Grzeszczak kandydatem PSL na wicemarszałka

Polska

Aktualizacja:
TVN24Eugeniusz Grzeszczak kandydatem na wicemarszałka

Eugeniusz Grzeszczak jest kandydatem Polskiego Stronnictwa Ludowego na wicemarszałka Sejmu - tak zdecydowali posłowie PSL. Wybrali też szefa klubu. Został nim Jan Bury.

Grzeszczak w mijającej kadencji był ministrem w kancelarii premiera.

Parlamentarzyści PSL wybrali też w piątek Jana Burego na szefa klubu. Bury był jedynym zgłoszonym kandydatem na funkcję szefa klubu. Zastąpi pełniącego do tej pory tę funkcję Stanisława Żelichowskiego. - Potrzebni są nowi ludzie. Zawsze w trudnych czasach wybierało się nowe osoby - skomentował wybór Burego Stanisław Żelichowski.

Stanisław Żelichowski o wyborze Jana Burego na szefa klubu PSLTVN24

W tajnym głosowaniu Burego poparło 27 osób, dwie były przeciwne. Z kolei za wskazaniem Grzeszczaka na kandydata na wicemarszałka Sejmu opowiedziało się 26 parlamentarzystów, dwóch było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu. - Mieliśmy bardzo ciekawe wybory. To się w PSL bardzo rzadko zdarza, my jesteśmy partią demokratyczną - zawsze mamy dwóch, trzech kandydatów, a dzisiaj było jednomyślnie. Na szefa klubu była tylko jedna kandydatura - mówił po posiedzeniu klubu Bury.

Jego zastępcami zostali Jan Łopata, Zbigniew Włodkowski i Mieczysław Łuczak, a sekretarzem klubu Stronnictwa - Zbigniew Sosnowski. Do prezydium klubu weszła też senator Andżelika Możdżanowska.

Wybór Burego rekomendował szef PSL Waldemar Pawlak. - Jan Bury jest człowiekiem dynamicznym, ma doświadczenie parlamentarne, ma doświadczenie rządowe, a więc jest duża szansa na to, że ten klub będzie sprawnie funkcjonował. Mało tego, klub będzie miał też swoje zdanie w ramach uzgodnień koalicyjnych - powiedział zaś poseł Stronnictwa Eugeniusz Kłopotek.

Zarzuty w kampanii

Bury jest już szósty raz posłem - w ławach sejmowych z przerwą na jedną kadencję zasiada od 1991 roku.

W kampanii wyborczej Janusz Palikot zarzucał Buremu, że w marcu 2011 roku brał udział w "wielkiej popijawie" w Kazimierzu z członkami zarządu spółki skarbu państwa - Elektrowni Kozienice. Na dowód prezentował zdjęcia z tego spotkania z udziałem polityka PSL. "Chlanie w hotelu za publiczne pieniądze" zarzucił mu też Marek Suski z PiS. Bury odpowiedział kierując przeciwko niemu wniosek do sejmowej komisji etyki.

Ciemne chmury nad politykiem PSL zbierały się jednak już wcześniej. W związku z zarzutami CBA o łamanie ustawy antykorupcyjnej, został w tym roku ukarany naganą przez premiera Donalda Tuska. Bury wyjaśniał, że kupił za kilkaset złotych udziały w spółce, a kiedy zdał sobie sprawę, że wszedł w kolizję z prawem, natychmiast je sprzedał.

Pierwsze posiedzenie - 8 listopada

Marszałkiem Sejmu ma zostać Ewa Kopacz z PO. Wicemarszałkiem z PiS najprawdopodobniej będzie Marek Kuchciński, obecny wicemarszałek.

Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu ma odbyć się 8 listopada.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24