"Iustitia" rozważy usunięcie sędziego, który przyjął nominację Ziobry

Zmiany w Sądzie Okręgowych wywołały kontrowersje
Zmiany w Sądzie Okręgowych wywołały kontrowersje
Źródło: TVN24
Do końca września zarząd Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" zdecyduje, czy wystąpić o usunięcie ze stowarzyszenia sędziego Dariusza Drajewicza, powołanego na wiceprezesa Sądu Okręgowego w Warszawie - powiedział sędzia Bartłomiej Przymusiński z zarządu "Iustitii".

Sędzia Joanna Bitner (członek "Iustiti") została we wtorek powołana przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę na nowego prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie - po tym, gdy w poniedziałek wygasła kadencja poprzedniej prezes.

Jak podał w czwartek Sąd Okręgowy, także we wtorek minister, na podstawie przepisów przejściowych nowej ustawy o sądach, odwołał wiceprezesów SO: Beatę Najjar, Marię Dudziuk i Ewę Malinowską.

W środę, na wniosek prezes Bitner, minister powołał na wiceprezesów sędziów: Małgorzatę Iwonę Szymkiewicz-Trelkę, Dariusza Dąbrowskiego i Dariusza Drajewicza (członka "Iustitii").12 sierpnia w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która między innymi zwiększyła uprawnienia ministra. Odstąpiła od modelu powoływania i odwoływania prezesów oraz wiceprezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.Przepis przejściowy ustawy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów "mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy" - bez zachowania wymogów w niej określonych, czyli m.in. bez uzasadnienia. Stowarzyszenie "Iustitia" apelowało do sędziów, by "nie przyjmowali stanowisk po wyrzuconych w tym trybie prezesach".

"Iustitia": rozważymy wniosek o usunięcie

W czwartek Radio ZET poinformowało, że "Iustitia" rozważa wniosek o usunięcie ze stowarzyszenia sędziego Drajewicza. Przymusiński, który jest członkiem zarządu "Iustitii", potwierdził Polskiej Agencji Prasowej, że zarząd będzie rozważał taki wniosek, a jego decyzja ma zapaść do końca września.

- Będziemy się zastanawiać, jakie konsekwencje wyciągnąć wobec członków "Iustitii", którzy zajęli miejsca osób odwołanych, wbrew naszemu stanowisku, żeby tak nie robić - oświadczył Przymusiński. Dodał, że podstawą wyciągnięcia konsekwencji może być złamanie celów działania stowarzyszenia.

- Uważamy, że ta ustawa narusza odrębność władzy sądowniczej, a do celów działania naszego stowarzyszenia należy dbanie o jej zachowanie - zaznaczył.Przymusiński wyjaśnił, że wniosek zarządu kierowany jest do oddziału "Iustitii", z którego wywodzi się dana osoba. Od uchwały oddziału przysługuje odwołanie do najwyższego organu - zebrania delegatów stowarzyszenia, które podejmuje ostateczną decyzję.W czwartek Krajowa Rada Sądownictwa podała, że sprawę odwołania wiceprezesów Sądu Okręgowego w Warszawie włączyła do porządku swego obecnego posiedzenia. Informację w tej sprawie zapowiedziano na piątek.

Autor: kg/adso / Źródło: PAP

Czytaj także: