Hołownia o wniosku w sprawie Wosia. "W czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną"

Źródło:
TVN24, PAP
Hołownia: na następnym posiedzeniu Sejmu możemy głosować nad uchyleniem immunitetu Wosia
Hołownia: na następnym posiedzeniu Sejmu możemy głosować nad uchyleniem immunitetu WosiaTVN24
wideo 2/7
Hołownia: na następnym posiedzeniu Sejmu możemy głosować nad uchyleniem immunitetu WosiaTVN24

- Głosowanie nad uchyleniem immunitetu posła Michała Wosia może się odbyć na najbliższym posiedzeniu Sejmu w czerwcu - powiedział w "Faktach po Faktach" marszałek Sejmu Szymon Hołownia. - Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Gościem "Faktów po Faktach" był marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar przekazał we wtorek do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu w celu pociągnięcia posła PiS Michała Wosia do odpowiedzialności karnej. 

Czytaj też: Wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia. Prokuratura Krajowa o szczegółach

- Ludzie muszą widzieć, że ta maszyna rzeczywiście jedzie, a nie że my po prostu gadamy o tym, że tamci robili źle. Oni muszą być rozliczani, jeżeli robili coś źle - mówił marszałek Hołownia.

Przekazał, że został poinformowany, iż wniosek o uchylenie immunitetu Michała Wosia wpłynął do Sejmu. - Procedura jest rutynowa. Druk wpływa do Sejmu, potem do analizy służb prawnych Sejmu, to zwykle zajmuje kilka, kilkanaście dni, jak jest jakiś większy, ale to nie jest ten przypadek, więc przypuszczam, że w przyszłym tygodniu będę miał ten wniosek zaopiniowany i niezwłocznie wyślę go do komisji immunitetowej - tłumaczył Szymon Hołownia.

- Później już jest decyzja komisji, kiedy ona przygotuje sprawozdanie. Realne jest, że na następnym posiedzeniu Sejmu, (...) będziemy ten wniosek głosować. Nie wyobrażam sobie, żeby to wykroczyło poza kolejny Sejm czerwcowy. Myślę, że w czerwcu powinniśmy mieć tę sprawę przegłosowaną - dodał.

Następne posiedzenie Sejmu zaplanowane jest na 12-14 czerwca.

Hołownia: w aferze Funduszu Sprawiedliwości jest kwintesencja obrzydliwości
Hołownia: w aferze Funduszu Sprawiedliwości jest kwintesencja obrzydliwościTVN24

"W aferze Funduszu Sprawiedliwości jest kwintesencja obrzydliwości"

Hołownia był pytany także o aferę wokół Funduszu Sprawiedliwości. - To było udzielne księstwo służące do zarabiania pieniędzy, udzielne księstwo Zbigniewa Ziobry. Jarosław Kaczyński (...) musiał płacić horrendalną cenę za to, żeby utrzymać się przy władzy, cenę wyrażaną w zjawisku, które nazywa się korupcja polityczna - powiedział.

- Dzisiaj widzimy, co się działo wewnątrz tego układu (Zjednoczonej Prawicy - red.). W tej aferze z Funduszem Sprawiedliwości w wykonaniu Zjednoczonej Prawicy jest jakaś taka kwintesencja obrzydliwości. Fundusz, który był powołany do tego, żeby ratować najsłabszych pośród nas, pokrzywdzonych, ofiary przestępstw, był wykorzystywany jako partyjna skarbonka albo do podsłuchiwania przeciwników politycznych, albo do wspierania szpitali, które operują pierwsze kolano Rzeczpospolitej Polskiej, albo do robienia po prostu zwykłych wałków - stwierdził marszałek.

Hołownia o Obajtku: miał być cudownym dzieckiem, a dzisiaj król jest nagi

Marszałek Sejmu pytany był też o Daniela Obajtka, który nie stawił się na wtorkowe posiedzenie komisji do spraw afery wizowej. Komisja podjęła uchwałę w sprawie wystąpienia do Sądu Okręgowego w Warszawie o ukaranie Obajtka karą pieniężną w wysokości trzech tysięcy złotych za nieusprawiedliwiony brak stawiennictwa przed komisją.

Zobacz też: Komisja przegłosowała uchwałę, by sąd ukarał Obajtka

- To znowu pokazuje, z jakiej klasy ludźmi mieliśmy do czynienia. Daniel Obajtek miał być cudownym dzieckiem, był namaszczany w mediach, albo pokątnie przez liderów PiS-u, na najwyższe stanowiska państwowe, a dzisiaj król jest nagi. Dzisiaj widzimy kogoś, kto ucieka przed wymiarem sprawiedliwości, narodem i przed komisją śledczą w polskim parlamencie, bo się po prostu boi. Nie ma innego wytłumaczenia - przekonywał gość "Faktów po Faktach".

Hołownia mówił, że "skończyły się czasy, w których były święte krowy, które mogły więcej i były równiejsze od innych". - Dzisiaj państwo polskie powinno wykazać się absolutną stanowczością, konsekwencją i doprowadzić pana Daniela Obajtka, który nie ma prawa stawiać żadnych warunków ani sejmowej komisji śledczej, ani nikomu innemu - powiedział.

Hołownia: prezydent zatęsknił za wizją
Hołownia: prezydent zatęsknił za wizją

"Wizja prezydenta sięga za horyzont tego stulecia"

Głośnym echem odbiło się przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy w Koninie. Jego wystąpienie zdominowały tematy inwestycyjne, w tym plany budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Prezydent rysował przed Polakami niezwykle ambitne wizje. - Jeżeli będziemy się rozwijali i będziemy coraz zamożniejsi, to coraz więcej ludzi nie tylko będzie chciało korzystać z transportu lotniczego, ale proszę państwa, będzie miało swoje samoloty - mówił.

Zobacz też: Duda: coraz więcej ludzi będzie miało swoje samoloty

- Pan prezydent, jak wielu Polaków, zatęsknił za wizją, a dlaczego wizja akurat zmaterializowała mu się w taki sposób, to już trzeba pytać pana prezydenta - mówił Hołownia.

- Do tego momentu, w którym będziemy mieli problem z zatłoczonymi parkingami dla samolotów, myślę, że dojdziemy, jeżeli dojdziemy, za jakieś 100 albo 150 lat. Rozumiem, że pan prezydent tutaj występuje w charakterze wizjonera, którego wizja sięga aż za horyzont tego stulecia - dodał.

Lider Polski 2050 przyznał w "Faktach po Faktach", że choć miał poważne wątpliwości co do Centralnego Portu Komunikacyjnego, to wie już, że da się ten projekt zrealizować "uczciwie, bez wyciągania pieniędzy dla zaprzyjaźnionych agencji, bez odbierania ludziom życia, burzenia kamienic". - Lotniska potrzebujemy, jesteśmy rosnącą gospodarką Unii Europejskiej, będziemy potrzebowali takiego lotniska, rynek na nie rośnie - ocenił Hołownia. Jego zdaniem trzeba jednak ten projekt "wyskalować do odpowiednich rozmiarów".

Hołownia chce comiesięcznych spotkań liderów koalicji rządzącej

Hołownia przyznał, że w elektoracie koalicji rządzącej narasta zniechęcenie. Wskazywał, że wyborcy potrzebują nie tylko rozliczenia poprzedniej władzy, ale przede wszystkim wizji i określenia kierunku rozwoju.

- Mam nadzieję, że uda nam się wypracować w koalicji 15 października taki mechanizm, gdzie my na przykład w czterech liderów raz w miesiącu będziemy siadać i rozmawiać o najważniejszych inwestycyjnych kierunkach - powiedział Hołownia.

Zapewnił, że zaproponuje liderom takie spotkania, choć zastrzegł, że nie powinno się tego robić przez media. - Skoro mam taki pomysł, to będę z nimi o tym rozmawiał, bo ludzie oczekują od nas rozmachu w rozwoju, wizji rozwojowej Polski i takiego odejścia od bezradności. Od 15 lat robimy polski projekt atomowy. Wiadomo, gdzie on się dzisiaj znajduje. Politykę bezradności i niedasizmu musimy - i my mamy do tego kompetencje i możliwości - zamienić wreszcie na odważną i asertywną wizję w Europie - powiedział Hołownia.

Hołownia: spór polityczny może zabić frekwencję w wyborach
Hołownia zachęca do głosowania w wyborach do europarlamentuTVN24

"Spór polityczny może zabić frekwencję w wyborach"

Marszałek mówił też o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Chcę przede wszystkim namówić ludzi do tego, żeby na te wybory poszli. Mam wrażenie, że ten spór polityczny - jałowy, polaryzacyjny, może zabić frekwencję wyborczą w tych wyborach. Mieliśmy do tej pory w wyborach europejskich, niestety, z jednym wyjątkiem, tradycję frekwencji około 20-procentowej - zaznaczył.

Powiedział, że spodziewa się "demobilizacji elektoratu Prawa i Sprawiedliwości" w nadchodzących wyborach. - W polityce bardzo się liczy to, czy jesteś w defensywie czy w ofensywie. PiS jest w defensywie, w jednym z najważniejszych momentów tej kampanii. A trzeba być w ofensywie. My w Trzeciej Drodze jesteśmy teraz w ofensywie i mam nadzieję, że uda się jednak na ostatniej prostej poukładać te rzeczy tak, żebyśmy dziesiątego (czerwca - red.) obudzili się w bezpiecznej Europie, z bezpieczną Polską - mówił.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbywają się co pięć lat. Ostatnie głosowanie odbyło się w maju 2019 roku. W 2024 roku wybory do PE odbędą się w dniach 6-9 czerwca we wszystkich 27 państwach Unii Europejskiej. Data głosowania w Polsce to niedziela, 9 czerwca.

Więcej o eurowyborach przeczytasz tutaj

Autorka/Autor:ek/kab

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Paulina Hennig-Kloska, szefowa resortu klimatu i środowiska, ostrzega przed fałszywymi reklamami z jej wizerunkiem, zachęcającymi do zakupu udziałów w Baltic Pipe bądź informujące o rzekomych sposobach na obniżenie cen gazu.

Ministra: To oszustwo. Uważajcie i zgłaszajcie

Ministra: To oszustwo. Uważajcie i zgłaszajcie

Źródło:
tvn24.pl

W nocy w Oławie dwóch pijanych mężczyzn brutalnie pobiło 40-latka. Bili i kopali mężczyznę, potem leżącego w kałuży krwi pozostawili na trawniku. Świadkowie wezwali pomoc. Poszkodowany w stanie krytycznym trafił do szpitala. Policja zatrzymała sprawców.

"Kopali i uderzali 40-latka po całym ciele". Jest w stanie krytycznym

"Kopali i uderzali 40-latka po całym ciele". Jest w stanie krytycznym

Źródło:
tvn24.pl

Do świątecznej opieki zdrowotnej w Pogorzelicy (Zachodniopomorskie) zgłosiło się kilkanaście osób z jednego z ośrodków wypoczynkowych z objawami zatrucia pokarmowego. Sanepid prowadzi dochodzenie epidemiologiczne. Pobrano wymazy od zarażonych osób, personelu, z powierzchni i żywności. Łącznie chorych jest 40 osób, nikt nie wymagał hospitalizacji.

40 osób zatrutych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

40 osób zatrutych w ośrodku wypoczynkowym nad morzem

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Na greckiej wyspie Mathraki nieopodal Korfu odnaleziono ciało Amerykanina poszukiwanego od czwartku. To kolejny w ostatnim czasie przypadek zaginięcia lub śmierci zagranicznego turysty podczas wakacji w Grecji.

Kolejna śmierć na greckich wakacjach. Znaleziono ciało poszukiwanego turysty

Kolejna śmierć na greckich wakacjach. Znaleziono ciało poszukiwanego turysty

Źródło:
CNN, ABC News, tvn24.pl

Do eksplozji bliżej nieokreślonego rodzaju amunicji doszło na poligonie czeskiej armii w miejscowości Libava. W wypadku obrażenia odniosła nieznana na razie liczba osób, na miejsce wezwano śmigłowce ratunkowe.

"Poważna" eksplozja amunicji na poligonie w Czechach, są ranni

"Poważna" eksplozja amunicji na poligonie w Czechach, są ranni

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, seznamzpravy.cz

Sejmowa komisja śledcza do spraw inwigilacji Pegasusem przesłuchała w poniedziałek Marka Bieńkowskiego, byłego dyrektora Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Najwyższej Izby Kontroli.

"W najczarniejszych snach mi to nie przyszło do głowy". Bieńkowski przed komisją do spraw Pegasusa

"W najczarniejszych snach mi to nie przyszło do głowy". Bieńkowski przed komisją do spraw Pegasusa

Źródło:
TVN24, PAP

W jednym z zakładów produkcyjnych w Koszalinie doszło do wycieku amoniaku. Cztery osoby są poszkodowane. Pozostali pracownicy zostali ewakuowani z zakładu. Na miejscu jest samochód ratownictwa chemicznego i technicznego oraz dwa zastępy straży pożarnej.

Wyciek amoniaku i ewakuacja. Są poszkodowani

Wyciek amoniaku i ewakuacja. Są poszkodowani

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby poszkodowane w wypadku w centrum Poznania. Rano na ulicy Roosevelta kierujący motocyklem uderzył w tramwaj, a potem w dwie kobiety stojące na przystanku.

Motocyklista wjechał w tramwaj, a potem uderzył w piesze

Motocyklista wjechał w tramwaj, a potem uderzył w piesze

Źródło:
TVN24

Od poniedziałku 17 czerwca wszyscy kierowcy z taksówek na aplikację muszą już posiadać polskie prawo jazdy. Zmiana zasad ma poprawić bezpieczeństwo przewozu osób i ułatwić pracę policji.

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Rewolucja w przewozach. Nowy obowiązek w sprawie prawa jazdy

Źródło:
PAP

Umowy o dzieło, które są jedynym źródłem dochodu, powinny zostać oskładkowane - uważa ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. W jej przekonaniu pełne ozusowanie umów-zleceń nie budzi kontrowersji ani pracodawców, ani pracowników.

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Duża zmiana dla części pracowników. Wpływ na pensje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga trafił akt oskarżenia przeciwko Zofii K. Utytułowana windsurferka, medalistka igrzysk olimpijskich ma odpowiedzieć za oszustwo.

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Prokuratura oskarżyła olimpijkę o oszustwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wszystkie spośród ponad setki dzieci złożonych w ofierze i pochowanych w prekolumbijskim mieście Majów Chichen Itza w Meksyku były płci męskiej - wynika z nowych badań. Dla naukowców to duże zaskoczenie - w podobnych pochówkach Majów najczęściej znajdowały się szczątki albo wyłącznie młodych kobiet, albo kobiet i mężczyzn.

Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Szczątki ponad setki dzieci w podziemnym zbiorniku. Nowe ustalenia

Źródło:
PAP, Nature, Reuters

W parku rozrywki w Portland w Stanach Zjednoczonych doszło do awarii jednej z atrakcji. Blisko 30 osób na około pół godziny zawisło nad ziemią w mocno wychylonych pozycjach. Do incydentu doszło w dniu otwarcia lunaparku w nowym sezonie.

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Mechaniczny zgrzyt na otwarcie lunaparku w nowym sezonie. Blisko 30 osób zawisło nad ziemią

Źródło:
CNN

"Ród smoka" powrócił. Wyczekiwany przez fanów pierwszy odcinek drugiego sezonu hitowego serialu ukazał się w HBO i na platformie Max w poniedziałek o trzeciej nad ranem. Są już pierwsze recenzje. Jak "Syna za syna" oceniają krytycy i dziennikarze?  

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

"Uczta dla oka i ucha". Pierwsze recenzje premierowego odcinka "Rodu smoka"

Źródło:
tvn24.pl

Kate Winslet w wywiadzie dla "Vanity Fair" wspominała słynny pocałunek z Leonardo DiCaprio w "Titanicu". Przyznała, że podczas nagrywania tej sceny aktor cały czas się śmiał, a po każdym ujęciu konieczna była poprawa makijażu.

Kate Winslet wspomina słynny pocałunek z Leonardo DiCaprio. "Nagrywanie tego było koszmarem"

Kate Winslet wspomina słynny pocałunek z Leonardo DiCaprio. "Nagrywanie tego było koszmarem"

Źródło:
CNN, Vanity Fair

Dane około 10 milionów pacjentów przez lata były narażone na kradzież. Dzięki zgłoszeniu sygnalisty udało się załatać luki w aplikacjach używanych przez apteki i lekarzy - poinformował w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna". Zastrzegł jednak, że nie ma gwarancji, że dane nie wyciekły.

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

O krok od katastrofy. Zagrożone były dane milionów osób

Źródło:
PAP, "Dziennik Gazeta Prawna"

Wioletta Kulpa potwierdziła, że obejmie mandat poselski po Macieju Wąsiku, skazanym polityku PiS, który dostał się do europarlamentu.

Obejmie mandat po Wąsiku. Jest potwierdzenie

Obejmie mandat po Wąsiku. Jest potwierdzenie

Źródło:
PAP

Gryficcy policjanci zatrzymali rodziców, którzy bili swoją roczną córeczkę gałęziami, a wcześniej szukali dla dziecka egzorcysty. Dziewczynka przebywa w szpitalu, jest w dobrym stanie. Kobieta trafiła na oddział psychiatryczny, ojciec usłyszał zarzut narażenia córki na niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia.

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Bili roczną córkę gałęziami. Ojciec usłyszał zarzut

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Niestety nie spodziewamy się dobrej współpracy ze strony białoruskiej - powiedział minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, odnosząc się do reakcji Mińska na apel o współpracę w ustaleniu tożsamości i przekazanie zabójcy polskiego żołnierza.

Szef MSZ: na apel o współpracę w schwytaniu zabójcy polskiego żołnierza strona białoruska zareagowała oskarżeniami

Szef MSZ: na apel o współpracę w schwytaniu zabójcy polskiego żołnierza strona białoruska zareagowała oskarżeniami

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć będą obfite opady deszczu i silny wiatr. Lokalnie może sypnąć gradem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Niebezpiecznie w sześciu województwach. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW

Antycyklon afrykański, którego nazwano Minos, nadciąga nad Włochy. Sprawi, że temperatura powietrza sięgnie miejscami 42-43 stopni Celsjusza. Według prognoz meteorologów upał ma być piekielny i dlatego zjawisku, które ja przyniesie, nadano imię z sędziego z "Boskiej komedii" Dantego. Minos, bo o nim mowa, wyznaczał miejsce grzesznym duszom. 

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Nadciąga antycyklon Minos. Nadano mu imię sędziego z piekła Dantego

Źródło:
PAP, ilmeteo.it
Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Jedne spółki przelewają miliony, inne odmawiają. Co dalej z Polską Fundacją Narodową?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ponad 90 państwo podpisało komunikat końcowy w sprawie Ukrainy w zakończonym w niedzielę szczycie w szwajcarskim Buergenstock. Wśród państw, które nie zdecydowały się na ten krok, są: Indie, Brazylia, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabia Saudyjska.

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Zakończył się szczyt w Szwajcarii. Kilka państw nie podpisało komunikatu w sprawie Ukrainy

Źródło:
PAP

Po całonocnej akcji strażaków udało się ugasić pożar, ale ogień strawił cały XIX-wieczny pałac na wrocławskim osiedlu Świniary. Z budynku zostały tylko ściany zewnętrzne. Nikt nie został poszkodowany.

Spłonął pałac Stolbergów. Całonocna walka z ogniem

Spłonął pałac Stolbergów. Całonocna walka z ogniem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl/PAP

W poniedziałek w Brukseli odbędzie się nieformalny szczyt Unii Europejskiej. Szefowie unijnych państw i rządów będą negocjować w temacie obsady najważniejszych stanowisk w Unii Europejskiej. Głównymi negocjatorami Europejskiej Partii Ludowej będzie premier Donald Tusk i premier Grecji Kyriakos Mitsotakis.

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Dla kogo kluczowe stanowiska w UE? Donald Tusk jednym z głównych negocjatorów

Źródło:
PAP, RMF FM

Drony-kamikadze zaatakowały w poniedziałek rano zakład metalurgiczny i fabrykę traktorów w rosyjskim mieście Lipieck - podały media w Kijowie, powołując się na źródła w ukraińskim wywiadzie wojskowym. Huta w Lipiecku jest jednym z największych kombinatów metalurgicznych w Rosji, produkującym stal na potrzeby przemysłu obronnego.

Atak na jedną z największych hut w Rosji produkującej stal dla wojska

Atak na jedną z największych hut w Rosji produkującej stal dla wojska

Źródło:
Ukraińska Prawda, NV, UNIAN

Jestem w parlamencie już kolejną kadencję i naprawdę nie zaskakują mnie tego rodzaju rzeczy - mówił w TVN24 Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Odnosił się do swojego partyjnego kolegi Dariusza Mateckiego, który w nocy z czwartku na piątek wszedł na dach budynku Sejmu.

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Matecki na dachu budynku Sejmu. Wójcik: wysoko oceniam jego wyobraźnię i emocjonalną trzeźwość

Źródło:
TVN24

Czterolatek wpadł pod kosiarkę w niedzielne popołudnie w miejscowości Białobłocie (woj. lubuskie). Jak przekazały służby, chłopiec "doznał bardzo poważnych obrażeń". Zmarł w szpitalu.

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Czterolatek wpadł pod kosiarkę. Zmarł w szpitalu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Awantura o królika we wrocławskim przedszkolu. Zdaniem aktywistów był "skrajnie zaniedbany" i dlatego go odebrali. Dyrektorka przedszkola jest innego zdania i zawiadomiła policję o kradzieży.

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Awantura o królika. Aktywiści: zabraliśmy go, był zaniedbany. Dyrektorka przedszkola: to kradzież

Źródło:
tvn24.pl

Policja w północnych Indiach zatrzymała w sobotę mężczyznę podejrzanego o gwałt na polskiej turystce - pisze portal Indian Express. Kobieta zgłosiła przestępstwo w piątek.

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

W Indiach zatrzymano podejrzanego o zgwałcenie polskiej turystki

Źródło:
PAP

Mieszkańcy kompleksu luksusowych apartamentowców w chilijskim nadmorskim kurorcie Vina del Mar żyją w strachu. Obawiają się zawalenia ich domów po tym, jak u podnóża jednego z bloków po ulewach otworzyła się głęboka na 30 metrów dziura. Budynek zawisł tuż nad przepaścią.

"Kładziemy się spać w strachu"

"Kładziemy się spać w strachu"

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Książę George, księżniczka Charlotte i ich najmłodszy brat, książę Louis złożyli swojemu tacie, księciu Williamowi, życzenia z okazji Dnia Ojca. "Kochamy Cię tato. Wszystkiego najlepszego" - napisali na platformie X. To - jak zaznacza BBC - pierwszy wpis rodzeństwa w mediach społecznościowych rodziny królewskiej. 

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Pierwszy taki wpis w mediach społecznościowych rodziny królewskiej

Źródło:
BBC

Płynąca do Polski fala gorącego powietrza z Afryki napotka przeszkodę. Jak bardzo upalnie będzie? Co czeka nas w drugiej połowie czerwca i jak zacznie się lipiec? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Pogoda na 16 dni: upał inny niż miał być

Źródło:
tvnmeteo.pl

W czasie wyprawy na Marsa nerki astronautów mogą zostać niemal całkowicie zniszczone - wynika z badania przeprowadzonego przez zespół naukowców. Winne temu ma być głównie promieniowanie kosmiczne. Artykuł na ten temat został opublikowany na łamach "Nature Communications".

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Wyprawa na Marsa. Nerki astronautów mogą nie przetrwać tak długiego lotu

Źródło:
PAP, nature.com

Kombinacja krótkich i długich kroków podczas chodzenia może pomóc zwiększyć ilość energii zużywanej przez organizm, co jest korzystne dla zdrowia i sprzyja zachowaniu szczupłej sylwetki - twierdzą badacze ze Stanów Zjednoczonych.

Jak spalić więcej kalorii podczas chodzenia? Prosty sposób

Jak spalić więcej kalorii podczas chodzenia? Prosty sposób

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Piszą, że kierowca jest chory, w tym tygodniu kursów nie będzie. Aktualizują tę informację kilka dni później: kierowca nadal jest chory, więc w kolejnym tygodniu autobus także nie przyjedzie - tak o problemach z transportem w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl opowiada Olga Gitkiewicz, autorka książki "Nie zdążę". - Nie każdy jest w stanie jeździć dwadzieścia pięć kilometrów rowerem, zwłaszcza zimą - zauważa. Z szacunków wynika, że problem wykluczenia komunikacyjnego może dotyczyć nawet czternastu milionów Polaków.

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Problem dotyczy milionów Polaków. "Szósta i siódma rano, potem nic"

Źródło:
tvn24.pl

77. ceremonia wręczenia nagród Tony zakończona. Statuetki zdobyli m.in. Daniel Radcliffe, Sarah Paulson czy znany z serialu "Sukcesja" Jeremy Strong. Wyróżnione zostały sztuki takie, jak "The Outsiders" czy "Stereophonic". Pełną listę zwycięzców prezentujemy poniżej. 

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Jeremy Strong triumfuje po raz kolejny. A z nim Daniel Radcliffe i Sarah Paulson

Źródło:
NPR, tvn24.pl

Uprzedzałem, że będę pisał o książkach, których nikt nie czyta. I właśnie trafiła mi się taka książka.

Żeby się nie pozabijać…

Żeby się nie pozabijać…

Źródło:
tvn24.pl