TVN24 | Polska

Kuracjusze weszli na pas drogi granicznej i zrobili sobie zdjęcie. Nie pozostali niezauważeni

TVN24 | Polska

Autor:
aa
Źródło:
TVN24
Sprawą zajęli się funkcjonariusze z placówki w Horyńcu-Zdroju
Sprawą zajęli się funkcjonariusze z placówki w Horyńcu-ZdrojuGoogle Earth
wideo 2/5
Google EarthSprawą zajęli się funkcjonariusze z placówki w Horyńcu-Zdroju

Czworo kuracjuszy wybrało się na spacer, by zobaczyć cerkiew położoną w pobliżu polsko-ukraińskiej granicy. Dwoje z nich poszło o krok dalej. Przekroczyli pas drogi granicznej, by zrobić sobie wspólne zdjęcie. Za tę fotografię musieli słono zapłacić.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Horyńca-Zdroju (Podkarpacie) interweniowali w sprawie czwórki kuracjuszy, którzy weszli w rejon pasa drogi granicznej. Dwoje z nich nielegalnie przekroczyło polsko-ukraińską granicę państwową. Do zdarzenia doszło w środę. To wtedy strażnicy podczas sprawdzania pasa granicznego odnaleźli ślady czterech osób. Szybko ustalili, że wcześniej w tym miejscu przebywała grupa turystów.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Jak się okazało, były to dwa małżeństwa kuracjuszy z pobliskiego sanatorium, które wybrały się na spacer, aby zobaczyć zabytkową cerkiew znajdującą się nieopodal granicy. Podczas wyjaśnień turyści przyznali się do wejścia na pas drogi granicznej, a dwoje z nich do nielegalnego przekroczenia granicy państwa w rejonie słupa granicznego, gdzie zrobili sobie wspólne zdjęcie. Wszyscy zostali ukarani mandatami - poinformowała major Elżbieta Pikor, rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu.

Straż Graniczna: nie wolno wchodzić na pas drogi granicznej

Podobne sytuacje zdarzają się nagminnie, ale w tym roku to pierwsze takie zdarzenie. Funkcjonariusze w styczniu 2021 roku interweniowali wobec uczestników wycieczki konnej. Nierzadkie są też sesje zdjęciowe przy słupach granicznych.

Straż Graniczna przypomina, że nieznajomość przepisów nie zwalnia z kary za ich łamanie. - Pas drogi granicznej to 15-metrowa strefa biegnąca od linii granicy do wewnątrz kraju. Na Podkarpaciu, poza nielicznymi odcinkami w Bieszczadach, gdzie wzdłuż granicy przebiegają szlaki turystyczne, obowiązuje bezwzględny zakaz wejścia na ten odcinek. Grozi za to grzywna do 500 zł - wyjaśnia Pikor.

Z przepisami obowiązującymi na terenie przygranicznym można się zapoznać m.in. na stronie Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Pas drogi granicznej Straż Graniczna

Autor:aa

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości