Hasło wyborcze PiS. Grabiec: trzeba je czytać odwrotnie

Źródło:
TVN24
Gawkowski: hasło wyborcze PiS-u to kpina z Polek i Polaków
Gawkowski: hasło wyborcze PiS-u to kpina z Polek i Polaków TVN24
wideo 2/8
Gawkowski: hasło wyborcze PiS-u to kpina z Polek i Polaków TVN24

Hasło wyborcze Prawa i Sprawiedliwości to kpina z Polek i Polaków - ocenił w "Faktach po Faktach" szef klubu parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski. Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec stwierdził, że należy czytać je na opak. - Oni chcą wygrać wybory, żeby zapewnić bezpieczeństwo PiS-owcom - powiedział.

W piątek w południe zostało ogłoszone hasło wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. Brzmi ono: "Bezpieczna przyszłość Polaków". Zaprezentowali je wspólnie prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i europoseł Beata Szydło.

Grabiec: to hasło trzeba czytać na opak

- Hasła PiS-u trzeba czytać odwrotnie. Jak kiedyś głosili hasło "Polska w ruinie", które rzekomo miało opisywać rządy Platformy Obywatelskiej i PSL-u sprzed ośmiu lat, to to hasło, zamiast opisywać przeszłość, opisywało plan na rządzenie PiS-u - skomentował Jan Grabiec z Koalicji Obywatelskiej.

- I dzisiaj to (nowe - red.) hasło również trzeba czytać na opak. Jeśli PiS mówi coś o bezpieczeństwie Polaków, to trzeba widzieć, co oni w tej chwili robią. Boją się tego, że sami będą w niebezpieczeństwie - ocenił rzecznik PO. Jak przekonywał, "oni chcą wygrać wybory, żeby zapewnić bezpieczeństwo PiS-owcom, ich rodzinom, ich bliskim, tym, którzy korzystali chochlami z majątku państwowego, przelewając go do własnych kieszeni".

Krzysztof Gawkowski i Jan Grabiec w "Faktach po Faktach"TVN24

Gawkowski: kpina z Polek i Polaków

Zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego hasło PiS-u to "kpina z Polek i Polaków". Według niego powinno ono brzmieć: "Niebezpieczna Polska". - Po pierwsze, inflacja skumulowana z dwóch lat: 30 procent. Po drugie, brak stabilności gospodarczej i najwyższa od 30 lat drożyzna. Po trzecie, podsłuchy i inwigilacja. Po czwarte, atak na wolne media i zamach na demokrację w Polsce. Po piąte, wszystko, co Kaczyński robił, żeby wolne sądy i niezależną prokuraturę upolitycznić - wymieniał poseł Lewicy.

Według Gawkowskiego "dzisiaj Prawo i Sprawiedliwość powinno Polakom powiedzieć: odwróciliśmy się do was plecami". - PiS odwrócił się plecami do polskiej rodziny, Kaczyński to wie. Próbuje oszustwem i takimi hasłami grać, opowiadać, że coś załatwi, a prawda jest taka, że wystarczy na rogu wyjść do sklepu i zapytać się, czy chleb zdrożał, czy pomidory i marchewka są droższe. I nikt nie będzie miał wątpliwości - stwierdził.

Jego zdaniem w referendum powinno pojawić się pytanie, czy Polacy chcą pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy. - To jest prawdziwe pytanie - przekonywał.

Gawkowski: hasło wyborcze PiS-u to kpina z Polek i Polaków
Gawkowski: hasło wyborcze PiS-u to kpina z Polek i Polaków TVN24

"PiS chciał gonić Tuska i opozycję, a okazało się, że głupota dogoniła PiS"

Marek Ast, członek prezydium klubu PiS przekazał w piątek, że w tej kadencji Sejmu nie uda się powołać komisji do spraw badania wpływów rosyjskich, przewidzianej w ustawie "lex Tusk".

CZYTAJ WIĘCEJ: "Przed chwilą się dowiedziałem, że skapitulowali" - Po pierwsze, odezwały się ważne głosy za oceanem z Waszyngtonu, ze stolic europejskich. To nie są standardy demokratyczne. Po drugie, marsz 4 czerwca był takim gwoździem do trumny tego pomysłu. Okazało się, że wychodzą ludzie na ulice w liczbie do tej pory nienotowanej w Polsce od 30 lat. Świadomość tego, że ta komisja miałaby działać tuż przed wyborami i znowu nakręcać mobilizację opozycji zadziałała w PiS-ie jak taki dzwonek ostrzegawczy - ocenił Grabiec.

- PiS chciał gonić Tuska i opozycję, a okazało się, że głupota dogoniła PiS. Prawda jest taka, że komisja miała mieć charakter wyborczy, mieli ścigać wszystkich, którzy będą niewygodni politycznie i nic nie miała wyjaśnić - przekonywał Gawkowski. Jego zdaniem, gdyby Jarosław Kaczyński rzeczywiście chciał wyjaśnić kwestię wpływów rosyjskich w Polsce, "to pierwsi przed komisją powinni stanąć politycy Prawa i Sprawiedliwości".

Tusk: Przed chwilą się dowiedziałem, że skapitulowali. Wycofali się z tego pomysłu. Właśnie dzięki wam
Tusk: Przed chwilą się dowiedziałem, że skapitulowali. Wycofali się z tego pomysłu. Właśnie dzięki wam. Twitter/@donaldtusk

Grabiec: mieliśmy gonić Europę, a ona nam ucieka

Goście "Faktów po Faktach" rozmawiali także o sytuacji gospodarczej w Polsce. Ekonomiści mówią o recesji konsumenckiej, a dane Głównego Urzędu Statystycznego potwierdzają, że wbrew rządowej propagandzie sukcesu i dobrobytu, z naszą gospodarką nie jest dobrze. PKB zmniejszył się w drugim kwartale tego roku o niemal cztery procent w porównaniu z kwartałem pierwszym.

- Mamy recesję. Przedwczoraj Eurostat opublikował dane, które pokazują techniczną recesję w Polsce. To są informacje wynikające z państwowej statystyki. To nie są informacje, które wzięliśmy z Księżyca - mówił Jan Grabiec. Jak dodał, "jest faktem, że spada tempo wzrostu gospodarczego". - My zamiast gonić Europę, PiS o tym często mówił, że będziemy zamożni, tak jak Niemcy, Duńczycy, to Europa nam ucieka - stwierdził poseł KO.

Grabiec: mieliśmy gonić Europę, a ona nam ucieka
Grabiec: mieliśmy gonić Europę, a ona nam ucieka TVN24

W jego ocenie, gdyby do Polski trafiły pieniądze z KPO, sytuacja gospodarcza byłaby lepsza. - Eksperci wyliczają, jak fundusze unijne wpływają na tempo wzrostu gospodarczego. Jedni mówią (że to - red.) od jednego procenta do nawet dwóch procent PKB - wskazał.

Podkreślił, że kluczowe jest także "mądre patrzenie na gospodarkę". - Jak mowa o bezpieczeństwie, to Polacy nie czują się bezpiecznie przede wszystkim pod względem finansowym - stwierdził. Zwrócił m.in. uwagę, że masowo zamykane są małe firmy rodzinne. - Jeśli ktoś ma szczęście, że ma pracę na etacie, że dostaje pieniądze, to widzi, że mimo, że pieniędzy nominalnie jest trochę więcej, to mniej można za nie kupić - zauważył.

Dodał, że ponad połowa Polaków w tym roku nie wyjechała na wakacje. - Ci, którzy wyjechali, szczypią się z każdym groszem. Zamiast na dwa tygodnie, jadą na tydzień czy dziesięć dni, stać ich na wiele mniej. A przecież miało być tak dobrze. Przecież jesteśmy po kryzysie rzekomo - punktował rządzących rzecznik PO.

Pieniędzy z KPO wciąż brak. "To jest ekonomiczna zdrada stanu"

Komentując brak pieniędzy z KPO Krzysztof Gawkowski stwierdził, że "Prawo i Sprawiedliwość ukradło Polakom bezpieczeństwo gospodarcze". - Ukradli je dlatego, że jesteśmy jedynym państwem w Unii Europejskiej, które nie złożyło wniosku o to, żeby te pieniądze przyszły - zaznaczył. W jego ocenie "to, że dzisiaj nie ma w Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy, to jest ekonomiczna zdrada stanu".

Grabiec zwrócił uwagę, że Parlament Europejski przyznał Polsce pieniądze i zatwierdził Plan Odbudowy i Rozwoju. - Problemem jest tylko rząd PiS-u, bo oni nie tylko najpierw zniszczyli system sądownictwa, który jest warunkiem potwierdzającym, że jesteśmy faktycznie w Unii Europejskiej, bo to są wartości zapisane w traktatach, nie tylko złamał te zasady, ale później zobowiązał się, że to naprawi. Premier Morawiecki występował w Parlamencie Europejskim kilkanaście miesięcy temu i obiecywał, że już wkrótce Polska wprowadzi te zapisy, które wynegocjowała z Komisją Europejską. I nie ma ich do dzisiaj - zauważył poseł PO.

"To, że dzisiaj nie ma w Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy to jest ekonomiczna zdrada stanu"
"To, że dzisiaj nie ma w Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy to jest ekonomiczna zdrada stanu"TVN24

Autorka/Autor:momo//mm, adso

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kiedyś był zagorzałym krytykiem Trumpa, nazwał go "kulturową heroiną", a nawet "amerykańskim Hitlerem". Jednak teraz 39-letni J.D. Vance, przeciwnik amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, staje u boku Trumpa jako jego kandydat na wiceprezydenta. Dzieli ich niemal 40 lat, czy połączy prezydentura?

Napisał bestseller, dla Trumpa nie miał litości. Teraz chce zostać jego wiceprezydentem

Napisał bestseller, dla Trumpa nie miał litości. Teraz chce zostać jego wiceprezydentem

Źródło:
New York Times, Reuters

Marcin Romanowski, poseł Suwerennej Polski i były wiceminister sprawiedliwości, usłyszał zarzuty dotyczące jego działań związanych z Funduszem Sprawiedliwości. Romanowski został zatrzymany w poniedziałek po południu w swoim mieszkaniu przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej. 

Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Były wiceminister Marcin Romanowski usłyszał zarzuty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Jeff Bezos, Bernard Arnault i Bill Gates - miliarderzy z czołówki rankingu najbogatszych na świecie - przypłynęli superjachtami na wakacje na Sardynię - informują lokalne media. Luksusowe jednostki warte są w sumie setki milionów dolarów.

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Trzech miliarderów i superjachty. Sensacja na wyspie

Źródło:
PAP, Bloomberg

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drżących od hałasu oknach, a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fala upałów dotrze w środę do Hiszpanii, przynosząc ze sobą temperaturę sięgającą 45 stopni Celsjusza. Gorąco utrudni pracę strażaków, którzy już w poniedziałek walczyli z ogniem w kilkudziesięciu miejscach. Najtrudniejsza sytuacja panuje na południu kraju.

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Potężny skwar nadciąga nad Hiszpanię, a część kraju już płonie

Źródło:
PAP, eltiempo.es, INFOCA

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Rada Dialogu Społecznego nie wypracowała wspólnego stanowiska w sprawie propozycji podwyżki najniższej krajowej w 2025 roku. Rząd ma czas do 15 września na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wysokości płacy minimalnej.

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Najniższa krajowa 2025. Spór o podwyżkę płacy minimalnej. "Apelujemy bardzo mocno"

Źródło:
PAP

Sprawa wydaje się tak oczywista, że aż dziwne, że dotąd takich przepisów resort pracy nie przygotował. Chodzi o to, w jakiej temperaturze można pracować, a powyżej ilu stopni już nie, i na co może liczyć pracownik oprócz wody - chodzi o przerwę i odpoczynek w chłodnym miejscu.

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Rząd planuje uregulować maksymalną temperaturę miejsc pracy. "Ze względu na zmiany klimatu"

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że potrzeba 25 systemów obrony powietrznej Patriot, aby całkowicie "zamknąć niebo" nad krajem i uniemożliwić rosyjskie ataki lotnicze i rakietowe. Zapewnił też, że zamierza współpracować z Donaldem Trumpem, jeśli ten wygra tegoroczne wybory prezydenckie w USA.

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Źródło:
PAP

- Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych - mówił w "Faktach po Faktach" Marcin Bosacki (KO), komentując niedzielne wystąpienie redemptorysty na Jasnej Górze dotyczące posła klubu PiS Marcina Romanowskiego. - Należy się modlić za każdego. Na pewno za pana Romanowskiego, któremu w tej chwili stawiane są bardzo poważne zarzuty - stwierdził Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

"Ojciec Rydzyk ich dlatego broni, że sam dostał od poprzedniej władzy ponad 400 milionów złotych"

Źródło:
TVN24

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kenijska policja aresztowała mężczyznę, który miał się przyznać do zabójstwa 42 kobiet. - Mamy do czynienia z seryjnym zabójcą, psychopatycznym seryjnym zabójcą, który nie ma szacunku dla ludzkiego życia - mówi szef tamtejszych śledczych, cytowany przez media.

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Blisko miesiąc po zaginięciu dziewiętnastoletniego brytyjskiego turysty na Teneryfie, miejscowe władze poinformowały o odnalezieniu ciała młodego mężczyzny.

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Dogi, które pod koniec czerwca zagryzły na posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) siedmioletnią dziewczynkę, wróciły do gospodarstwa. Jednak, jako że zostały uznane za dowód rzeczowy, właścicielka nie może nimi dobrowolnie rozporządzać, np. sprzedać. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. 

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Źródło:
PAP

We Wrocławiu motocyklista pobił się z kierowcą samochodu osobowego. Awantura wywiązała się na światłach na ulicy Ślężnej. Informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w związku z zabójstwem 39-letniej mieszkanki Chorzowa. Policja poinformowała w poniedziałek, że zwłoki kobiety uważanej za zaginioną po ponad dwóch miesiącach znaleziono w Piekarach Śląskich.

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl