Od 85 lat Polskie Radio codziennie o godz. 12. nadaje z wieży Mariackiej krakowski hejnał. Melodia tradycyjnie grana jest na cztery strony świata. Dziś ostatnia szansa, by tego posłuchać, bo od jutra radiowa "Jedynka" skraca swoją transmisję. O połowę, by było krócej - poinformował portal sdp.pl. Krakowianie są oburzeni tą decyzja i już zapowiadają walkę o hejnał.
Pomiędzy poszczególnymi partiami hejnału słychać charakterystyczny stukot butów hejnalisty, który zmienia okna na wieży. Portal sdp.pl informuje, że dziś w południe ostatnia szansa, by usłyszeć to w eterze, gdyż od jutra Polskie Radio emitować będzie okrojoną wersję: poprzestanie na transmisji jedynie dwóch odegrań.
"Hejnał jest za długi" - tak sprawę komentuje dyrekcja radia. Dyrektor "Jedynki" Kamil Dąbrowa tłumaczył "Gazecie Krakowskiej", że serwis informacyjny, który tuż po godz. 12 jest kluczowy dla słuchaczy radiowych, jest później niż powinien i słuchacze muszą nieco za długo na niego czekać. Aż 5 minut.
Krakowianie będą walczyć o hejnał
"Gazeta Krakowska" podnosi larum i przypomina, że "od dziesiątek lat Polacy na całym świecie punktualnie w południe włączali odbiornik, aby odsłuchać transmisji hejnału". Przypomina, że to symbol "naszej historii, waleczności, a obok hymnu najbardziej znana polska melodia". Gazeta twierdzi, że Kraków jest oburzony decyzją dyrekcji programu pierwszego.
- To melodia, która rozbrzmiewa w radioodbiornikach od 1927 r. Przykro nam, tym bardziej że dowiadujemy się o tym zaledwie kilka dni przed wprowadzeniem tej zmiany - skomentował dla "Gazety" kontrowersyjną decyzję Andrzej Siekanka, rzecznik małopolskich strażaków, którym podlegają hejnaliści.
Jak donosi dziennik, podjęcie interwencji w sprawie skróconej transmisji hejnału rozważa Urząd Miasta. - Hejnał to wielka wartość i to nie tylko dla krakowian, ale i wielu Polaków z innych regionów. Będą zawiedzeni decyzją radiowców - ubolewa Filip Szatanik z magistratu.
Autor: zś\mtom / Źródło: Gazeta Krakowska, sdp.pl, TVN24