Polska

"Ignorancja i nieświadomość" dyrektora FBI. "Profesjonalna i dobra" reakcja Polski

Polska

Jerzy Maria Nowak w TVN24 o wypowiedzi dyrektora FBItvn24
wideo 2/20

Wypowiedź szefa FBI o współodpowiedzialności Polaków za Holokaust jest wyrazem ignorancji i nieświadomości - stwierdził na antenie TVN24 Jerzy Maria Nowak, były ambasador Polski przy NATO. - Prowadzi to do gorzkiej konkluzji, że Europa Środkowa nie jest wchłonięta przez świadomość społeczeństw zachodnich i zwłaszcza społeczeństwa amerykańskiego - wyjaśnił.

Chodzi o przemówienie szefa FBI Jamesa Comeya wygłoszone 15 kwietnia w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, a następnie przedrukowane w dzienniku "Washington Post" z okazji Dnia Pamięci o Holokauście. Amerykański urzędnik nazwał w nim Polaków "wspólnikami" III Rzeszy, zrównując ich z Niemcami i Węgrami.

Mała wiedza o Polsce

Jerzy Maria Nowak stwierdził, że taka wypowiedź w ustach wysokiego urzędnika amerykańskiego, nie najlepiej świadczy o całym społeczeństwie. - Szczerze mówiąc, oni (Amerykanie - red.) o Europie Środkowej niewiele wiedzą, w tym również o naszym kraju - powiedział Nowak.

I wyjaśnił: - To jest świadectwo bardzo nikłej znajomości Europy Środkowo-Wschodniej w świecie zachodnim i Stanach Zjednoczonych.

Reakcja władz "profesjonalna"

Nowak powiedział, że polską reakcję na słowa szefa FBI uważa za "profesjonalną i dobrą". - Uważam, że zrobiono maksymalnie, co można. Postawiono Amerykanów przed dosyć oficjalnym żądaniem, że powinny być przeprosiny - oświadczył. - Oczywiście powinno być przeproszenie ze zwrotem, że to się nigdy nie powtórzy - dodał.

Stwierdził jednak, że nie można w tej sprawie "przedobrzyć". Wyjaśnił, że już teraz pojawiają się głosy, żeby prezydent dzwonił do Baracka Obamy. Jego zdaniem, wielka wrzawa zacznie działać w przeciwną stronę.

Nie ostatni taki incydent

Były ambasador przy NATO powiedział także, że w tej sprawie "nie można być naiwnym". - To nie jest pierwszy taki (incydent-red.) i będzie ich więcej, bo te stereotypy narastały przez dekady i te stereotypy w amerykańskim społeczeństwie będą się jeszcze ciągnęły - ocenił.

Dodał, że więcej na tej płaszczyźnie można by było osiągnąć, gdyby Polonia w USA lepiej współpracowała ze środowiskami żydowskimi.

Autor: pk//tka / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24