiwania z naszej strony jako sojusznika, szczególnie w tak niespokojnych czasach - powiedział. Dodał, że "chcemy, by ta obecność (wojsk amerykańskich - red.) była zwiększona i miała charakter stały". Dopytywany, czy chciałby, żeby podczas tej wizyty zapadła decyzja, żeby tych żołnierzy było w Polsce więcej, odpowiedział, że "choć takie oczekiwanie na pewno ze strony polskiej na wielu różnych szczeblach i w trakcie przygotowania jest artykułowane, takie zaproszenie jest formułowane i gotowość przyjęcia jest stała, to jednak w trakcie tej wizyty będą tematy, które mają większe znaczenie".

Siewiera o nowych kontraktach

Szef BBN pytany, czy podczas wizyty będą podpisane nowe kontrakty z USA, odparł, że "bez wątpienia będą".

- Wiceminister (Paweł) Bejda w Ministerstwie Obrony deklarował kontynuację programów zbrojeniowych, na stole w dalszym ciągu mówimy o śmigłowcach Apache, o samolotach przewagi powietrznej, które w dalszym ciągu są jedną z pilnych potrzeb i systemach obrony przeciwlotniczej – powiedział.

Widmo wojny. Siewiera: musimy brać pod uwagę również taki scenariusz

Siewiera został też zapytany o swoje niedawne słowa, gdy ocenił, że "mamy trzy lata na przygotowanie się na konfrontację z Rosją".

- Bardzo istotne jest rozróżnienie kwestii wojny i konfrontacji. Konfrontacja jest dokładnie tym, co Rosja w dzisiejszym jej obrazie próbuje wykorzystywać jako równoległe narzędzie uprawiania polityki. Polityki ofensywnej, agresywnej, z pogwałceniem prawa międzynarodowego - podkreślał.

Jego zdaniem "w świecie Zachodu, w świecie krajów w Sojuszu Północnoatlantyckiego, do którego należymy już od 25 lat, przywykło się traktować wojnę jako zagrożenie albo w najgorszym wypadku kontynuację sposobu uprawiania polityki".

Siewiera o ewentualnej konfrontacji z Rosją
Siewiera o ewentualnej konfrontacji z RosjąTVN24

- Federacja Rosyjska dziś jest państwem, które traktuje wojnę jako narzędzie uprawiania polityki, niemalże równoległe. To, że minister obrony i minister spraw zagranicznych zajmują niemal równorzędne stanowiska i pytani są o ocenę tych samych sytuacji niemal równolegle, jest tego najlepszym dowodem - ocenił Siewiera.

Prowadząca program Anita Werner dopytywała, czy gdy pyta o trzy lata na przygotowanie się na konfrontację z Rosją, to pyta o widmo wojny, która może nadejść. Szef BBN odpowiedział: - Bez wątpienia tak. 

Czy to znaczy, że wojna z czynnym zaangażowaniem Polski jest realnym zagrożeniem? Zdaniem Siewiery, "Sojusz Północnoatlantycki i Polska, odgrywająca rolę absolutnie szczególną dzisiaj, musi bezwzględnie brać pod uwagę również taki scenariusz i na takowy musi się szykować".

Mówił też, że "jeśli dojdzie do wojny obronnej, to oczywiście polscy żołnierze staną do walki i będą bronić każdego centymetra Sojuszu, tak jak podkreślali to liderzy zarówno Polski, jak i Sojuszu Północnoatlantyckiego".

Siewiera: Sojusz Północnoatlantycki i Polska muszą bezwzględnie brać pod uwagę również taki scenariusz
Siewiera: Sojusz Północnoatlantycki i Polska muszą bezwzględnie brać pod uwagę również taki scenariuszTVN24

Przyznał, że prawdopodobieństwo, iż do takiej wojny mogłoby dojdzie, jest większe niż rok temu "przez fakt, że trwa w dalszym ciągu wojna na Ukrainie".

- To jest bardziej prawdopodobne choćby dlatego, że dziś to Ukraina jest w fazie strategicznej operacji obronnej, to dziś Ukraina jest w defensywie. Federacja Rosyjska zdaje sobie sprawę, zwłaszcza jej kadra dowódcza i generałowie, że z Ukrainą, która stawia opór, skutecznie broni się, przeprowadzenie inwazji, konfrontacji w pełnym wymiarze, konfrontacji konwencjonalnej z krajami NATO, będzie skazane całkowicie na niepowodzenie - powiedział, podkreślając, że "dlatego tak ważna jest obrona suwerenności Ukrainy".

Autorka/Autor:js, akr / prpb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Członek greckiej mniejszości w Albanii, eurodeputowany reprezentujący w PE Grecję, wrócił do odbywania kary więzienia w Tiranie za oszustwa wyborcze. Celę opuścił tylko na pięć dni, w ciągu których został zaprzysiężony na inauguracyjnej sesji Parlamentu Europejskiego.

Na kilka dni wyszedł na wolność, został zaprzysiężony w PE. "Nie jest mi przykro, że wracam do celi"

Na kilka dni wyszedł na wolność, został zaprzysiężony w PE. "Nie jest mi przykro, że wracam do celi"

Źródło:
PAP

Szef słowackiego rządu Robert Fico rozmawiał w sobotę telefonicznie z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Poruszyli oni między innymi kwestię częściowego wstrzymania tranzytu rosyjskiej ropy. Kijów umieścili bowiem wcześniej na liście sankcji rosyjski Łukoil, którego ropę dostawała rafineria Slovnaft w Bratysławie.

Słowacko-ukraińska rozmowa o częściowym wstrzymaniu tranzytu ropy

Słowacko-ukraińska rozmowa o częściowym wstrzymaniu tranzytu ropy

Źródło:
PAP

Immunitet obowiązuje jako instytucja, która ma chronić członków Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, ale chodzi o granicę tego immunitetu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich. Odniósł się do sprawy Marcina Romanowskiego. Ocenił też, że Adam Bodnar "nie powinien się w nią włączać".

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Profesor Zoll: nie widzę, by prokuratura popełniła błąd

Źródło:
TVN24

Nastoletni chłopak i dziewczyna zostali potrąceni na pasach w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) przez 71-letniego motocyklistę - przekazała tamtejsza Komenda Powiatowej Policji. Oboje trafili do szpitala, chłopak jest w ciężkim stanie.

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Motocyklista wjechał w nastolatków na pasach

Źródło:
PAP

30-letni nurek utonął w jeziorze Hańcza (Podlaskie). Policja bada przyczyny jego śmierci. W tym roku to pierwszy przypadek utonięcia nurka w tym najgłębszym polskim jeziorze.

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Nurek nie wypłynął z najgłębszego jeziora w Polsce

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed upałem prawie w całej Polsce. Na bardzo dużym obszarze kraju w niedzielę będą obowiązywać ostrzeżenia drugiego stopnia. Temperatura w cieniu przekroczy 30 stopni Celsjusza.

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Ostrzeżenia IMGW dla 14 województw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Takie pojedyncze głosy, które od czasu do czasu się odzywają z szeregów Partii Demokratycznej, w sumie to jest już chyba około 30 polityków, na pewno nie są tą masą krytyczną, która by skłoniły Joe Bidena do ustąpienia - mówił na antenie TVN24 Andrzej Kohut, amerykanista, autor książki "Ameryka. Dom podzielony".

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

"Tego już na pewno Partia Demokratyczna nie chce"

Źródło:
TVN24

Izrael przeprowadził naloty na cele wojskowe rebeliantów Huti, którzy kontrolują zachodnią część Jemenu - poinformowała w sobotę armia. Naloty były odwetem za ataki Huti wymierzone w Izrael. W ostatnim z nich, w piątek, zginął jeden z mieszkańców Tel Awiwu.

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Izrael uderzył w cele wojskowe rebeliantów Huti

Źródło:
PAP

Jak dowiedział się nieoficjalnie TVN24, na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jacka Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Oddał dwa strzały, jeden był celny. Nowe fakty w sprawie śmierci Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

64-letnia Sandra Hemme, która została skazana na dożywocie za zabójstwo, którego nie popełniła, po 43 latach opuściła więzienie - pisze w sobotę BBC. W orzeczeniu z czerwca sąd stwierdził, że policja zataiła wyraźne dowody jej niewinności i nie przekazała ich obrońcom podejrzanej.

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Spędziła w więzieniu 43 lata za zabójstwo, którego nie popełniła

Źródło:
PAP

Mundurowi chroniący polsko-białoruską granicę mają zakaz wstępu do gminnego Centrum Sportu i Edukacji w Narewce. Powód? Jak wyjaśnia wójt gminy, sprzęt, który tam się znajduje, jest przystosowany do mieszkańców, a nie do funkcjonariuszy policji.

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Policjanci mają zakaz wstępu na gminną siłownię w Narewce, bo sprzęt tam nie jest na ich "potencjał"

Źródło:
Fakty TVN

Po akcji gaśniczej marketu budowlanego w Krośnie pogorszyła się jakość wody w rzece Lubatówka, do której wpływały wody popożarnicze - podał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Do pożaru marketu budowlanego doszło 10 lipca. Akcja gaśnicza trwała ponad dwie doby.

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Zbadali wodę po gigantycznym pożarze marketu. "Pogorszyła się"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wjechał na posesję, uszkodził płot oraz dwa samochody. Wjechał również w mężczyznę siedzącego na ławce przy domu. Do zdarzenia doszło we wsi Białorzeczka koło Sejn, a auto prowadził 15-latek.

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Wjechał w mężczyznę na ławce. Policja ustala, skąd 15-latek miał auto

Źródło:
PAP

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Aktywiści z Akcji Ratunkowej dla Krakowa sprawdzili, co w mieście nagrzewa się najbardziej w upalny dzień. To nowoczesne, niezacienione place zabaw. Niektóre ich elementy rozgrzewają się do 70 stopni. Dlatego tak ważne jest, by drzew było jak najwięcej - mówią eksperci.

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Sprawdzili, jak nagrzewa się Kraków. Najgorzej jest na nowoczesnych, niezacienionych placach zabaw

Źródło:
Fakty TVN

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Do Polski płynie gorące powietrze. W niektórych regionach kraju temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza, choć tym razem upały nie potrwają długo. W ciągu najbliższych dni czeka nas również powrót gwałtownych zjawisk.

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Uderzenie upału. Razem z nim wrócą burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Na Bielanach kierowca opla wyprzedzał ciężarówkę i z impetem zderzył się z citroenem. - Widziałem, jak ten człowiek wyjechał prosto na mnie - opowiedział o niebezpiecznym zdarzeniu redakcji Kontaktu 24 pan Kacper, kierowca citroena.

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

"Odbił się od śmieciarki i całą siłą uderzył we mnie"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Internauci oskarżają Billa Gatesa, że finansuje projekt firmy Kodama Systems zakładający masowy wyręb drzew. Tylko że działania tego start-upu w zakresie gospodarki leśnej w USA zostały fałszywie zinterpretowane, co stało się podstawą fake newsa. A powiązanie go z nazwiskiem słynnego filantropa tylko zwiększa zasięgi przekazu. Wyjaśniamy.

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Bill Gates chce wycinać i zakopywać drzewa, by zmniejszyć emisję CO2? Nie

Źródło:
Konkret24

Zarzut zabójstwa i znęcania się nad 40-latką usłyszał o rok młodszy mężczyzna. Zakrwawione ciało kobiety znaleziono w mieszkaniu przy ulicy Pabianickiej w Łodzi. Jak informuje prokuratura, 39-latek znęcał się nad swoją ofiarą od czterech lat. W momencie zatrzymania był kompletnie pijany.

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Bił pięściami i kopał po głowie, klatce piersiowej i brzuchu. 40-latka nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

To my zdecydowaliśmy, że po raz kolejny premierem jest Donald Tusk. Stworzyliśmy koalicję, ale to nie znaczy, że nie mamy swojego zdania - mówił wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas Rady Naczelnej PSL. Odnosząc się do różnicy zdań w koalicji rządzącej, stwierdził, że "PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem". - Nie obawiamy ani biskupów, ani lewaków - dodał.

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Kosiniak-Kamysz: PSL nie był, nie jest i nie będzie niczyim wasalem 

Źródło:
PAP

Bruce Springsteen, legenda amerykańskiego rocka, dołączył do klubu muzyków, których majątek przekracza miliard dolarów - wynika z szacunków magazynu "Forbes".

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Bruce Springsteen dołączył do klubu muzyków miliarderów

Źródło:
PAP

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org
Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Zdrajcy i bohaterowie. Oto zwycięska Hiszpania?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Polska ma fantastyczne plenery, miasta, w których można nagrywać, ale to się po prostu nie opłaca. To jest podstawowy problem, który trzeba rozwiązać, żeby przemysł filmowy zaczął kręcić się na dużo wyższych obrotach - mówił w programie Wstajesz i Weekend Maciej Sojka, producent filmowy, dziennikarz i pierwszy szef TVN24.

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

"Te limity naprawdę zaciskają pętlę na polskim filmie"

Źródło:
TVN24

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi thriller "Twisters" o łowcach burz i "Wredne liściki" z oscarową Olivią Colman. Prowadząca program wspomniała również o zbliżającym się festiwalu filmowym Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl