W piątek w południe zostało ogłoszone hasło wyborcze Prawa i Sprawiedliwości. Brzmi ono: "Bezpieczna przyszłość Polaków". Zaprezentowali je prezes PiS Jarosław Kaczyński, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i europoseł Beata Szydło.
- Nasze hasło to "Bezpieczna przyszłość Polaków". Co to znaczy bezpieczna? Otóż jest wiele rodzajów bezpieczeństwa, o tych najważniejszych wspomnę. Pierwsze bezpieczeństwo, dziś szczególnie aktualna sprawa, to bezpieczeństwo militarne, bezpieczeństwo, które chroni nas przed atakiem zbrojnym - mówił Kaczyński.
- My czynimy wszystko - i to czynimy skutecznie - by to bezpieczeństwo stale rosło. Przede wszystkim rozbudowujemy w sposób dotąd niespotykany w naszym kraju, ale niespotykany także w powojennej Europie, naszą armię. Ta armia ma w krótkim czasie osiągnąć pozycję najsilniejszej lądowej armii na kontynencie, bo niestety, jeżeli chodzi o lotnictwo, to tak nie będzie - powiedział prezes PiS.
Kaczyński: nasz cel jest prosty - odstraszyć
- To jest podstawowa przesłanka bezpieczeństwa, bo jeśli chodzi o sojusze, które oczywiście też są bezwzględnie potrzebne i które w każdym wymiarze podtrzymujemy, szczególnie sojusz ze Stanami Zjednoczonymi, ale pamiętamy o tym, że bronieni przez sojuszników są tylko ci, którzy sami się bronią - mówił dalej prezes PiS.
Ocenił, że gdyby Ukraina "bardzo szybko się załamała", to dziś w związku z tym zaistniałby problem dyplomatyczny, ale samej Ukrainy "już by nie było". Dodał, że własna siła militarna oraz sojusze są sprawami ściśle ze sobą związanymi. - Nasz cel jest prosty - odstraszyć. Doprowadzić do takiej sytuacji, w której nasz ewentualny przeciwnik będzie wiedział, że atak na Polskę nie ma żadnego militarnego ani politycznego sensu - zaznaczył.
Jednocześnie Kaczyński mówił, że Polska przygotowuje się na potencjalne zagrożenia, a także reaguje na obecność Grupy Wagnera na Białorusi. - Czynimy wszystko, i sądzę, że będziemy tutaj naprawdę skuteczni, chociaż może dojść do różnego rodzaju prowokacji, by nasze społeczeństwo było bezpieczne. To bezpieczeństwo z całą pewnością zostanie zachowane - zapewnił Kaczyński.
Kaczyński o "zagrożeniu" związanym z nielegalną migracją
Ponadto - jak mówił - inne "zagrożenia" dotyczą relokacji migrantów. - Są próby zmuszenia nas do tego, żebyśmy tworzyli w Polsce problem, który istnieje dzisiaj w wielu państwach zachodnich, który bardzo poważnie zagraża bezpieczeństwu obywateli. To jest imigracja, imigracja nielegalna, wielka ilość ludzi, którzy przybywają tutaj nie po to, żeby pracować, tylko po to, żeby z jednej strony korzystać z pomocy socjalnej i w ten sposób żyć, a z drugiej strony, to bezpieczeństwo podważać - powiedział Kaczyński.
Kaczyński o "zagrożeniu energetycznym" i bezpieczeństwie socjalnym
Lider Prawa i Sprawiedliwości mówił także, że bezpieczeństwo należy rozpatrywać w wielu wymiarach. Wspomniał o zmianach zrealizowanych w obszarze zwalczania przestępczości, m.in. o zaostrzeniu kar w Kodeksie karnym oraz o działaniach w sferze służb mundurowych, m.in. o wzroście płac w policji i jej doposażeniu.
Prezes PiS mówił, że istnieje również "zagrożenie energetyczne". - Myśmy w ciągu ostatnich lat, w ciągu tych ośmiu lat, doprowadzili do tego, że dzisiaj Polska jest energetycznie bezpieczna. Nie może być szantażowana poprzez dostawy albo brak dostaw energii, albo podnoszenie cen energii na bardzo dużą wysokość. Jest państwem pod tym względem niezależnym - ocenił.
- To jest kolejna przesłanka, by powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że jesteśmy formacją bezpieczeństwa - dodał.
Mówił też o bezpieczeństwie socjalnym. - Chodzi o to, by każda polska rodzina była zabezpieczona, jeżeli chodzi o swoją sytuację materialną, swoją przyszłość. Tutaj w wielkiej mierze jest to sprawa pracy. My uczyniliśmy bardzo wiele, żeby ta praca była. Przypomnę wielkie tarcze w czasie COVID-u, przypomnę także nasze metody walki z inflacją, zmierzające do tego, żeby nie wzrastało bezrobocie - powiedział. Według niego "to wychodzi, bo ta inflacja spada". - I niedługo, można przyjąć takie założenie z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa, jako zjawisko niebezpieczne zaniknie - dodał.
Przekonywał, że "nie ma spadku PKB" i "to też jest taki przykład zapewnienia bezpieczeństwa". - A jeżeli chodzi o programy społeczne, socjalne, to były one naprawdę ogromne - dodał prezes PiS.
Kaczyński: referendum dotyczy aspektu bezpieczeństwa
- Proszę pamiętać, że ten aspekt bezpieczeństwa odnosi się także i do tego referendum, które proponujemy i które dzisiaj z braku innych argumentów jest tak wściekle, chociaż całkowicie niemerytorycznie, atakowane. Bo przecież jest tutaj sprawa bezpieczeństwa w postaci pytania o mur i pytania o relokację. Jest sprawa bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o emerytury. To też jest kwestia związana z bezpieczeństwem na przyszłość, bo kwestia emerytur, kwestia wieku emerytalnego z całą pewnością należy do tych kwestii, które odnoszą się do bezpieczeństwa - wyliczał.
- A do bezpieczeństwa odnosi się także sprawa możliwości działania państwa. Tutaj ogromną rolę, i to pokazały choćby te kryzysy covidowe czy inflacyjne, odgrywają spółki państwowe i ich wyprzedaż, bo to jest to czwarte pytanie. To jest także kwestia odnosząca się do bezpieczeństwa. Te sprawy są ze sobą związane - dodał.
Mówił też, że "bezpieczny rozwój to doganianie Unii Europejskiej". - Już jesteśmy, można powiedzieć, niedaleko zapewniania Polakom dobrego, spokojnego życia i zapewniania realizacji tego wszystkiego, co wynika z ich możliwości, z ich talentów - powiedział.
Wybory parlamentarne i referendum
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
W tym samym dniu ma się także odbyć referendum. Padną w nim cztery pytania:
"Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?"; "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?"; "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?"; "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?"
Źródło: TVN24