Rzecznik Praw Obywatelskich tłumaczy decyzję o odwołaniu Machińskiej

Autor:
mjz
/ prpb
Źródło:
TVN24
Machińska: chciałabym wiedzieć, dlaczego zostałam odwołana
Machińska: chciałabym wiedzieć, dlaczego zostałam odwołanaTVN24
wideo 2/3
TVN24Machińska: chciałabym wiedzieć, dlaczego zostałam odwołana

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wydało komunikat po odwołaniu przez Marcina Wiącka swojej zastępczyni, doktor Hanny Machińskiej. Zapewniono w nim, że rzecznik "wysoko ocenia dorobek i dotychczasową współpracę", a decyzja o odwołaniu "związana jest z przygotowaniem urzędu do nowych wyzwań w zakresie ochrony praw człowieka".

Rzecznik Praw Obywatelskich profesor Marcin Wiącek zwolnił doktor Hannę Machińską z obowiązków swojej zastępczyni. Zastąpi ją doktor habilitowany Wojciech Brzozowski - kierownik Katedry Prawa Wyznaniowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Decyzja o zwolnieniu Machińskiej wywołała zaskoczenie wielu komentatorów i reakcje wśród eksperckiego zespołu działającego przy jednym z organów w Biurze RPO.

Czytaj także: Rezygnacje ekspertów, protest przed Biurem RPO. Pokłosie odwołania Hanny Machińskiej

Rzecznik "wysoko ocenia dorobek i dotychczasową współpracę"

W czwartek biuro RPO wydało w tej sprawie komunikat.

"Rzecznik pragnie podkreślić, że wysoko ocenia dorobek i dotychczasową współpracę z dr Hanną Machińską. Wniosła ona niezwykle ważny wkład w działalność urzędu, przyczyniła się do umacniania jego autorytetu i społecznego zaufania. Między innymi poprzez bezpośrednie interwencje w miejscach zdarzeń, wszędzie tam gdzie mogło dojść do łamania praw człowieka i praw obywatela. Zawsze wykazywała się przy tym wielką wrażliwością i wysokimi kompetencjami, potrafiła też współpracować z organizacjami społecznymi" - napisano.

Decyzja związana "tylko i wyłącznie z nowymi wyzwaniami"

"Jednocześnie Rzecznik wyjaśnia, że decyzja o odwołaniu dr Hanny Machińskiej z dotychczasowego stanowiska związana jest tylko i wyłącznie z nowymi wyzwaniami, które stoją przed Biurem RPO. Dlatego stara się dostosować skład osobowy i strukturę organizacyjną współpracujących z nim ekspertów do zmieniających się potrzeb i zadań. Tak postępowali dotychczas wszyscy Rzecznicy w trakcie swoich kadencji. Należy dodać, że zgodnie z ustawą o Rzeczniku Praw Obywatelskich RPO może posiadać tylko trzech zastępców" - dodano.

"Rzecznik, wraz z całym Biurem RPO, wyraża głęboką wdzięczność dr Hannie Machińskiej za wielkie zaangażowanie i atmosferę, którą tworzyła w relacjach ze współpracownikami. Dziękuje organizacjom społecznym i ruchom ulicznym za to, że wspierały i wspierają naszą wspólną walkę o wyższe standardy dotyczące praw człowieka i poszanowania dla ludzkiej godności. Zapewnia, że wszystkie dotychczasowe kierunki działań, formy pomocy obywatelom czy interwencji w sytuacjach kryzysowych będą kontynuowane. W tym zakresie, bardzo liczymy też na możliwość dalszego korzystania z doświadczenia i ogromnej, eksperckiej wiedzy dr Hanny Machińskiej" - czytamy na zakończenie komunikatu.

Cała rozmowa z Hanną Machińską, która została odwołana z funkcji zastępczyni RPO
Cała rozmowa z Hanną Machińską, która została odwołana z funkcji zastępczyni RPOTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz / prpb

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości