TVN24 | Polska

Arcybiskup Henryk Hoser nie żyje

TVN24 | Polska

Autor:
mjz//rzw
Źródło:
PAP
Arcybiskup Henryk Hoser nie żyje
TVN24Arcybiskup Henryk Hoser nie żyje

Arcybiskup Henryk Hoser nie żyje - poinformowała w piątek wieczorem archidiecezja warszawska. Hierarcha miał 78 lat. W latach 2008–2017 był biskupem diecezjalnym warszawsko-praskim, od 2017 arcybiskupem seniorem warszawsko-praskim.

Abp Henryk Hoser w kwietniu 2021 roku zachorował na COVID-19 i trafił do szpitala. Drugi raz był hospitalizowany w maju, tym razem z powodu powikłań po przebytym zakażeniu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Kolejny raz trafił do szpitala pod koniec lipca. O ciężkim stanie jego zdrowia informowała wówczas diecezja warszawsko-praska. "Proszę serdecznie wszystkich diecezjan o otoczenie Chorego modlitwą indywidualną" - napisał w apelu ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, biskup Romuald Kamiński. W piątek wieczorem diecezja poinformowała o śmierci hierarchy.

Arcybiskup Hoser był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej

Arcybiskup Hoser urodził się w listopadzie 1942 roku.

Od 2005 był arcybiskupem ad personam, czyli biskupem niebędącym metropolitą archidiecezji. W czasie swojej posługi był między innymi sekretarzem pomocniczym Kongregacji do spraw Ewangelizacji Narodów, a w latach 2005-2008 przewodniczącym Papieskich Dzieł Misyjnych.

Arcybiskup Hoser był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej w latach 2008-2017. Gdy hierarcha osiągnął wiek emerytalny, papież Franciszek mianował go wizytatorem apostolskim w Medjugorie, mieście w Bośni i Hercegowinie, gdzie – według relacji sześciorga dzieci – w 1981 roku miała objawić się Matka Boża.

Od 2017 roku był arcybiskupem seniorem diecezji warszawsko-praskiej.

Autor:mjz//rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości