Polski rząd stara się "odpracować zaniedbania" z czasów PRL - oświadczył premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że w wielu przypadkach nie dziękowano osobom zaangażowanym w ratowanie innych w czasie II wojny światowej. - Instytut Solidarności i Męstwa ma uczcić wszystkie osoby, które dawały wyraz swojemu bohaterstwu i ryzykowały swoje życie, również dla ratowania Polaków - mówił szef rządu w Chełmie.
W niedzielę Mateusz Morawiecki przebywał z wizytą w województwie lubelskim. Premier był pytany o powód, dla którego w niektórych przypadkach państwo polskie nie podziękowało odznaczonym tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Mało polskie państwo
- To jest głos, który świadczy o tym, jak mało polskie było państwo polskie w czasach PRL - w szczególności, a później też, jak ta pedagogika wstydu nam aplikowana przyćmiła normalne zachowania państwa polskiego - zaznaczał premier.
Jak dodawał, polski rząd stara się "odpracowywać te zaniedbania".
Przypomniał tu o powołanym w listopadzie ubiegłego roku Instytucie Solidarności i Męstwa, który - jak wyjaśnił - ma na celu "z naszej perspektywy patrząc, uczcić wszystkie osoby, które w czasach II wojny światowej dawały wyraz swojemu bohaterstwu i ryzykowały swoje życie, również dla ratowania Polaków".
Działa tylko kilka miesięcy
Celem działalności powołanego 9 listopada 2017 roku Instytutu Solidarności i Męstwa (ISiM) jest między innymi inicjowanie, podejmowanie i wspieranie działań mających na celu upamiętnienie i uhonorowanie osób żyjących, zmarłych lub zamordowanych, zasłużonych dla narodu polskiego, zarówno w kraju, jak i za granicą. Chodzi o pielęgnowanie pamięci lub niesienie pomocy osobom narodowości polskiej lub obywatelom polskim innych narodowości, będącym ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodni wojennych, w okresie od dnia 8 listopada 1917 roku do 31 lipca 1990 roku. Działalność instytutu ma mieć charakter badawczy i popularyzować zagadnienia dotyczące między innymi przypadków pomocy Polakom w czasie II wojny światowej. Takim osobom instytut będzie mógł przyznawać nagrody finansowe. Instytut będzie mógł także zgłaszać kandydatury do odznaczeń Krzyżem Zachodnim i Wschodnim.
Autor: pqv//now / Źródło: PAP