Helsińska Fundacja Praw Człowieka przekazała, że organizacje społeczne nie będą mogły wziąć udziału w czwartkowym posiedzeniu sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, na której posłowie mają się zająć stanowiskiem Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o KRS. "To już drugi raz, gdy spotykamy się z taką sytuacją w tej kadencji Sejmu" - napisano.
Na czwartek zaplanowane jest posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, na której posłowie zajmą się rozpatrzeniem uchwały Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Izba wyższa poparła, wraz z poprawkami, tę nowelizację w maju.
W środę Helsińska Fundacja Praw Człowieka przekazała w mediach społecznościowych, że organizacje społeczne nie będą mogły wziąć udziału w czwartkowym posiedzeniu.
"To już drugi raz, gdy spotykamy się z taką sytuacją w tej kadencji Sejmu" - napisano. Przytoczono też korespondencję w tej sprawie z Kancelarią Sejmu. Mowa jest w niej o tym, że przewodniczący komisji Paweł Śliz (Polska 2050-Trzecia Droga) "na tym etapie postępowania legislacyjnego nie przewiduje dyskusji z udziałem organizacji społecznych".
Jak wynika z informacji na stronie sejmowej, izba niższa już na ropoczynającym się w czwartek posiedzeniu może zająć się sprawozdaniem komisji sprawiedliwości i praw człowieka na temat uchwały Senatu dotyczącej nowelizacji ustawy o KRS.
Senat w maju poparł wraz z poprawkami nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, zgodnie z którą wszyscy sędziowie w Polsce, a nie Sejm, będą wybierać 15 członków-sędziów KRS. Jedna z poprawek zakłada, że kandydatami do KRS będą mogli być neosędziowie, powołani po zmianach w Radzie z grudnia 2017 roku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24