Polska

I rządowi, i Tuskowi rośnie poparcie

Polska

Aktualizacja:
TVN24.plPoparcie dla rządu jest wyższe niż w styczniu

Notowania rządu i premiera mają się coraz lepiej. Najnowszy sondaż CBOS ogłasza poparcie 38 proc. Polaków dla gabinetu Donalda Tuska. To o 2 punkty proc. więcej niż w ubiegłym miesiącu. Sam premier ma w lutym poparcie rzędu 47 proc. - o 4 punkty proc. więcej niż miesiąc temu.

Ten wzrost poparcia dla rządu i jego szefa w ostatnim miesiącu to najprawdopodobniej pokłosie działań Donalda Tuska. Na przestrzeni ostatniego miesiąca premier m.in. ogłosił decyzję o rezygnacji szefa rządu z wyścigu do prezydenckiego fotela, a także zeznawał przed hazardową komisją śledczą.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 4-10 lutego na liczącej 1021 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Wyniki sondażu CBOS poparcia dla premiera (tvn24.pl) TVN24.pl

Spada liczba przeciwników

Oprócz wzrostu poparcia dla rządu, odnotowano też spadek liczby przeciwników gabinetu Donalda Tuska - ta zredukowała się o 5 pkt proc. - do 29 proc.

Wzrosła też liczba - z 27 proc. w styczniu do 29 proc. w lutym - osób obojętnie nastawionych wobec rządzącego gabinetu. Niezdecydowanych w tej sprawie było 4 proc. badanych (w styczniu 3 proc.).

Podobnie jak w przypadku poparcia dla premiera, rząd ma najwięcej zwolenników wśród mieszkańców największych miast (57 proc.), badanych z wyższym wykształceniem (59 proc.) oraz wśród osób dobrze sytuowanych (67 proc.).

Rolnicy niechętni

Najbardziej przychylnym nastawieniem do rządu wyróżniają się: kadra kierownicza i specjaliści (62 proc.) oraz właściciele firm (67 proc.). Niechęć do gabinetu Donalda Tuska wyrażają przede wszystkim rolnicy, wśród których jest 45 proc. przeciwników rządu i 17 proc. jego zwolenników.

Jak zwraca uwagę CBOS, w ostatnim miesiącu wyraźnie polepszyły się też oceny działalności rządu. Po okresie przewagi krytycznych opinii odsetki pozytywnych i negatywnych ocen efektów pracy gabinetu Tuska w lutym niemal się równoważą.

Młodzi, wykształceni, z dużych miast

47 proc. badanych w lutym przez CBOS było zadowolonych z faktu, że rządem kieruje Donald Tusk. To o 4 punkty proc. więcej niż miesiąc temu. Jednocześnie w tym samym czasie zmalała liczba osób niezadowolonych z tego, że szefem rządu jest lider Platformy Obywatelskiej.

Niezadowolonych z tego, że Tusk stoi na czele rządu było 39 proc. respondentów. W styczniu było ich 43 proc. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało w lutym, tak jak przed miesiącem, 14 proc. ankietowanych - wynika z sondażu CBOS.

Największym poparciem, premier Tusk, cieszy się wśród mieszkańców największych miast (70 proc.), badanych z wyższym wykształceniem (64 proc.) oraz respondentów stosunkowo najlepiej sytuowanych (70 proc.). W przeważającej części (61 proc. zwolenników) są to młodzi ludzie - do 24 roku życia. Najrzadziej szef rządu budzi pozytywne uczucia wśród osób mających 65 i więcej lat (35 proc. zwolenników).

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości